Гроші як вода. Чому з Промінвестбанку йде капітал і що буде робити акціонер – російський уряд

15 лютого 2016, 17:30
Російський Внєшекономбанк планує влити мільярди гривень у Промінвестбанк. Але у росіян є ще один варіант – позбутися збиткового українського активу

Коли форвард київського Динамо Андрій Шевченко забив три голи у ворота легендарної Барселони в листопаді 1997-го, на його футболці красувався напис – Промінвестбанк України. Як і успіхи Динамо, досягнення банку залишилися в минулому.

Відео дня

Промінвестбанк, що належить російському державному Внєшекономбанку (ВЕБ) підвищив ставки на переказ коштів фізичних осіб на рахунки в інших банках до 5%. Це набагато більше, ніж у конкурентів. Приватбанк пропонує аналогічні перекази за 1%. Сбєрбанк Росії – родич Промінвесту, оскільки в його акціонерів материнської компанії теж російський уряд – готовий надати аналогічну послугу за не більш ніж 10 грн.

Ліквідність крізь пальці

Аналітики банківського сектора пояснюють такий хід проблемами банку з ліквідністю. Промінвестбанк намагається утримати максимальну кількість грошей своїх клієнтів, щоб не допустити ризиків при виконанні нормативів Національного банку.

«Вони не хочуть випускати гроші в інші банки, тому що у них проблеми з виконанням зобов'язань, з ліквідністю, - каже Тантелі Ратувухері, аналітик інвесткомпанії Empire State Capital Partners. – Найпевніше, ще і триває відтік депозитів, зокрема валютних».

Відтік депозитів – не єдина причина проблем з ліквідністю. У листопаді 2015-го Промінвест погасив борг перед НБУ на 1,7 млрд грн, і це вивело гроші з банку. У січні нинішнього року в українській пресі було опубліковано кілька статей про проблеми Промінвестбанку. Мова йшла про небажання материнського ВЕБа докапіталізувати українську дочку. Це підштовхнуло клієнтів, що сумніваються, підшукати собі інший банк.

Ліквідність Промінвесту істотно нижча, ніж у інших колег по ринку з російським корінням – Сбєрбанку і Альфа-Банку, відзначає аналітик інвесткомпанії ICU Михайло Демків. «І вона демонструє тенденцію до зниження», - додає експерт.

«Фінансова ситуація в Промінвестбанку стабільна, - поспішає заспокоїти своїх клієнтів Віктор Башкіров, голова правління банку, в блозі на сайті Фінансовий клуб. - Ми вже давно «не ходимо» в НБУ за рефінансуванням. А коли «ходили», завжди повертали його достроково».

Людині, яка слабо розуміється на тонкощах фінансової справи, може здатися, що справи в банку такі кепські, що ми вже хапаємося за соломинку від НБУ, продовжує свою аргументацію Башкіров. «Але професіонали у сфері фінансів розуміють, що в основі рішення про залучення рефінансування лежить виключно комерційний підхід банку і нічого більше. Немає сенсу шукати чорну кішку в темній кімнаті, якщо її там немає», - говорить банкір.

Прес-служба Промінвестбанку на прохання НВ про коментар не відреагувала, а двоє високопоставлених співробітників банку не відповіли на телефонні дзвінки.

Дірки в портфелі

У четвертого за розміром активів банку України не лише проблеми з ліквідністю, але і з якістю кредитного портфеля. З середини 2013-го до середини 2015-го рівень проблемних боргів зріс з 20,9% до 30,6% і з того часу залишається приблизно на цьому рівні. Правда, для банківського сектору України подібний рівень прострочених кредитів – явище звичне. Рейтингове агентство Fitch, яке оцінює якість боргів, використовує більш консервативний підхід – воно заявляло про 92% прострочених кредитів Промінвестбанку на кінець першого кварталу 2015 р. Після цього банк припинив замовляти оцінку свого стану у Fitch, пояснюючи це тим, що міжнародний кредитний рейтинг за неможливості залучати гроші на глобальному ринку капіталу не потрібен.

Ратувухері з Empire State Capital Partners каже, що першочергове завдання банку – реструктуризувати кредитний портфель та не допустити погіршення його якості. Промінвест робив ставку на кредитування машинобудівних і металургійних підприємств, у тому числі на сході країни, що і підірвало його бізнес-модель з початком військового конфлікту на Донбасі. Знайти покупців на такі борги складно навіть з істотним дисконтом, тому банку залишається варіант санації підприємств-боржників, які залишаються на підконтрольній території Україні. Про непідконтрольні території взагалі не йдеться. На додаток, банк намагається стягнути 1,1 млрд грн боргу з агрохолдингу Мрія, який увійшов у стадію неплатоспроможності в серпні 2014-го.

Коли не вистачає капіталу

Можуть у банку з'явитися і проблеми у відносинах з НБУ. На 1 жовтня 2015-го рівень адекватності регулятивного капіталу – показник, за яким НБУ судить про здоров'я банку – становив 7,05% при мінімально допустимій нормі 10%. Для розв'язання цієї проблеми ВЕБ планує влити в статутний капітал Промінвестбанку 20 млрд грн, збільшивши його до 39 млрд. Але руху грошей з Росії в Україну не відбудеться, оскільки в капітал буде конвертовано борг Промінвесту перед російською материнською структурою.

«Промінвестбанку критично необхідно, щоб частково збільшення капіталу відбулося «живими» грошима, що посилило б здатність банку своєчасно проводити платежі», - критикує таке рішення Демків з ICU.

Цікаво, що в самому ВЕБі розглядали і такий оригінальний варіант рекапіталізації, як прийняття на баланс випуску євробондів уряду Віктора Януковича і Миколи Азарова на $3 млрд, викуплених російським Фондом національного добробуту. Наступним етапом такого сценарію було б вливання цих євробондів капітал Промінвестбанку. І якщо український Мінфін відмовиться обслуговувати ці папери, то відмова доведеться вислухати не російському інституційному інвестору, а українському банку.

При цьому докапіталізація Промінвестбанку – не до кінця вирішене питання.В НБУ чекають завершення всіх технічних процедур до 1 квітня. ВЕБ у другій декаді лютого проведе засідання наглядової ради, яка обговорить стан справ в українській дочці та вирішить її подальшу долю.

Похмурі думи російських акціонерів

Посмішок на цьому засіданні буде мало. За три квартали 2015-го Промінвест відзвітував про 6,4 млрд грн збитків. У 2014-му справи йшли теж погано – банк і тоді пішов у мінус на 6 млрд грн. Віталій Кравчук з Інституту економічних досліджень і політичних консультацій вважає, що якби плани ВЕБа щодо українського ринку не були серйозними, він би не займався докапіталізацією.

Більш скептичний щодо планів ВЕБа Ратувухері з Empire State Capital Partners. Він підкреслює прямий зв'язок між станом ВЕБа і загальним станом ураженої санкціями російської економіки, яка, як очікується, минулого року скоротилася на 3,8%. При збитковості Промінвестбанку ВЕБ зможе його підтримувати ще два роки, але при поганому сценарії – вже в кінці нинішнього року змушений буде його позбутися, вважає аналітик.

Джерело НВ у міжнародній фінансовій організації, що було присутнє на зустрічі банкірів у Москві 12 лютого, каже, що російські держбанки налаштовані продавати свої українські дочки. НВ також вдалося дізнатися, що зараз у Москві Сергій Будкін, керівний партнер інвестбутика FinPoint, який спеціалізується на продажу українських банків.

Під великим питанням доля не тільки українських дочок, але і самих російських держбанків. Так, російський уряд у листопаді почав шукати заміну голові ВЕБа Володимиру Дмитрієву. Там вважали, що надання суттєвої держдопомоги банку, яка планується в найближчому майбутньому, несумісне із збереженням Дмитрієвим поточної посади.

Російське онлайн-видання РБК повідомляло, що Дмитрієва може змінити Сергій Горьков – випускник Академії ФСБ, який керував кадровою політикою нафтового гіганта ЮКОС і Сбєрбанку. Дмитрієву приписують експертизу у зовнішнійї борговій політиці та міжнародних покупках, а також добре розуміння українського ринку.

Промінвестбанк – не єдиний головний біль ВЕБа. В одному тільки 2016 р. він повинен виплатити $3 млрд зовнішнього боргу, але зможе це зробити лише після отримання запланованої допомоги від уряду на рівні $20 млрд - ця сума відповідає обсягу зовнішніх зобов'язань держбанку. В іншому разі відбудеться дефолт. Російський Мінфін розглядав варіант обміну зовнішнього боргу ВЕБа на суверенні євробонди, але і при такому сценарії держбанку загрожує дефолт – технічний, оскільки обслуговувати борг буде вже не він, а Мінфін. Та й регулятори країн, де зареєстровані інвестори в євробонди ВЕБа, можуть не допустити такого повороту подій, оскільки обмін існуючого боргу на нові євробонди буде інтерпретований як спроба видачі кредиту в обхід санкційного режиму.

Причини сумного стану ВЕБа досить очевидні: Кремль активно використовує ВЕБ для фінансування своїх проектів, покликаних збільшити популярність проведеної ним політики. Для прикладу, ВЕБ вклався у фінансування підготовки зимової Олімпіади 2014 р. в Сочі.

Голова НБУ Валерія Гонтарева любить повторювати, що в Україні немає російських банків, а є українські банки з російським капіталом. Неодноразово вона хвалила ці банки за дисциплінованість у виконанні нормативів регулятора. Однак, здається, що у випадку з Промінвестбанком ця похвала незаслужена. Аналітики очікують, що за результатами 2015-го банк покаже негативний капітал. «Квиток на півроку», - написав про рішення ВЕБа влити гроші в свою українську дочку хтось з коментаторів сторінки заступника голови НБУ Владислава Рашкована в Facebook. Залучати нових клієнтів і розширювати бізнес при такому скепсисі Промінвестбанку буде складно.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X