На картку чи з листоношею. Чи зможуть українці отримувати пенсії за адресою або доведеться шукати банкомат
Далеко не всі українці готові до виплат пенсій на банківські картки. До цього не готові ні пенсіонери, ні самі банки.
Про це у колонці для НВ Бізнес пише Дмитро Поліщук, заступник гендиректора Укрпошти.
За його словами, інфраструктура для обслуговування платіжних карт в Україні розвинена тільки в містах з населенням понад 20 тис. жителів.
«Все, що далі, вже викликає серйозні складнощі: навіть термінал, не кажучи вже про банкоматі, виступає скоріше винятком. Мережа відділень банків за останні три роки скоротилася більш ніж на третину до 7 тис. відділень, які присутні тільки в 4% населених пунктах країни. POS-терміналів для оплати карткою у нас теж не багато — всього 9 штук на 1 тис. населення. Для порівняння, в країнах Євросоюзу — 29, а в сусідній Туреччині - 31», — повідомляє Поліщук.
Він підкреслює, що понад 60% українських пенсіонерів проживають у селах, де ані відкрити карту, ані отримати за нею гроші просто ніде.
«Банки продовжують скорочувати фізичну мережу і з головою поринули у діджитал, всі „пиляють мобільні додатки“. Фінтех поки теж далі платежів, переказів і мобільних додатків не пішов. Термінали самообслуговування окупували торгові центри у столиці та обласних центрах, але їх немає у селах і на пальцях можна порахувати у районних центрах. З інтернетом така ж історія. Варто з'їхати з траси у село, і вже починаються проблеми. А відділення Укрпошти є скрізь», — пише Полішук.
За даними Укрпошти, поза банківською інфраструктурою залишаються близько 27 тис. населених пунктів країни, де проживають до 13 млн осіб.
За його словами, Укрпошта закінчує доавтоматизацію понад 1200 відділень у селах із населенням понад 1,5 тис. осіб.
Для маленьких і віддалених сіл працює система нових пересувних відділень — вона вже впроваджена в 7 областях, де працюють понад 600 машин.
«Протягом року ми покриємо всю країну. І замість розвалених сільських будиночків зі зручностями на вулиці, будуть працювати понад 2 тис. сучасних відділень на колесах, здатних доставляти пенсії та соціальну допомогу, приймати комунальні платежі, поповнювати мобільний, погашати кредит, оформити страховку, а також всі поштові послуги, доставку товарів першої необхідності і ліків», — заявив заступник гендиректора Укрпошти.