«Навіть якщо Коломойському вдасться зруйнувати все в Україні, суд США зупинити не можна» — інтерв'ю з ексголовою НБУ Валерією Гонтаревою
Колишня голова НБУ Валерія Гонтарева в інтерв'ю НВ розповіла про результати розслідування підпалу її будинку, про суд Суркісів проти Порошенка і тролинг Зеленського
Ексголова Національного банку України (НБУ) Валерія Гонтарева долучається до розмови з НВ із Великої Британії. За її вікном сіре лондонське небо, але сама Гонтарева усміхається і розповідає, що за два роки, проведені в Лондоні, рідко розмовляє російською і українською мовами, а ще дуже сумує про можливість щиро-відверто поговорити.
У минулому головний банкір країни, відповідальний за одну з найефективніших у світі реформ національної банківської системи, в Україні вона зазнавала системних переслідувань недоброзичливців, серед яких і ексвласник Приватбанку олігарх Ігор Коломойський. Його банк — найбільший серед приватних банків країни, був визнаний неплатоспроможним і націоналізований. За професійну роботу в фінансовому секторі країни Гонтаревій довелося заплатити серйозну ціну — постійний моральний тиск, погрози і реальні акти агресії: рік тому восени невідомі спалили її будинок під Києвом, а також автомобіль дружини сина, її повної тезки Валерії Гонтаревої. На цьому нещастя осені-2019 не закінчилися, тоді ж ексголову НБУ на пішохідній доріжці в Лондоні збив автомобіль, і вона проходила тривалий процес реабілітації в одній із лондонських клінік.
Сьогодні Гонтарева — резидент Великої Британії, вона працює в Інституті міжнародних відносин при Лондонській школі економіки, консультує центробанки різних країн світу з питань монетарної політики, займається розвитком свого медичного стартапу і готується до відкриття Центру дослідження реформ. Вона має щасливий вигляд і охоче ділиться планами на майбутнє, втім, смутніє, коли мова заходить про Україну і перспективи повернутися на батьківщину.

— Що на сьогодні відомо про розслідування інциденту з вами в Лондоні і справ про підпал вашого майна в Україні?
— В інциденті з машиною, який трапився в Лондоні, поліція не знайшла нічого підозрілого. Вони спочатку думали, що це звичайний інцидент, і ініціювали розслідування тільки тому, що, поки перебувала в шпиталі, підірвали машину сина, потім люди в чорних масках зламали двері в квартиру, в якій вже 20 років ніхто не жив і шукати там було нічого. Але це був такий показовий виступ. І через тиждень спалили мій будинок. Після цього британська поліція набагато пильніше розслідувала епізод, коли мене збили, але станом на сьогодні нічого підозрілого не виявлено. У поліції вважають, що це ДТП, і ми не спекулюватимемо на цьому.
— Як триває розслідування справ про підпал вашого майна в Україні?
— У справі в Україні нічого не відбувається. Звісно, ми одразу ж написали всі заяви і справу порушили. В обох випадках це був очевидний умисний підпал. На всіх камерах видно, як мій будинок спалили за 28 секунд. Закинули два величезні рюкзаки із запальною сумішшю і військовий фаєр. Коли через 20 хвилин приїхали пожежники, вони не могли 300-метровий будинок навіть за 3 години загасити, таку кількість запальної суміші було використано. Машину спалили так само, і ми звернулися, щоб дві ці справи об'єднали в одну. Ось їх об'єднали, а далі нічого не відбувається. Єдине нове — це витік інформації на сайті «Трубу прорвало» — розмови [ексголови Державного бюро розслідувань Романа] Труби, про те, що треба «кошмарити» Гонтареву, і що він отримав таке завдання з АП. Тобто це Адміністрація президента дала завдання тиснути на мене психологічно, а вже наступної ночі машину підривають, потім у квартиру вламуються і спалюють будинок. Є про що подумати.
— У вас вже давно не було публічних перепалок із Коломойським, він перестав вас коментувати. Як гадаєте, чому?
— Мені здається, йому юристи порадили припинити це робити. Адже він не тільки з мого приводу виступав. Раніше у нього була ода Гонтаревій, і будь-яке інтерв'ю починалося і закінчувалося Гонтаревою. Я не думаю, що він мене так розлюбив, я вважаю, що це пов’язано більше з його судовими процесами.
— До речі, на ваш погляд, Коломойський може зараз застосовувати ті важелі, які він має в Україні, щоб розбити кримінальну справу проти нього в США?
— Звісно, не може. У США абсолютно незалежна правоохоронна система. Тому, використовуючи локальні українські суди, він може робити те, що ви бачите він і робить. Ви подивіться, що відбувається, і скільки судів проти Національного банку України, Міністерства фінансів, Приватбанку. Минулого тижня у мене була презентація, де я запитувала, чи можна зробити реформи безповоротними. Насправді все можна повернути, навіть ріки назад повертають. У нашій країні так точно. Але американське правосуддя тут абсолютно ні до чого. Навіть якщо Коломойському вдасться зруйнувати все в Україні, американський суд зупинити не можна.
— Чи має бути реакція української влади на цю справу в США? Бо держава Україна заявила, що своїх громадян не видає.
— Я ж не за те, щоб когось кудись видавали. Я вам тільки можу розповісти, що після націоналізації Привату, коли було виявлено величезну фінансову діру, тонни документів передали в усі правоохоронні органи, зокрема НАБУ. Тому, коли я через 3,5 роки чую, що [голова НАБУ Артем] Ситник каже, а ось завтра ми щось зробимо, мені хочеться запитати: а де ж ви 3,5 роки панове, були? Ну нехай він хоч зараз щось зробить. Ба більше, ви бачите, що весь світ вже виставляє ситуацію з Приватбанком як ультиматум.
— На якому зараз етапі розгляд позову Суркісів? Суркіс і його офшорні компанії подали позов до Високого суду Лондона проти Петра Порошенка, і ви виступаєте співвідповідачем.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.