Бізнес незадоволений трьохмісячною відсутністю правил заокруглення сум у чеках

1 жовтня 2018, 17:54

1 жовтня минає три місяці дії постанови Національного банку України (НБУ) про заокруглення сум в чеках при відсутності монет дрібних номіналів, але на практиці цього не відбувається. Практичні роз’яснення фіскальних державних органів до постанови НБУ – відсутні. У Податковому кодексі не передбачено операцій заокруглення, а бізнес побоюється застосування штрафних санкцій за неправильне відображення сум заокруглення в бухгалтерському і податковому обліку.

Про це йдеться в повідомленні Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА).

"Європейська Бізнес Асоціація звертається до Національного Банку України, Міністерства фінансів України з прохання переглянути концепцію застосування заокруглення. Важливо на законодавчому та нормативному рівні все ж врегулювати дану проблему. Без цього норма не зможе запрацювати. А мати не діюче законодавство – безсенсово", – йдеться в повідомленні.

Відео дня

Як зазначають у ЄБА, з моменту прийняття постанови НБУ урядові органи мали більше трьох місяців для того, щоб підготуватись до введення в дію заокруглення. Наприклад, розробити роз’яснення, яку саме суму бізнес має подавати в чеках (до чи після заокруглення), яку саме суму потрібно вказувати при реєстрації податкових накладних, налагодити програмне забезпечення для надання звітності тощо.

Найпроблемніше застосовувати заокруглення до регульованих (мінімальних та максимальних) цін та тарифів на комунальні послуги. Оскільки, в меншу сторону мінімальні суми заокруглювати не можна, а максимальні – в більшу. Наприклад, це стосується цін на алкоголь, тютюн тощо.

"Тож виникає питання, яким має бути алгоритм дій в даному випадку, щоб вся податкова документація була оформлена вірно і до бізнесу не виникало питань в органів державної фіскальної служби", – зазначають у ЄБА.

В податковому комітеті Асоціації наголошують, що якщо питання торкнеться заокруглення сум по сплаті комунальних платежів, це відчутно відобразиться на незахищених верствах населення.

Застосування заокруглення пов’язане з обліком ПДВ та реєстрацією податкових накладних в автоматизованій системі Єдиного держаного реєстру податкових накладних. Тому, щоб застосовувати заокруглення без ризику бути оштрафованим, необхідно привести у відповідність не лише податкове законодавство та бухгалтерський облік, але й програмне забезпечення СЕА ПДВ в ДФС та програмне забезпечення касових апаратів у компаній.

"Наразі до бізнесу поки не приходять з перевірками фіскальні органи, але побоювання існують", – зазначають у ЄБА.

Нагадаємо, що з 1 липня 2018 року в Україні припинили карбування та випуск у готівковий обіг монет номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок. Карбуватимуть лише монети номіналами 10 і 50 копійок. У зв'язку з цим Нацбанк ввів заокруглення у чеку загальних сум розрахунків готівкою за товари та послуги.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X