Інтерчейндж і еквайринг. Великі українські банки виступили за поступове зниження комісій без регулювання, Visa і Mastercard — за

2 квітня 2021, 11:10

Великі українські банки ПриватБанк, Ощадбанк і Райффайзен Банк Аваль виступили за поступове зниження комісії інтерчейндж без регулювання. Платіжні системи Visa і Mastercard підтримали їхню позицію.

Великі українські банки ПриватБанк, Ощадбанк і Райффайзен Банк Аваль заявили про свою готовність обмежити розмір комісії інтерчейндж щодо споживчих платіжних продуктів.

Відео дня

Про це йдеться в спільній заяві фінансових установ до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Національному банку України, банківських і фінансових установ та представникам роздрібної торгівлі.

Зокрема банки розглядають можливість звернутися в Антимонопольний комітет України з проханням дати висновок про можливих дій, спрямованих на зниження комісії інтерчейндж за таким графіком:

  • З 1 липня 2021 року - до не більше ніж 1,20%;
  • З 1 липня 2022 року - до не більше ніж 1.00%;
  • З 1 липня 2023 року - до не більше ніж 0.90%.

Що стосується комісії за еквайринг, банки обіцяють докладати більше зусиль для підвищення ефективності послуги для торговців і зниження її вартості.

Водночас банки підкреслили, що виступають проти законодавчого обмеження комісії за еквайринг «відповідно до найкращих світових практик».

«Тому пропонуємо відкликати пропозиції до відповідних законопроектів, які передбачають встановлення граничного розміру такої комісії для учасників ринку», - говориться в спільній заяві банків.

Водночас банки пропонують ввести такі заходи з метою «підвищення ефективності та зручності платіжних послуг, зниження їх вартості і збільшення частки безготівкових розрахунків»:

  • Ввести регулювання здійснення всіх платежів у безготівковій формі між компаніями / державою / державними установами з одного боку та громадянами України з іншого боку;
  • Скасувати вимоги щодо безкоштовного обслуговування зарплатних рахунків;
  • Знизити встановлені обмеження за готівковими розрахунками в торговій мережі.

Позицію банків в питанні поступового зниження комісій підтримали також платіжні системи Visa і Mastercard.

«Компанія Visa в усьому світі підтримує ринковий підхід до визначення ставки інтерчейндж і вартості послуг еквайрингу відповідно до вимог законодавства про захист економічної конкуренції та наголошує на неприпустимості її регулювання в адміністративному порядку», - йдеться в заяві платіжної системи.

У Mastercard також підтримали ініціативу банківського сектора про ринковий поетапне зниження розміру комісії інтерчейндж.

«Ми також підтримуємо залучення Антимонопольного комітету України щодо оцінки запропонованого підходу, щоб таким чином забезпечити прозорість і дотримання норм чинного законодавства щодо захисту конкуренції», - додали в компанії.

У Mastercard заявили, що готові приєднатися до запропонованої банківським сектором ініціативи, як тільки буде отримано схвалення від Антимонопольного комітету України.

Нагадаємо, що на зустрічі 23 березня члени профільного комітету Верховної Ради та представники банків підтримали обмеження комісії еквайрингу до 1,5% з нарахуванням клієнтам знижки 1%.

У свою чергу бізнес запропонував в найближчі три роки знизити комісію еквайрингу до 1,4% в два етапи.

Раніше Нацбанк України розкритикував ініціативу зарегулювати граничний розмір комісії інтерчейндж . Такі норми можуть бути введені в разі прийняття у другому читанні законопроекту № 4364 Про платіжні послуги з соотвествующих правками.

В НБУ наголосили, що ринкові комісії дають можливість фінансової індустрії забезпечувати подальше зростання безготівкових платежів, скорочення частки тіньової економіки та збільшення надходжень до державного бюджету в результаті цифровізації платежів.

Редактор: Люба Балашова
Показати ще новини
Радіо НВ
X