Російські мільярдери Фрідман та Хан хотіли купити monobank за $1 млрд — Forbes
Міжнародний консорціум на чолі з LetterOne російських мільярдерів українського походження Михайла Фрідмана та Германа Хана планував придбати monobank за більш ніж $1 млрд.
Про це повідомив Forbes Україна з посиланням на двох не пов’язаних один з одним фінансистів.
Про переговори з неназваними інвесторами Forbes розповів Сергій Попенко, голова наглядової ради Універсал Банку, на банківській ліцензії якого працює monobank.
«Інвестори до нас приходили, ви ж читали пресу… Були інтенсивні переговори. Наша сторона ще не готова до транзакції. Це був інтерес, який призвів до наших роздумів. Але наша готовність була недостатньою», — сказав Попенко.
Джерело, близьке до власників LetterOne, не підтвердило і не спростувало цю інформацію.
За словами співзасновника monobank Олега Гороховського, партнери не змогли домовитися між собою. Він заявляв у серпні, що проект вже коштує понад один мільярд доларів і не продається. Попенко вважає таку оцінку обґрунтованою. На його думку, проєкт потрібно оцінювати за мультиплікаторами не банків, а технологічних компаній.
«Якщо застосувати мультиплікатор із прибутку, який навіть в Україні становить 6, вартість mono становитиме $1 млрд. Будучи нульовим активом три роки тому, monobank зараз обслуговує понад чотири мільйони клієнтів і має другий за розміром рітейловий портфель у країні після ПриватБанку. Коли є така успішна історія, ринок та ризик країни вторинні. У такі компанії інвестори готові вкладатися за будь-якими мультиплікаторами», — сказав Попенко.
Один із подальших сценаріїв, за словами Гороховського, — продаж частини monobank через Special-purpose acquisition company (SPAC) чи IPO у горизонті трьох років.
Forbes оцінює статки Фрідмана у $15,5 млрд, Хана — у $10 млрд. Вони займають 11-те та 18-те місця в рейтингу найбагатших росіян. В Україні їм належить Альфа Банк Україна, Київстар — найбільший телеком-оператор та IDS Borjomi (бренди Моршинська, Миргородська).
Проект monobank створила заснована колишніми топ-менеджерами ПриватБанку компанія Fintech Band. Він веде діяльність в рамках банківської ліцензії Універсал Банку Сергія Тігіпка. У лютому-березні цього року колишні топ-менеджери ПриватБанку Олександр Дубілет, Володимир Яценко і Людмила Шмальченко, яких підозрюють в розтраті грошей банку до його націоналізації, вийшли із співзасновників компанії Fintech Band. Замість них в переліку бенефіціарів з’явилися Олексій Дубілет (33,74%), Євгенія Кривенко (17,18%) і Дар’я Букрєєва (9,81%). Інші акціонери зберегли свої частки в проекті. Олегу Гороховському і Михайлу Рогальському належить по 17,18%, а Вадиму Ковальову — 4,91%.