Чому зміцнюється гривня: голова Ради НБУ назвав п'ять причин

11 лютого, 14:07
4581
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

НБУ

Голова Ради НБУ Богдан Данилишин

Голова Ради Національного банку України Богдан Данилишин назвав головні причини неочікуваного зміцнення курсу гривні від початку 2019 року – майже на 3% за півтора місяці.

На свої сторінці у Facebook він нагадав, що січень цього року - на відміну від кількох останніх років - характеризувався спокоєм на валютному ринку України, а нацвалюта навіть продемонструвала тенденцію до ревальвації. Більше того, в першій декаді лютого відзначалося помітне зміцнення курсу гривні.  

Причину такого тренду Данилишин вбачає у комбінації ряду зовнішніх та внутрішніх факторів.

Серед зовнішніх факторів він виділяє два основних - гальмування з підвищенням ставок основними Центробанками світу та порівняно низькі ціни на енергоносії. 

"Схоже, ми вступили в період відносно низьких цін на нафту та інші енергоресурси, серед яких для України найважливішим, нарівні з "чорним золотом", є природний газ. Зниження вартості енергосировини пов'язано з надлишком пропозиції на глобальному ринку", - нагадує Данилишин.

Ще одним важливим фактором, який впливає на зниження ціни вуглеводнів він називає  очікування з приводу можливого уповільнення світової економіки в 2019 році. "Зниження ціни на нафту зіграло на руку найбільшим імпортерам у сегменті, що розвивається, таким, як Індія, Індонезія, Туреччина, Україна. Падіння цін на "чорне золото" однозначно позитивно для них, оскільки сприяє поліпшенню їх торгових балансів і знижує інфляцію. Валюти країн, що розвиваються, в тому числі і гривня, теж отримали підтримку на тлі падіння ціни нафти", - пояснює голова Ради НБУ.

Позитивний вплив нафтового фактора невдовзі позначиться і на українському аграрному ринку, прогнозує Данилишин: "Не далекий той час, коли почнеться весняна посівна компанія і варто очікувати, що паливно-мастильні матеріали наші аграрії будуть купувати за прийнятними цінами".

Внутрішніх факторів, які посприяли зміцненню гривні, він назвав три.

По-перше, це рекордний урожай зернових в Україні в поточному маркетинговому році - валовий збір зерна в 2018 році склав 70,1 млн. т. (у порівнянні з 62 млн. т. у 2017 році).

"Значна частина сільгосппродукції України експортується. Валютна виручка надходить у країну, половина її продається на міжбанківському валютному ринку, що формує пропозицію валюти, створюючи умови для стабільності курсу гривні і навіть для зміцнення. Та й ціни на ринку зернових перебувають на відносно високому рівні (значною мірою через посуху в Австралії)", - пояснює Данилишин.

По-друге, за перший місяць 2019 року іноземні інвестори за рахунок покупки гривневих ОВДП майже вдвічі наростили обсяг вкладень в українські державні облігації (на 5,448 млрд. гривень). Для цього нерезиденти заводять в Україну валюту і продають її на міжбанківському валютному ринку, тим самим збільшують пропозицію іноземної валюти, пише голова Ради НБУ.

По-третє, на відміну від зим 2016-2017 років і 2017-2018 років уряд проявив помірність у витрачанні коштів держбюджету в кінці 2018 року, нагадує Данилишин. Він також навів  протилежний приклад – коли за грудень 2017 року залишок коштів уряду на єдиному казначейському рахунку зменшився в 10,6 разів, результатом чого було серйозне зниження курсу гривні в грудні 2017–січні 2018 року. "Сподіваюся, перший практичний крок у плані підвищення координації фіскальної та монетарної політики зроблений", - резюмував Данилишин.

Однак, застерігає він, привід для спокою щодо курсу гривні є тільки у короткостроковій перспективі. Хоча в другій половині року їх варто шукати в успішному продовженні співпраці з МВФ.

Вибір редакції

Футбол

Сьогодні, 04:08

article_img
Вони не пройшли. Реакція соцмереж на перемогу Динамо і поразку Шахтаря в Лізі Європи
Компанії/Ринки

Сьогодні, 11:38

article_img
Фабрика Nutella у Франції тимчасово припинила виробництво через проблеми з якістю
Travel

Вчора, 19:10

article_img
Удвічі швидше Колумба. Як український яхтсмен проплив від Канарських до Карибських островів за 19 днів

Головне

Країни

Сьогодні, 04:46

article_img
Гуайдо заявив, що підписав перший указ від імені президента Венесуели
Події

Вчора, 18:55

article_img
Батько Гандзюк заявив, що за ним стежать
Футбол

Сьогодні, 04:08

article_img
Вони не пройшли. Реакція соцмереж на перемогу Динамо і поразку Шахтаря в Лізі Європи