«Уразливості стають все більш очевидними, реформи є кволими». В Citigroup ставлять на пониження євробондів України
В Citi Research прогнозують, що українські євробонди з погашенням в березні 2033 року подешевшають, і ставлять на їх зниження на відміну від бондів Єгипту. Причина — ризики економічної політики
Про це йдеться в огляді Citi Research про Україну, який є в розпорядженні НВ Бізнес.
«На наш погляд, уразливості в макроекономіці України стають все більш очевидними. 14 вересня Міністерство фінансів представило перший проєкт держбюджету на 2021 рік. У ньому передбачено бюджетний дефіцит в розмірі 6% ВВП (в Citi прогнозують дефіцит в 7,3%). Однак ми вважаємо, що припущення щодо номінального зростання ВВП виглядають оптимістично (більше 12%). Тому безперебійність фінансування бюджету в 2021 році може викликати сумніви», — пишуть аналітики Citi в огляді з заголовком «Україна програє Єгипту на фоні кволих реформ», відзначаючи позитивний тренд боргових паперів арабської країни.
Вони не виключають, що бюджетний дефіцит в 2021 році може перевищити 8% валового внутрішнього продукту, оскільки прогнози номінального і реального зростання ВВП можуть виявитися занадто оптимістичними. Якщо економіка буде рости повільніше, ніж прогнозує влада, ситуація з виконанням бюджету неминуче погіршиться і, ймовірно, «знадобиться більш чітке уявлення про еволюцію програми МВФ».
В Citi вважають кредитний рейтинг України на рівні B від Fitch і S&P справедливим. До його погіршення може привести 1) «потенційний шум у відносинах з МВФ»; 2) загальна динаміка (включаючи рух курсу гривні) і її наслідки для портфельних інвестицій; 3) будь-які потенційно несприятливі політичні зміни.
У Citi відзначили, що уряд у проєкті держбюджету на 2021 рік очікує збільшення податкових надходжень за рахунок податку на доходи фізосіб, ПДВ і акцизів.
«Наприклад, в проєкті бюджету йдеться про зростання надходжень від ПДВ з вироблених в Україні товарів більш ніж на 50%, що ми вважаємо надмірним, оскільки це означає різке збільшення внутрішнього споживання, а також значне підвищення ефективності збору податків», — вважають аналітики.
В огляді йдеться також, що Україна очікує до кінця року отримати ще два транші від Міжнародного валютного фонду по $700 млн кожен, але процес співпраці «став більш нестійким». Візит місії МВФ, який був запланований на серпень, не відбувся.
«Фонд продовжує з особливою увагою стежити за призначенням наступного голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, а також за іншими внутрішніми подіями (такими як недавні зміни в правлінні НБУ). ЄС вже оголосив, що макрофінансова допомога в розмірі 1,2 млрд євро залежить від прогресу програми з МВФ», — підкреслили аналітики.
Відзначається, що це посилює необхідність проведення більш структурних реформ.
9 вересня міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що перший перегляд програми з МВФ відбудеться найближчим часом, а новий транш за програмою stand by Україна отримає до кінця року. Раніше подібні терміни перегляду програми і отримання траншу озвучували і в НБУ. У той же час аналітики BoFA допускають затримку другого траншу Міжнародного валютного фонду для України.
22 вересня Марченко заявив, що місія Міжнародного валютного фонду має прибути в Україну вже восени.
На думку аналітиків, прогрес з МВФ ймовірно вимагатиме повної ясності в питанні Національного антикорупційного бюро після недавньої ухвали Конституційного суду про неконституційність призначення Артема Ситника директором бюро.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.