Фіктивне зміцнення курсу. Відмова ЄС від імпорту російської нафти й газу обвалить бюджет РФ і позбавить рубль стійкості — економіст

16 квітня 2022, 10:15
Обмінний курс рубля не відображає його ринкову вартість (Фото:REUTERS/Alexey Malgavko/File Photo)

Обмінний курс рубля не відображає його ринкову вартість (Фото:REUTERS/Alexey Malgavko/File Photo)

Прогнози темпів зростання економіки Росії на 2022 рік залишаються похмурими, на цьому тлі нафтогазове ембарго, до якого готуються в Європі, позбавить кремлівський режим щоденного припливу грошей, а рубль — стабільності, пише у своїй колонці колишній головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв.

Зміцнення рубля до рівня близько 80 за долар стало результатом жорстких заходів уряду РФ та суттєвого зниження попиту на американську валюту в країні, що веде агресивну війну проти України. Але фактори, які викликали відкат курсу, обіцяють економіці Росії нові проблеми, вважає Гурієв.

Відео дня

«Це зміцнення не обов'язково є реальним. Коли торгівля валютою жорстко обмежена, обмінний курс не відображає її ринкової вартості. У радянські часи рупор Комуністичної партії газета Правда регулярно повідомляла, що офіційний курс рубля дорівнює 0,6 за долар, але ніхто не вважав цей курс показником реальної сили радянської валюти», — зазначив він.

Послаблення тиску на рубль останніми днями засвідчують кілька фактів. Темпи зростання офіційного індексу споживчих цін сповільнилися з 2% до 1% на тиждень (68% на рік). Центробанк РФ скасував комісію (12%) при купівлі доларів, пом'якшив низку обмежень для валютних депозитів і знизив облікову ставку з 20% до 17%. Проте навіть за прогнозами Центробанку російський ВВП знизиться цього року на 8%, хоча до нападу на Україну очікувалося зростання на 2,4%. ЄБРР і більшість міжнародних інвестбанків очікують на рецесію зі спадом на 10%, лунають і ще більш похмурі прогнози.

«Нещодавнє зміцнення рубля ніяк не спростовує ці песимістичні погляди, тому що підвищення курсу є лише наслідком безпрецедентних обмежень на імпорт і зростання цін на нафту і газ», — стверджує економіст.

Світові ціни на нафту повернулися до рівня 2014 року, це уможливлює подальше зміцнення рубля та підтримку платіжного балансу в РФ. Сьогодні диктатору Володимиру Путіну гарантовано «великий щоденний приплив нових грошей», зазначив експерт.

Втім, на думку Гурієва, це може стати і проблемою для Кремля. Він нагадав слова верховного представника ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозепа Борреля, який підрахував, що після початку війни Євросоюз сплатив Росії 35 млрд євро за вуглеводні, а Україні надав у якості допомоги 1 млрд євро.

«Настільки шокуюча нерівність не уникає уваги європейських лідерів, про що свідчить зростання підтримки ідеї нафтогазового ембарго. Більше того, європейці вже розмірковують про це ембарго не з точки зору «якби», а з точки зору «коли». Спільне для ЄС рішення припинити імпорт нафти та газу з Росії матиме катастрофічні наслідки для федерального бюджету Росії та позбавить нещодавнє зростання курсу рубля стійкості», — переконаний Гурієв.

Показати ще новини
Радіо NV
X