Чорний ринок. Нацбанк оприлюднив список виявлених незаконних обмінних пунктів

17 січня 2019, 20:18

Національний банк України оприлюднив список 225 нелегальних обмінних пунктів валюти з адресами і фотографіями.

Про це повідомила прес-служба регулятора. 

У 2018 році Нацбанк перевірив понад 1,1 тис. таких установ. 

Незаконні обмінники працювали в Києві, в Закарпатській, Харківській, Донецькій, Львівській, Івано-Франківській, Черкаській, Чернівецькій, Миколаївській, Рівненській та Дніпропетровській областях. Майже третина – у Києві.

Відео дня

Основні недоліки, знайдені під час перевірок, – проведення валютно-обмінних операцій без документального оформлення, невідповідність між обсягами готівки в касі і звітними документами, ненадання матеріалів за запитом працівника НБУ і перешкоджання проведенню перевірки. 

Де працюють аферисти

Активісти громадської організації Стоп Нелегал періодично здійснюють рейди проти незаконних обмінників, іноді до них звертаються із запитами громадяни. Перша ознака того, що обмінник існує нелегально, – відсутність чеку. Це значить, що він не сплачує податків, бо немає певних документів та дозволів. Про це у коментарі Радіо НВ розповів голова громадської організації Денис Шинкаренко.

Після того, як обдурили клієнтів, аферисти швидко і легко зникають

Найчастіше аферисти працюють у спальних районах великих міст. Вони орендують маленькі куточки в приміщеннях або ставлять на вулицях кіоски. А після того, як обдурили клієнтів на гроші, швидко і легко зникають.

"Нам відомо, що деякі точки обміну валют "кришуються" правоохоронними органами. Тобто вони там "відмивають" якісь свої гроші, тому точки залишаються в роботі. Вони кажуть, що працюють та відпрацьовують, але точка сама не закривається. У нас були такі приклади біля станції метро Лісова, досить важко було її закрити, бо там і молодики були спортивної зовнішності, поліція була", – зазначив Шинкаренко.

Читайте також: "Став жертвою валютних кидал": Нардепа Лозового затримали в аеропорту Праги

Просто дані

Порівняно з попередніми роками, їхня кількість не така й велика, якщо цифра у понад дві сотні реальна, зазначив у коментарі Радіо НВ фінансовий аналітик Борис Кушнірук.

За його словами, значна частина бізнесу в Україні працює нелегально або напівлегально. Водночас в Україні досить ліберальна модель обмінних пунктів, порівняно з іншими європейськими країнами.

Людей обмінники заманюють трохи вигіднішим курсом

У Європі досить важко знайти, де поміняти гроші, адже банки таких послуг не надають, каже експерт. А людей обмінники заманюють трохи вигіднішим курсом і тим, що вони завжди під рукою. До того ж, здебільшого там продають валюту, каже Борис Кушнірук.

"Сприймайте це просто як дані. Якісь вони виявляють, якісь закривають, з'являються нові. Тут є питання, що не хочуть особливо якоїсь надзвичайної кримінальної відповідальністі. Хоча їх за несплату податків потрібно було би притягувати", – зазначив Кушнірук.

Тренд на лібералізацію

Протягом останнього року існує тренд на валютну лібералізацію, тобто регулятор скасував обмеження і валюта стала доступною в банківських установах, тому потреба купувати її на нелегальному ринку відпала. Про це розповів у коментарі Радіо НВ головний експерт Ради НБУ Віталій Шапран. 

До того ж, під час купівлі у банків імовірність отримати фальшиву купюру дорівнює нулю, зауважив Шапран. 

У офіційних обмінних пунктах також можна знайти цікаві пропозиції

Інформацію про нелегальні обмінні пункти Національний банк направив до правоохоронних органів.

"Офіційний ринок має трохи більшу маржу, ніж чорний. Це, звісно, зручно, і чорний ринок намагається цією маржою купити увагу учасників ринку. У офіційних обмінних пунктах також можна знайти цікаві пропозиції, навіть іноді нижче, ніж на чорному ринку. Зараз він втрачає значення, він обслуговує тільки ділків тіньових, які не можуть показати свій легальний обіг грошей, які ховаються від митників, ховаються від податкової", – зазначив Шапран.

Читайте також: Банкомати й термінали. В Україні з'являться нові способи обміну валют

Показати ще новини
Радіо НВ
X