Рада продовжила мораторій на стягнення за валютними позиками. В НБУ кажуть, що про відновлення іпотечного кредитування тепер можна не мріяти

16 липня 2020, 14:19

Верховна Рада на засіданні 16 липня продовжила мораторій на стягнення майна за валютними кредитами.

За законопроєкт №3640, ініціатором якого був нардеп від Слуги народу Олександр Дубінський, проголосувало 349 нардепів.

Термін дії мораторію закінчувався в жовтні цього року.

Відео дня

У Національному банку України вважають, що тепер можна «припиняти мріяти про доступну іпотеку».

«Мораторій був введений безстроково у 2014 році. І на те були об’єктивні причини. В країні почалася війна та економічна криза. Через знецінення гривні громадяни не могли продовжувати платити за валютними іпотечними кредитами. Тому банкам заборонили стягувати заставне майно: квартири та будинки. Однак за шість років дії мораторію частина валютних позичальників так і не почала обслуговувати кредити. Для чого платити, якщо немає важелю впливу?! Весь тягар взяли на себе банки, а відповідно – їхні вкладники та власники. Адже банки змушені були сформувати додаткові резерви. Безумовно, це негативно вплинуло на бажання банків далі кредитувати купівлю житла. У 2019 році це питання вдалося врегулювати. У жовтні запрацював новий кодекс про банкрутство. Кодекс передбачав реальний механізм реструктуризації боргу іпотечних позичальників. Були запропоновані прийнятні умови і для банків, і для громадян. Водночас сам механізм реструктуризації запрацює в повному обсязі лише, якщо буде скасований мораторій», - заявили в НБУ.

У Нацбанку додали, що через продовження мораторію проблемні борги валютних позичальників так і не будуть врегульовані. Йдеться про 44 тисяч договорів на загальну суму 29 млрд грн.

Раніше в Приватбанку заявили, що банк з 1 липня 2020 року починає видавати кредити в рамках державної програми Доступне житло під 9,99%. При цьому ставка буде такою тільки в перший рік. У наступні роки вона буде на 4% вищою від Українського індексу ставок за депозитами фізичних осіб (UIRD). Зараз UIRD на 12 місяців становить 9,10%.

Перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова відзначала, що масовий запуск іпотеки може відбутися в четвертому кварталі 2020 року.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X