Доступ до фінансування — основний вектор розвитку МСБ

9 квітня 2019, 11:59
Спецпроект
Основне завдання НУФ — реалізація програм з підтримки фінансування МСБ (Фото:depositphotos/VadimVasenin)

Основне завдання НУФ — реалізація програм з підтримки фінансування МСБ (Фото:depositphotos/VadimVasenin)

Малий і середній бізнес сприяє зростанню економіки, забезпечує зайнятість населення і підтримує соціальну стабільність.

Рівень розвитку малих і середніх підприємств — показник економічного розвитку держави. Проте більшість представників МСБ в Україні не отримують достатнього фінансування для розвитку бізнесу.

Відео дня

Доступ до фінансування — необхідний фактор розвитку малого і середнього бізнесу будь-якої держави. Це завдання є пріоритетним для України, де, згідно з даними Державної служби статистики, частка малого та середнього бізнесу (МСБ) становить понад 90% зареєстрованих підприємств, які працевлаштовують дві третини активного населення. В економіці України щороку зростає частка малого та середнього бізнесу, який забезпечує 79,1% робочих місць і створює 59% доданої вартості, перевищуючи аналогічні показники Польщі та Німеччини. Незважаючи на такі високі позиції, на сьогодні тільки 6% українських МСБ мають доступ до фінансів, необхідним для підтримки бізнесу, що є наднизьким показником.

Згідно з опитуванням, проведеним Європейською Бізнес Асоціацією в 2018 році, в якому було опитано 133 представники малого бізнесу в Україні, індекс настроїв продемонстрував невтішні результати. Проблемними пунктами виявилися недоступність кредитів і високе податкове навантаження, — їх обрали 56% опитаних.

Частково проблему нестачі кредитних ресурсів в Україні вирішують неприбуткові фінансові організації. Їхня діяльність спрямована на розвиток і підтримку вітчизняних МСБ. Приклад такої організації — Німецько-український фонд (НУФ), створений 1996 року за підтримки уряду Німеччини спільно з Німецьким банком розвитку (KfW) для надання банкам довгострокових фінансових ресурсів у гривні з метою стимулювання кредитування МСБ.

Основне завдання НУФ — реалізація програм з підтримки фінансування МСБ шляхом надання доступних кредитів через банки-партнери для реалізації інвестиційних проектів, а також поповнення оборотних коштів. Наприклад, в Європі, на відміну від України, використовується переважно трирівнева банківська система: є центральний банк, тобто банк розвитку, і є комерційні банки. На жаль, в Україні цього другого рівня — банку розвитку — не існує. НУФ створено з метою виконувати функцію такого закладу — сприяти розвитку підприємництва в Україні шляхом надання місцевим банкам доступного фінансового ресурсу для малого і середнього бізнесу.

Завдяки підтримці ЄС в рамках ініціативи EU4Business в 2017 році НУФ за сприяння KfW на базі кредиту уряду Німеччини в розмірі 10 млн євро запровадив модель кредитування МСБ в національній валюті в рамках нової програми з фінансування інвестицій МСБ. З квітня 2017 року представники МСБ в Україні з доходами не більше 10 млн євро на рік та діяльністю не менше 3 років мають можливість взяти участь в цій програмі й отримати кредит на розвиток власного бізнесу від банків-партнерів НУФ у гривні.

Представникам МСБ доступні кредити на купівлю основних засобів (техніка, обладнання, нерухомість) і на поповнення оборотних коштів, пов'язаних з реалізацією інвестиційного проекту. Фінансування здійснюється через місцеві банки-партнери під відсоткову ставку, встановлену НУФ для кінцевих позичальників на рівні 16% річних в гривні, що значно нижче облікової ставки, яку Нацбанк збільшив для стримування інфляції.

У квітні 2018 року на другому Фінансовому ярмарку оприлюднено підсумки діяльності Німецько-українського фонду за 20 років:

· 160 тис. українських підприємців профінансовано доступними кредитними ресурсами;

· понад 750 млн євро кредитів надано представникам вітчизняного МСБ в рамках програм співпраці з банками-партнерами.

АТ «КРЕДИТВЕСТ БАНК» долучився до банків-партнерів програми кредитування представників малого та середнього бізнесу спільно з НУФ. Одним із успішних кейсів кредитування є фінансова підтримка української фабрики взуття "Каман", завдяки якій цьому підприємству вдалося розширити виробництво, а також залучити іноземні інвестиції до свого бізнесу.

«Завдяки АТ« КРЕДИТВЕСТ БАНК» наша компанія придбала кілька видів нового обладнання, що сприяло розробкам більш складних моделей. Кредитування вивело нас на новий рівень у виробництві взуття та надало змогу укласти контракти з великими торговельними мережами", — зазначив Володимир Сливинський, директор ТОВ "Каман", що займається виробництвом взуття.

За підтримки уряду Німеччини і німецького банку розвитку KfW НУФ проводить уже третій Фінансовий Ярмарок, де свої пропозиції для малого та середнього бізнесу представлять банки-партнери, обговорюватимуться актуальні програми кредитування й успішні кейси. Формат заходу передбачає конференцію з фінансовими експертами та нетворкінг-зону.

Третій Фінансовий Ярмарок відбудеться 16 квітня 2019 року в Києві, в КВЦ "Парковий". Безкоштовна реєстрація й участь: http://sme-fair.org.ua/

Показати ще новини
Радіо НВ
X