Шерон Іскі про нового CEO, зустріч з Єрмаком, суди з Коломойським і частку в monobank — інтерв'ю з головою наглядової ради ПриватБанку
Голова наглядової ради ПриватБанку Шерон Іскі в інтерв'ю НВ Бізнес розповіла, як проходив конкурс на голову правління, про зустріч з керівником ОП, про суди з ексвласниками і претензії на активи колишніх топменеджерів, а також про продаж банку
«Арешт активів є важливим, і ми сподіваємося, що всі активи будуть заарештовані до завершення розгляду справ. Ми сподіваємося, що в потрібний час ми зможемо подати позов щодо будь-яких та всіх активів, якими вони володіють, включно з акціями Monobank», — сказала в інтерв'ю НВ Бізнес голова наглядової ради ПриватБанку Шерон Іскі, коментуючи те, що колишні топменеджери після оголошення їм підозри переписують свої активи на інших.
Серйозність намірів ПриватБанку легко підтверджується позовами в іноземних юрисдикціях, де банк веде успішні процеси проти колишніх власників найбільшого державного банку України. Загалом державний ПриватБанк хоче повернути $12 млрд.
Всередині країни ПриватБанк теж досить успішно останнім часом веде судові справи. Зокрема, юристи держбанку виграли процес проти «профспілки», яка заблокувала конкурс на обрання нового голови правління, яким в результаті став Герхард Бьош.
Кейс ПриватБанку хвилює як МВФ, так і керівництво держави. Зокрема, відразу ж після рішення наглядової ради призначити Бьоша Шерон Іскі зустрілася з головою Офісу президента України Андрієм Єрмаком.
Фінансовий оглядач НВ Бізнес розпитав Шерон Іскі про те, як проходив конкурс на нового голову правління ПриватБанку, що відбувається в судах з колишніми власниками банку, про очікування щодо оголошених підозр колишнім топменеджерам банку, санкції проти Ігоря Коломойського, розділ та продаж банку, а також про незалежність Нацбанку України.
— Ви повернулися до Києва після більше ніж року відсутності у зв’язку з COVID. Як ви оцінюєте стан речей? (Шерон Іскі перебувала в Києві з 23 травня по 7 червня — ред.)
— Я надзвичайно рада повернутися до Києва та відновити контакт із багатьма своїми колегами з ПриватБанку та іншими ключовими особами у фінансовому секторі. Київ прекрасний, і, здається, все загалом нормалізувалося.
— Розкажіть про конкурс на посаду голови правління. Як він відбувався, якими були результати, хто міг взяти в ньому участь, якими були вимоги тощо?
— Для початку я хотіла б зазначити, що процес відбору пройшов дуже добре, а наглядова рада (НР) дуже задоволена результатами. Герхард Бьош має надзвичайно високу кваліфікацію для цієї посади, і ми віримо, що він може та буде успішно вести банк через наступний важливий етап його діяльності.
Дякую за запитання про процес. Для наших партнерів, співробітників та клієнтів важливо бути впевненими в тому, що конкурс був проведений законно, неупереджено та відповідно до найкращих міжнародних практик. Оскільки цей відбір є одним із найважливіших рішень за всю історію нашої НР, ми дуже ретельно продумали цей процес. Тому ми впевнені, що зробили правильний вибір.

Щодо того, хто міг взяти участь у конкурсі. НР визначила параметри знань, навичок, досвіду та стилю управління, необхідних для виконання широкого кола обов’язків голови правління ПриватБанку. Ніхто не ставить під сумнів важливість ПриватБанку для фінансової системи, але мало хто розуміє складність управління, трансформації та приватизації банку, особливо зважаючи на досить амбітні очікування акціонера та наші важливі міжнародні та місцеві судові процеси.
Важливі фактори включали значний досвід роботи на українському та міжнародному банківському ринку, та ми шукали когось, хто має реальний досвід проведення трансформації та успішного продажу банку. Іншим важливим фактором була здатність ефективно працювати з правлінням, працівниками, керівниками галузей, регулятором, нашим акціонером, потенційними інвесторами, міжнародними партнерами та, звичайно, з НР. Як бачите, вимоги були дуже суворими. З 50 потенційних кандидатів, запропонованих агентством з підбору керівників, після суворого оцінювання та співбесіди саме Герхард виявився тим кандидатом, який найкраще зможе керувати ПриватБанком.

— Який статус судового процесу, розпочатого для блокування конкурсу — чи існує ризик того, що результати відбору будуть скасовані?
— Безумовно, ми дуже задоволені тим, що заборону, яка блокувала конкурс, було скасовано і що НБУ схвалив призначення Герхарда. Ми підписали контракт, і він вже взяв на себе нові обов’язки. Подібно до того, як ми були впевнені в нашій перемозі в судовому процесі, ми впевнені, що суд підтвердить, що позови профспілки не мають жодного підґрунтя, і справа, яку ще розглядають, буде вирішена на нашу користь.
В Україні дуже багато хороших суддів, але ця справа — ще один прикрий приклад, коли суди приймають рішення у справі без належного розгляду матеріалів справи. Нечувано, щоб профспілка будь-якої компанії могла оскаржити призначення голови правління. Законодавство щодо реформи державного банківського сектору (ДБС), запроваджене в 2018 році, надало наглядовим радам ДБС виключні повноваження та відповідальність призначати весь менеджмент, включно з головою правління.
— Чи правда, що МВФ пильно стежив за цим конкурсом? Чому цей відбір важливий для них і для інших західних партнерів та іноземних інвесторів? Чи відреагували якось західні партнери України та, можливо, влада України на блокування конкурсу судом?
— Як відомо, ПриватБанк має особливе значення для України. Він і надалі є найбільшим системно важливим банком, який обслуговує більшу кількість клієнтів, ніж будь-який інший банк. Ми є лідером з цифрових інновацій, найбільшим держателем облігацій внутрішньої державної позики і найбільшим платником дивідендів та податків державі серед усіх інших банків. Ми також ініціювали проти колишніх акціонерів банку одне з найбільших в сучасній історії міжнародних цивільних проваджень, пов’язаних із шахрайством.
Ми та наші ключові партнери включно з міжнародними партнерами України найбільш стурбовані тим, що ті з нас, хто відповідає за важливу фінансову та юридичну діяльність банку, повинні бути віддані насамперед своїм клієнтам та громадянам України, а не чиїмось приватним інтересам, чи то колишніх власників банку, чи когось ще. Як ми вже зазначили, з огляду на значне зловживання процесуальним законодавством та відмову банку в проведенні належного судового процесу, у нас виникло виправдане занепокоєння, що за виступами про оскарження конкурсу на посаду голови правління стояли особливі інтереси. Якщо це правда, ми постаємо перед істотною загрозою, яка матиме значні негативні наслідки.
Що ж стосується державних органів, а в нашому випадку це НБУ та Міністерство фінансів, я можу висловити лише повагу та вдячність за те, як вони виконували свої обов’язки впродовж усього конкурсу. Вони з повагою поставилися до структури відбору та нашої незалежності.
— Офіс Президента нещодавно повідомив, що ви мали зустріч з Андрієм Єрмаком. Якою була мета зустрічі та чи обговорювали ви конкурс на посаду голови правління?