alt
6 карток

Замість СБУ і Податкової міліції. Чим буде займатися Бюро економічної безпеки і чому бізнес побоюється нового держоргану

29 січня 2021, 12:00

Національне бюро фінансової безпеки, Служба фінансових розслідувань та Бюро економічної безпеки — таку еволюцію офіційних вивісок пережив під час розроблення законопроєкту новий державний орган. Тепер він буде єдиним органом з економічних розслідувань. 28 січня 2021 року Верховна Рада (ВР) прийняла в другому читанні проєкт закону про Бюро економічної безпеки (БЕБ).

СБУ позбавляється функцій, які дозволяли кошмарити бізнес.

«Закон про Бюро економічної безпеки прийнятий!!! Це були дуже складні півтора року роботи. Це був дуже складний законопроєкт», — написав у себе в Facebook голова фінансового комітету ВР і співавтор відповідного законопроєкту Данило Гетманцев.

У пояснювальній записці до документа йдеться, що ухвалення закону призведе до більш ефективної діяльності правоохоронних органів у сфері захисту економічної безпеки. «І як наслідок, зменшення тіньового бізнесу в Україні та збільшення надходжень податків і зборів, оптимізації структури правоохоронних органів, матеріально-технічної бази і скорочення загальної кількості працівників, які протидіють злочинності в сфері фінансів», — сказано в записці.

Бізнес-спільнота побоюється, що Податкова міліція, що доставляє бізнесу чимало проблем, у прийнятій версії законопроєкту просто змінить назву на БЕБ.

НВ Бізнес зібрав усе, що відомо на поточний момент про Бюро економічної безпеки.

1

Хто курирує і призначає керівництво Бюро економічної безпеки?

Бюро економічної безпеки України — це «центральний орган виконавчої влади, на який покладаються завдання щодо протидії правопорушенням, які посягають на функціонування економіки держави». Бюро виконує правоохоронну, аналітичну, економічну, інформаційну та інші функції. Його діяльність буде координуватися Кабінетом міністрів. Раніше цей аспект був основним предметом дискусії у владних кабінетах, оскільки спочатку планувалося, що цей орган буде підпорядковуватися Міністерству фінансів України, проте потім цей привілей на себе захотів взяти Офіс президента України. В останній редакції законопроєкту зазначено, що в комісію з відбору керівника БЕБ входитимуть по три особи від РНБО і Кабінету міністрів, двоє від податкового комітету ВР і одна — від правоохоронного комітету парламенту.

2

Хто ініціатор і чому виникла ідея створення БЕБ?

Ухвалення закону про створення БЕБ є частиною міжнародних зобов'язань України. Зокрема, це передбачено Меморандумом про економічну та фінансову політику з МВФ і Меморандумом про взаєморозуміння між Україною як позичальником і ЄС як кредитором (щодо отримання Україною макрофінансової допомоги ЄС).

У Меморандумі про економічну і фінансову політику, підписаному в червні 2020 року для отримання Україною програми МВФ, говорилося, що закон про створення органу фінансових розслідувань набуде чинності з 1 січня 2021 року — ця обіцянка не була виконана.

Радіо НВ