Гроші тижня: обшуки в ПриватБанку й у Гонтаревої, боротьба з ФОПами і кешбек за доноси, рівень економічної свободи в Україні
НВ Бізнес зібрав найважливіші події в економіці та бізнесі України та за її межами
ПриватБанк обшукала поліція
Соборне відділення поліції міста Дніпра провело обшуки в головному офісі ПриватБанку. Цю інформацію підтвердили в прес-службі банку.
Як уточнили НВ Бізнес у ПриватБанку, о 12:00 11 вересня в головний офіс ПриватБанку в Дніпрі прибула група осіб за підтримки спецназу поліції для проведення обшуку за ухвалою Жовтневого районного суду міста Дніпра. «Ухвалу суду було видано в понеділок, 09.09.2019, підставою для ухвали стало нібито перевищення посадовими особами банку своїх повноважень під час укладання договорів з провідними міжнародними та українськими рекрутинговими, консалтинговими та юридичними компаніями, — стверджують у банку. — Викликає стурбованість, що під обґрунтуванням нібито „незаконності“ залучення рекрутингових компаній районний відділ поліції, поліція області та прокуратура намагаються вилучити всі документи, пов’язані з юридичним захистом банку».
Силовики увірвалися в київську квартиру екс-голови НБУ Гонтаревої
Екс-голова НБУ Валерія Гонтарева заявила про проведення обшуку в її київській квартирі. Показово, що Андрій Портнов дізнався про деталі нальоту силовиків раніше за адвоката Гонтаревої.
«У мене зараз у Києві за місцем прописки на Великій Житомирській зламали ломом двері, і 10 осіб у бронежилетах проводять обшук. Вчора ПриватБанк, сьогодні я…», — розповіла Гонтарева.
Раніше ніж сама Гонтарева про обшуки у неї вдома в Києві повідомив у своєму телеграм-каналі колишній заступник глави адміністрації президента часів Віктора Януковича, друг глави ОП Богдана — Андрій Портнов.
Він також заявив, що обшуки проходять і в аеропорту Київ у Жулянах у справі про використання Порошенком підроблених паспортів під час польоту на Мальдівський архіпелаг.
Екс-голова НБУ зазначила, що за місцем обшуку нікого немає, тому що вона не живе там уже майже рік. «Мій адвокат повідомив давно ГПУ і ДБР про місце мого проживання в Лондоні», — сказала Гонтарева.
«Ні адвокатів, ні сусідів ніхто не запрошував, мені ніхто не дзвонив. Хто ці люди і з якого питання перебувають у квартирі нашої сім'ї мені досі невідомо. Зате це відомо Портнову, який розповідає, що це пов’язано з Укроборонпромом. Тому хочу зробити офіційну заяву. Я ніколи не мала стосунку ні як приватна особа, ні як Голова НБУ до Укроборонпрому. Я навіть як член РНБО ніколи не бачила військового замовлення і особисто не спілкувалася з Укроборонпромом», — заявила Гонтарева.

Дубінський добиратиме незалежних членів наглядових рад держбанків
Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики прийняв рішення делегувати нового представника в конкурсну комісію з відбору незалежних членів наглядових рад держбанків — наближеного до Ігоря Коломойського нардепа від Слуги народу Олександра Дубінського. Про це в Facebook повідомив нардеп попереднього скликання Павло Різаненко.
Монети номіналом 1, 2 і 5 копійок виводять з обігу. Обмінювати їх можна буде до 2022 року
Монети номіналом 1, 2 і 5 копійок перестануть бути платіжним засобом з 1 жовтня, повідомляє Нацбанк.
З цього дня їх перестануть приймати як розрахунок за товари і послуги, а НБУ почне вилучати ці монети з обігу.
Пакет Гетманцева: Рада прийняла в першому читанні законопроекти про електронний чек і кешбек за скарги на продавців-порушників
Верховна Рада на засіданні 10 вересня прийняла в першому читанні і за основу законопроект № 1053−1.
«Значні обсяги тінізації економіки створюють необхідність впровадження окремих мотиваційних заходів, спрямованих на виведення з тіньового обігу частки готівкових розрахунків і відбілювання обігу товарів, що реалізуються без офіційного відображення тими суб'єктами господарювання, які за законодавством не звільнені від зобов’язкання застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, проте реально їх не використовують», — йдеться в пояснювальній записці.
На думку авторів законопроекту, знизити детінізацію економіки України допоможе «Посилення мотивації самих покупців/споживачів товарів/послуг в отриманні фіскальних звітних чеків», а також введення «інноваційних технологічних рішень у вигляді програмних РРО», які стануть альтернативою класичним реєстраторам.
Згідно з пояснювальною запискою, законопроектом, зокрема, передбачено:
введення програмних РРО (суб'єкти господарювання зможуть вибирати, який РРО використовувати: класичний або програмний);
спрощення процедури реєстрації РРО (вона відбуватиметься в Електронному кабінеті шляхом отримання фіскального номера, який ідентифікує програмний РРО);
здешевлення процесу застосування РРО;
фіскалізація розрахункових операцій, що проводяться через програмні РРО, на фіскальному сервері контролюючого органу, що дозволить легалізувати розрахункові операції.
Законопроектом вводиться електронний чек.
«Ми запропонували нову систему обліку електронних операцій — електронний чек, який звільняє платника податків від необхідності купувати реєстратор розрахункових операцій і здавати важку звітність, тримати звіти. Це новий крок до держави в смартфоні», — заявив на засіданні Ради Данило Гетманцев, нардеп від Слуги народу, голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики.
Як наголошується в пояснювальній записці, законопроект також передбачає «контроль з боку суспільства за легалізацією розрахункових документів, що підтверджують проведення розрахункових операцій». Йдеться про так званий кешбек — відшкодування покупцям/споживачам 100% вартості придбаних товарів, робіт або послуг, якщо вони подали скаргу про порушення продавцем установленого порядку проведення розрахункових операцій і під час перевірки контролюючого органу було підтверджено наявність порушення.
Законопроектом передбачається також «підвищення відповідальності за порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій під час здійснення торговельної діяльності та надання послуг шляхом впровадження джерел відшкодування покупцям (споживачам) частини штрафних санкцій, застосованих за їхніми зверненнями».
Нагадаємо, Гетманцев говорив в інтерв'ю НВ Бізнес, що ці законопроекти націлені на боротьбу з ухиленням від оподаткування великим бізнесом з використанням ФОПів. Коментуючи введення програмних РРО, він повідомив, що вже є програма, яка готова до введення в експлуатацію. За словами Гетманцева, йдеться про мобільний додаток. Він підкреслив, що ці законопроекти підтримала Європейська Бізнес Асоціація.
На думку співзасновника Нової Пошти Володимира Поперешнюка, законопроекти № 1053 і № 1073 є свідченням того, що «нова влада пішла в наступ на бізнес». Він зазначив, що ці закнопроекти «впроваджують систему наклепу покупця на підприємця, розширюють застосування реєстраторів і містять інші ініціативи щодо «закручування гайок» для бізнесу.
ПриватБанк у 2019 році отримав понад $1 млрд чистого прибутку
Чистий прибуток ПриватБанку в січні-серпні 2019 року становив 25,8 млрд грн, заявив голова правління банку Петр Крумханзл.
Крім того, чистий комісійний дохід банку за 8 місяців 2019 року становив 11,6 млрд грн, а його частка в доходах банку — 45,1%.
Також Крумханзл заявив, що ПриватБанк є найприбутковішим банком України і забезпечує 60% прибутку всієї банківської системи.
Крім того, ПриватБанк сплатив державі понад 11 млрд грн як дивіденди, таким чином ставши третім найбільшим платником податків у країні.
Раніше Петр Крумханзл, коментуючи обшуки правоохоронців у центральному офісі ПриватБанку, заявив, що їхні дії все частіше виглядають як спроби тиску і дискредитації банку.
Скасування націоналізації ПриватБанку технічно неможливе
Як повідомив в інтерв'ю НВ Бізнес голова правління Райффайзен Банку Аваль Володимир Лавренчук, скасування націоналізації ПриватБанку неможливо технічно реалізувати.
«Щодо Приватбанку і цієї перспективи денаціоналізації, я думаю, що яке б рішення не було ухвалено судом, технічно це виконати неможливо. Тоді треба повернути капітал державі…», — сказав Лавренчук.
У Нацбанку України заявляли, що в разі скасування націоналізації ПриватБанку держава змушена буде забрати 155 млрд грн влитих коштів у банк для підтримки його платоспроможності, що призведе до банкрутства банку.
Україна стала єдиною невільною країною Європи в рейтингу економічної свободи, хоча і поліпшила показники
У рейтингу країн за рівнем економічної свободи Україна за підсумками даних за 2017 рік посіла 135 місце з 162 можливих. Водночас у порівнянні з попереднім роком Україна піднялася на три позиції. Нову версію щорічного звіту Економічна свобода в світі підготували Bendukidze Free Market Center спільно з Fraser Institute.
Традиційно, перші рядки рейтингу зайняли Гонконг і Сінгапур, а на останньому місці опинилася Венесуела.
Україна піднялася на три позиції, зі 138-ї на 135-ту, але все ще залишається в найбільш економічно невільній групі, будучи в ній єдиною європейською країною. Незначне поліпшення спостерігається в таких показниках, як розмір уряду, надійні гроші і свобода міжнародної торгівлі, тоді як правова система і регулювання пішли на спад. Найгірша ситуація з надійними грошима (159 місце в світі) і регулюванням (125 місце), а найкраща — з розміром уряду (43 місце).
Новини в світі
Один з найбільших фінансових холдингів світу, Гонконская біржа, готова витратити $36 млрд на злиття з Лондонською фондовою біржею
Один з найбільших у світі фінансових холдингів Hong Kong Exchanges & Clearing Ltd. (HKEx) запропонував оператору Лондонської фондової біржі London Stock Exchange Group (LSEG) об'єднатися. Про це йдеться в повідомленні HKEx.
Гонконгський холдинг запропонував акціонерам LSEG 20,45 фунта стерлінгів за акцію і по 2,495 нових акцій HKEx. Суму угоди оцінюють приблизно в 29,6 млрд фунтів ($36,6 млрд).
У вівторок, 10 вересня, засновник Alibaba Джек Ма йде з посади керівника компанії. Про це він оголосив 10 вересня минулого року, пише BBC.
Його змінить на цій посаді Даніель Чжан, виконавчий директор. З цієї посади Джек Ма пішов в 2013-му.
Ма заснував Alibaba у 1999 році. Компанія стала однією з найбільших інтернет-компаній у світі. Зараз її вартість становить $480 млрд. Ма є найбагатшою людиною Китаю. Forbes оцінює його статки у $38,6 млрд. ЗМІ називають Джека Ма одним із найупізнаваніших китайських бізнесменів.