Зовнішній борг перевищить 100% ВВП. Fitch підвищило рейтинг України, але опублікувало тривожний прогноз на 2023 рік

Fitch більше не вважає, що рейтинг України перебуває на рівні обмеженого дефолту (Фото:Aristegui Noticias / Facebook)
Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings підвищило довгостроковий рейтинг дефолту емітента України в іноземній валюті з RD (обмежений дефолт) до CC.
«Підвищення рейтингу України до CC відбулося після виконання 11 серпня запиту згоди на реструктуризацію зовнішнього боргу, що, на нашу думку, є завершенням обміну проблемного боргу, що усуває обмежений дефолт», — сказано в повідомленні агентства.
Fitch зазначає, що виплату основного боргу та відсотків за українськими єврооблігаціями на суму близько $6 млрд було відстрочено на 24 місяці, що пом’якшило тиск на обслуговування зовнішнього боргу в умовах ослаблення міжнародних резервів та гострої потреби у витратах, пов’язаних з війною.
Водночас, як зазначило Fitch, рейтинг CC відображає невирішені ризики стійкості боргу, пов’язані із вторгненням Росії, а також вкрай напружений стан державних і зовнішніх фінансів і макрофінансове становище України.
Агентство очікує, що війна триватиме й у 2023 році, внаслідок чого державний борг перевищить 100% ВВП, а також посилить інфляційний та зовнішній тиск, тоді як джерела фінансування дефіциту залишаються невизначеними.
«Таким чином, на наш погляд, можлива ширша реструктуризація державного комерційного боргу, хоча терміни не визначені», — зазначає Fitch, припускаючи, що це може статися у 2024 році.
Агентство також вважає, що перспективи політичного врегулювання війни з Росією шляхом переговорів невеликі: малоймовірно, що український уряд поступиться будь-якою суттєвою територією, тоді як Путін і надалі матиме на меті підірвати незалежність України.
Fitch прогнозує, що економіка України скоротиться 2022 року на 33% - з невеликим відновленням на рівні 4% 2023 року.
При цьому інфляція прискориться з 22,2% у липні до 30% на кінець 2022 року та залишиться високою у 2023 році, в середньому на рівні 20%.
Fitch також зазначає, що рейтинг дефолту емітента в національній валюті підтверджено на рівні CCC-, до якого його було знижено до 22 липня, оскільки після того не відбулося суттєвої зміни ризику дефолту за боргом України в національній валюті.
«Менший ризик дефолту в порівнянні з боргом в іноземній валюті частково відображає меншу зацікавленість уряду в реструктуризації боргу в національній валюті з огляду на те, що 47% належить НБУ, ще 40% - банкам і всього 6% - нерезидентам, і відсутність сильного міжнародного тиску з метою залучення внутрішнього боргу до процесу реструктуризації», — пояснило агентство свою позицію.
Як повідомлялося, 13 серпня агентства S&P та Fitch знизили рейтинг України в іноземній валюті.
10 серпня власники євробондів України погодилися на дворічну відстрочку з виплат.
