alt
8 карток

Як приватний інвестор може купити ОВДП і скільки можна заробити на цих цінних паперах

20 березня 2019, 10:30

1

ОВДП – що це таке?

Все частіше в соціальних мережах або в метрополітені можна побачити рекламу, що закликає рядових вкладників вкласти гроші в ОВДП. ОВДП – це українські облігації внутрішньої державної позики.

Непопулярність українських ОВДП серед дрібних приватних інвесторів в порівнянні з банківськими депозитами підтверджує статистика. Як розповів НВ Бізнес начальник департаменту персональних банківських послуг Ukrsibbank BNP Paribas Group Ігор Левченко Всього 0,86% (7,4 млрд грн) від загально обсягу ринку ОВДП (748,4 млрд грн) припадає на українців-фізосіб. Тоді як на банківські депозити в 2018 році громадяни поклали 268,9 млрд грн.

Отже, облігації внутрішньої держпозики – це цінні папери, які випускає держава Україна в особі Міністерства фінансів для залучення коштів виключно на внутрішньому ринку. Отримані кошти спрямовуються на обслуговування поточних боргів держави або інших потреб, пов'язаних з Держбюджетом.

Україна повинна інвесторам в ОВДП виплатити їх номінальну вартість при погашенні и дохід, відповідно до умови розміщення. Погашення ОВДП в повному обсязі (100% суми) гарантовано державою.

Начальник департаменту персональних банківських послуг Ukrsibbank BNP Paribas Group Ігор Левченко назвав НВ Бізнес шість основних переваг ОВДП перед банківськім депозитом:

Надійність. Жоден банк в Україні не має рейтингу вище ніж рейтинг держави, в якій цей банк працює. Рейтинг державних облігацій вищий за рейтинг найстабільнішого банку в Україні.

Гарантії. Держава, в межах фонду гарантування вкладів, гарантує в разі банкрутства банку вкладникам банку повернення коштів до 200 тис. грн. Винятком є державний Ощадбанк, за яким держава гарантує 100% повернення вкладів. З ОВДП ситуація кардинально Інша, уряд гарантує повернення 100% інвестицій з усіх ОВДП.

Прибутковість. Прибутковість ОВДП у гривні дорівнює або вище облікової ставки НБУ (зараз 18% – Авт.), у валюті коливається в діапазоні від 4 до 7% річних. Жоден з надійних банків в Україні не може запропонувати аналогічні процентні ставки.

Оподаткування. Дохід за ОВДП не обкладається податком, крім військового збору в розмірі 1,5%, в той же час на дохід від депозитних вкладів поширюється ставка оподаткування в розмірі 18%, а також військовий збір 1,5%.

Ліквідність. Строкові вклади в банках, як правило, оформляються на період від 3-х місяців до 1-1,5 років і не завжди можуть бути розірвані достроково. У випадку з ОВДП інвестор може в будь-який момент продати свої папери на вторинному ринку і отримати кошти на свій рахунок. Також власник ОВДП регулярно отримує виплату за купоном з обумовленою прибутковістю.

Різноманітність. ОВДП емітуються в гривні і доларах США. Інвестор може забезпечити собі високу прибутковість, регулярні виплати за купоном і надійність в двох базових валютах. Номінал однієї ОВДП у гривні – 1000 грн, однієї ОВДП в доларах США – $1000.

2

Де отримати інформацію про поточний випуск ОВДП?

Інформацію про торги ОВДП можна отримати на офіційному сайті Мінфіну та сайтах фондових бірж (ПФТС, Перспектива), банків та торговців цінними паперами. «З кінця лютого така інформація такоже доступна для клієнтів у веб Версії Приват24», – зазначає заступник голови правління ПриватБанку Галина Пахачук.

Крім того, за словами Ігоря Левченка з Ukrsibbank BNP Paribas Group, банки зазвічай Інформують клієнтів, які готові купувати ОВДП про проведеня первинних аукціонів або котіруваннь на вторинному ринку.

3

На яку суму варто купувати облігації?

Законодавством не встановлено мінімальну суму для інвестіцій, Але окремі фінансові установи встановлюють такий мінімум, стверджує начальник управління организації роботи з преміум-клієнтами Ощадбанку Данило Меркулов.

«При покупці ОВДП клієнт несе витрати на оплату послуг дилера/брокера та на оплату інших супутніх комісій. Крім того, покупка цінних паперів більш затратна у часі в порівнянні з депозитними операціями. Тому доцільно інвестуваті в ОВДП суму від еквівалента 1 млн грн», - сказав банкір.

За словами Пахачук, в ПриватБанку також ліміт для інвестіцій в ОВДП становить 1 млн грн, який обгрунтований економічною вигодою для клієнта. «Непрофільній інвестор часто вже не розбирається і не розуміє яка буде підсумкова сума комісій за весь период від початку придбання ОВДП і до моменту виходу з інвестиції. Тому ми відразу рекомендуємо клієнтам заходити з сумою від 1 млн грн», - зазнача вона.

Формально, розповідає Ігор Левченко, номінал ОВДП - 1 тис грн и $ 1 тис. Але для того, щоб оптимізувати накладні витрати та комісії, які будут пов'язані з купівлею ОВДП, краще починати з інвестиції від 200-300 тис грн.

4

Як купити ОВДП?

Інвестувати в ОВДП можуть як фізичні, так і юридичні особи. «Купувати і продавати ОВДП можна на торгових майданчиках фондових бірж. Але доступ до них є тільки у професійних учасників фондового ринку – торговців цінними паперами», - говорить Пахачук з ПриватБанку. А також у банків – первинних дилерів, список яких розміщений на сайті Мінфіну: Укргазбанк, Ощадбанк, Райффайзен Банк Аваль, УкрСиббанк, ОТП Банк, Сітібанк, Укрексімбанк, ПУМБ, Приватбанк, Альфа-банк, Кредобанк, Південний.

Перед покупкою інвестору необхідно пройти процедуру ідентифікації та верифікації згідно з чинним законодавством України, підтвердити джерела походження грошей. Далі, визначившись з тим, через кого ви буде інвестувати в ОВДП, відкриваємо поточний банківський рахунок в національній валюті і рахунок в цінних паперах.

Для відкриття цих рахунків необхідно надати паспорт, ідентифікаційний код і документи, які будуть підтверджувати походження коштів для покупки ОВДП – зазвичай це довідка про заробітну плату або декларація про отримані доходи.

Після зарахування грошей на поточний рахунок клієнта, укладається договір на покупку ОВДП. «Вся процедура може зайняти від декількох днів до декількох тижнів часу. Все залежить від того як оперативно клієнт надає необхідні документи й інформацію. Сама угода купівлі ОВДП проводиться в день укладення договору», - сказала Пахачук.

При покупці ОВДП в іноземній валюті потрібно також відкрити і поточний рахунок в доларах США або євро. «Часто операції з ЦБ перебувають під посиленим контролем, а це значить, що при їх проведенні здійснюється більш поглиблений аналіз документів, що підтверджують джерела доходів клієнта. В іншому пакет документів ідентичний тому, який необхідний для відкриття поточного рахунку», - говорить Меркулов з Ощадбанку.

Якщо ви вирішили купувати ОВДП, то плануйте операцію заздалегідь залиште собі зазор за часом в 7-10 днів, рекомендує Меркулов.

5

Яка комісія банків і чистий прибуток при інвестиціях в ОВДП?

Клієнт несе витрати на оплату послуг депозитарію та комісій за проведення інших супутніх операцій. «Сукупний розмір комісій може бути відчутним для клієнта», - зазначив Меркулов.

Комісія банку за покупку ОВДП на аукціоні Міфіну на суму до 3 млн грн складе близько 0,2% від суми, але не менше 1 500 грн. Від 3 млн грн до 50 млн грн – близько 0,1% від суми і 0,05% від суми покупки понад 50 млн грн.

Відкриття рахунку в цінних паперах обійдеться в межах 500 грн. Зберігання ЦП на рахунку – 0,5% від номінальної вартості, але не менше 300 грн та не більше 600 грн на місяць. Зарахування та списання ЦП на рахунку – 0,05% від їх номінальної вартості, але менш ніж вартість операції зарахування в депозитарії НБУ + 100,00 грн і не більше 1000 грн.

Виплата доходу, погашення ЦП – 1% від суми, але не менше 30 грн і не більше 500 грн.

Приклад

Купівля ОВДП з погашенням через рік на 200 тис грн. Комісія банку за участь в аукціоні Міфіну – 4 тис. грн, зберігання ЦБ обійдеться в 1 тис. грн на місяць, зарахування/списання – 100 грн, погашення – 1 тис. Разом, витрати близько 15 тис. грн на рік. При процентній ставці в 19,5% в гривні, ваш прибуток, після сплати 1,5% військового збору складе 23415 грн.

6

В які ОВДП вигідніше інвестувати і як виплачується дохід?

Відсотки за ОВДП виплачуються згідно з умовами випуску кожного конкретного паперу. Якщо облігації короткострокові (термін погашення до одного року) то відсотки виплачуються в кінці строку погашення. Якщо середньо або довгострокові, то погашення купона – раз на півроку. «Відсотки виплачуються на рахунок, вказаний клієнтом в договорі купівлі-продажу ОВДП з періодичністю, визначеною умовами аукціону (щокварталу або в момент погашення ОВДП)», - уточнив Меркулов.

За словами Левченка, у випадку покупки валютних ОВДП, купон виплачується у валюті паперу.

Галина Пахачук каже, що, якщо ви хочете інвестувати в національній валюті, то сьогодні найбільш високі прибутковості за короткостроковими ОВДП з термінами погашення до 3-х місяців. Максимальні прибутковості на аукціоні Мінфіну за ними можуть становити до 19,5% річних. «Якщо ж ви плануєте покупку ОВДП емітованих в іноземній валюті, наприклад, в доларах США, то краще розглянути облігації з термінами погашення через 1-2 роки. За такими облігаціями прибутковість може скласти від 7,25% до 7,5% річних», - говорить банкір.

Банкіри рекомендують дотримуватися принципу диверсифікації інвестицій. Портфель з ОВДП може бути диверсифікований як за валютою вкладень, так і за термінами погашення облігацій.

7

Які ризики інвестіцій в ОВДП і чи можна втратити гроші?

«Держава дає гарантії на погашення номінальної вартості та купонного доходу за ОВДП. І як показала історія – навіть якщо буде дефолт країни папери все одно будуть погашені, - стверджує Пахачук з ПриватБанку.

Ризик є тільки зміни прибутковості на вторинному ринку – ОВДП можуть впасти в ціні. Якщо інвестор захоче вийти з інвестиції раніше терміну погашення паперу, то може зазнати збитків. «Вартість таких ЦП на вторинному ринку може коливатися залежно від різних причин політичного і економічного характеру. Крім того, потрібно враховувати, що продаж ОВДП на вторинному ринку здійснюється в національній валюті. Все це може вплинути на ціну продажу паперів при достроковому виході з інвестицій» – сказав Меркулов.

За словами Левченка, в історії незалежної України не було випадків дефолту ні за внутрішніми, ні за зовнішніми зобов'язаннями, держава завжди гасила ОВДП.

Існує також ризик не заробити гроші на ОВДП. Такий сценарій можливий у випадку різкої девальвації гривні і різкого зростання інфляції. Однак, такі речі не відбуваються одномоментно і точно не загрожують номінованим у валюті ОВДП.

8

Як продати ОВДП достроково, до погашення?

Процедура продажу ОВДП практично ідентична покупці. Для початку клієнту необхідно пройти процедуру ідентифікації та верифікації згідно з чинним законодавством України. Якщо клієнт перебуває у шлюбі або проживає в цивільному, то потрібна згода чоловіка/дружини на продаж облігацій. Далі укладається договір на продаж паперів і проводиться операція.

Автор: Петро Шевченко

Радіо НВ