Чому в 2021 і 2022 роках Україна може залишитися без грошей МВФ — головне з нового звіту Goldman Sachs
Мінфін України розраховує отримати в 2021 році до $3 млрд пільгового фінансування з урахуванням коштів МВФ. Однак, аналітики Goldman Sachs вважають, що зараз владі політично невигідно співпрацювати з МВФ, тому кредитів у 2021 році не буде
Остання місія МВФ в Україні щодо перегляду поточної програми проходила в режимі онлайн у період з 21 грудня 2020 до 12 лютого 2021 року. Представник МВФ в Україні Йоста Люнгман 13 лютого повідомив, що місія закінчилася безрезультатно. Дипломатична за формою заяву Люнгмана по суті означала, що офіційний Київ провалив практично всі маяки, які можна було провалити.
У заяві Люнгмана йдеться, що дискусії фокусувалися на посиленні управління Національним банком України; поліпшенні нормативної бази банківського нагляду і фінансового оздоровлення; на заходах, спрямованих на зменшення фіскального дефіциту в середньостроковій перспективі; законодавчі ініціативи з відновлення і посилення антикорупційної інфраструктури та судочинства. «Також дискусії стосувалися заходів у секторі енергетики. Обговорення було продуктивним, проте потрібен більший прогрес на користь завершення першого перегляду програми. Дискусії триватимуть», — сказав він.
Нагадаємо, що 18 місячна програма stand-by МВФ стартувала 9 червня, тоді Україна отримала від Фонду $2,1 млрд. Після того, як Якова Смолія 2 липня під політичним тиском змусили піти у відставку і замість нього призначили Кирила Шевченка, МВФ поставив на паузу поточну програму для України. Аналітики стверджують, що до проблеми незалежності НБУ додалася скандали в судовій системі, антикорупційній реформі, корпоративній реформі, а також ручне управління цінами на газ.
Також, за інформацією обізнаних джерел НВ Бізнес у Кабміні, експерти МВФ стурбовані ситуацією на ринку зеленої енергетики, а саме — кризою неплатежів і невиконанням держборгу перед інвесторами.
Пізніше представник МВФ Джеррі Райс заявив, що Фонд очікує пропозицій від української сторони для продовження переговорів. Райс назвав продуктивними дискусії з Україною, що пройшли під час недавньої місії, але констатував наявність ряду невирішених питань. «Як тільки ми отримаємо більш детальну інформацію з цих питань і пропозиції щодо окремих політик, ми з нетерпінням продовжимо співпрацю з Україною», — зазначив Райс. Райс ще раз уточнив, що місія в Україні обговорювала поліпшення управління банківським наглядом НБУ, фіскальні ризики для дефіциту бюджету і зміцнення судової системи. При цьому, представник Фонду навіть не озвучував терміни, в які МВФ очікує отримати пропозиції від України.
Президент Володимир Зеленський спробував заспокоїти інвестиційне співтовариство, заявивши, що у України нормальні відносини з МВФ, однак деякі розбіжності в переговорах все ж мають місце. Зокрема, згідно із законом про Вищу раду правосуддя (ВРП), НАБУ і Конституційний суд, земельну реформу і банківський закон. «Я вважаю, що у нас нормальні відносини з МВФ. Всередині України нам ніхто не допомагає з цією темою. Навпаки, багато лобістів працюють окремо з МВФ, розповідаючи, що тут відбувається в Україні: „Ай-яй-яй, тут таке страшне. От якщо були б ми, то ми б показали“. Тобто помічників немає. З іншого боку, я повинен сказати, що ми будуємо незалежну Україну. І деякі речі, які хочуть ті чи інші наші західні партнери… Я їх розумію. З деякими речами ми згодні, а з деякими — ні. Тому що я гарант Конституції. Я захищаю незалежність України у всій мірі цього слова. От і все. Ми будуємо міцну країну, в майбутньому незалежну від усіх», — сказав Зеленський.
Зеленський додав, що Україна розраховує на гроші від МВФ і висловив упевненість, що в цьому році вдасться отримати транш від Фонду, однак додав, що «завжди є план Б і В».
Міністр фінансів України Сергій Марченко стверджує, що влада зацікавлена в якнайшвидшому успішному завершенні переговорів з МВФ про перший перегляд програми stand-by і отримання другого її траншу. Він упевнений, що Україні необхідно загарантувати себе в програмі, виконати зобов’язання, які є, і отримати транші. «Для нас це принципово. Тому, що мова йде не тільки про цей рік, а й про 2022−2023 роки, які у нас також досить напружені», — заявив Марченко.
У той же час, Марченко зазначив, що поточна ситуація на ринку облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП) влаштовує Мінфін. «Інвестори нам вірять. У нас чітка, зрозуміла їм логіка дій. Ми не пропонуємо їм інструменти, що не прораховані, не робимо не прорахованих кроків, ми прогнозовані, тому нам вірять», — зазначив міністр. Крім того, він підкреслив, що очікується відновлення економіки України, яке також дозволяє очікувати приходу нових інвесторів як на ринок ОВДП, так і на ринок єврооблігацій. Міністр зазначив, що Україна не може занадто довго обходитися без зовнішніх запозичень, оскільки повинна виконувати зовнішні боргові зобов’язання.
Що про все це думають лідери західного інвесттовариства?
У розпорядженні НВ Бізнес виявився звіт міжнародного інвестиційного банку Goldman Sachs про Україну, який аналітики банку розіслали своїм клієнтам-інвесторам. НВ Бізнес наводить основні тези цього документа. Головна — в 2021−22 році відносини України і МВФ будуть стояти на паузі.
Реформи попередників дозволяють команді Зеленського пройти коронакризу з меншими втратами
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.