Що не так з фінансами. З початку року держбюджет вже перевиконали, місцеві бюджети та Пенсійний фонд провалили — дослідження
У січні зростання доходів до державного бюджету не збіглося з податковими надходженнями до місцевих бюджетів і Пенсійного фонду — в чому причини.
У січні 2020 року Міністерство фінансів перевиконало план зборів до дохідної частини бюджету на 6,5%. При плані 54 млрд грн (до загального фонду) фактично зібрано 57,6 млрд грн. Про це йдеться у дослідженні Бюджетний барометр Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління Київської школи економіки.
«Одна з причин росту динаміки податкових надходжень — послаблення курсу гривні та як наслідок — збільшення обсягу оподаткованого імпорту до рівня січня 2019 року», — вказують автори дослідження.
Разом з тим, виконання плану надходжень місцевих бюджетах у січні - найнижчі за останні 5 років (менше за 90%), а Пенсійний фонд недорахувався надходжень від Єдиного соціального внеску, тому був змушений знову брати позики у Державного казначейства.
«Надходження місцевих бюджетів становили 22 млрд грн при плані 25 млрд грн. Причинами зниження надходжень, ймовірно, стали 17 днів локдауну в січні цього року, під час якого найімовірніше було менше офіційних розрахунків (а відтак і сплати податків) саме за тими платежами, які є важливими для місцевих бюджетів (зокрема, єдиний податок)», — зазначили у КШЕ.
Зростання надходжень від ЄСВ у січні 2021 становило лише 5% до січня 2020 року, у той час, як у проєкті бюджету Пенсійного фонду передбачається зростання на 14,8%.
«Вже з першого місяця року Пенсійний фонд знову змушений брати більше позичок з Єдиного казначейського рахунку для фінансування незапланованого дефіциту, аніж може повернути (обсяг непогашених позичок на кінець січня — 3 млрд грн)», — зазначено у дослідженні.
Крім того, зазначається, що план за видатками держбюджету у січні виконано лише на 84%, оскільки розпорядники не змогли освоїти всі кошти, які їм спрямував Мінфін (зокрема на фінансування захищених видатків бюджету).
Це, своєю чергою, призвело до значно нижчого, ніж заплановано, дефіциту держбюджету у січні. При плановому дефіциті у 26,7 млрд грн (за загальним фондом) фактичний дефіцит досяг лише 10,3 млрд грн.
Центр аналізу публічних фінансів та публічного управління створено Київською Школою Економіки за підтримки Швеції. Думки, висновки чи рекомендації належать авторам цього видання і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції.