«Антиколомойський закон» у дії. Верховний Суд скасував вимогу до НБУ повернути ліцензію ліквідованому банку Хрещатик
Верховний Суд частково задовольнив касаційні скарги Нацбанку, Фонду гарантування вкладів, ліквідатора банку Хрещатик та скасував рішення нижчих інстанцій про скасування ліквідації банку та повернення йому ліцензій.
Відповідне рішення у справі № 826/3021/18 Верховний Суд ухвалив 30 листопада, повідомляє Finbalance.
У 2018−2019 роках Окружний адмінсуд Києва і Шостий апеляційний адмінсуд задовольнили позовні вимоги ТОВ КФ Укрфінком (яке було акціонером банку Хрещатик) про:
— зобов`язання НБУ повернути банку Хрещатик банківську ліцензію і генеральну ліцензію на здійснення валютних операцій;
— зобов`язання ФГВФО повернути банку свідоцтво учасника Фонду;
— скасування запису нотаріуса про припинення юридичної особи ПАТ КБ Хрещатик в результаті ліквідації.
Верховний Суд при розгляді цієї справи врахував норми т. зв. закону про банки (його також називали "антиколомойським"), який за наполяганням МВФ був прийнятий у травні 2020 року та встановлював особливості розгляду судами справ щодо оскарження індивідуальних актів НБУ, ФГВФО, Мінфіну, НКЦПФР, Кабміну щодо виведення банків з ринку.
Цей закон передбачає, що навіть у разі, якщо суд скасує рішення НБУ про виведення банку з ринку, процедура неплатоспроможності або ліквідації банку не припиняється, а продаж активів і розрахунки з кредиторами банку тривають.
При цьому законом для відповідних випадків визначено передумови та процедура отримання колишніми власниками виведених з ринку банків компенсацій та їх форма. Основну роль у цьому питанні має відігравати спеціальний суб'єкт — «міжнародно визнана аудиторська фірма», яка після аналізу фінансового стану банку має підтвердити розмір шкоди, якщо така була завдана власникам виведеного з ринку банку.
За даними НБУ на 18 лютого 2016 року, ТОВ КФ Укрфінком було власником 37,44% акцій банку Хрещатик. Через КФ Укрфінком одним з бенефіціарів Хрещатика був Андрій Іванов. Територіальній громаді Києва в особі Київської міської ради належали 25% акцій банку.
Ліквідацію банку Хрещатик було розпочато у червні 2016 року. Остаточно її було завершено у жовтні 2020-го. У Фонді гарантування вкладів заявили, що перед банкрутством з банку було виведено 2,3 млрд грн.
Вкладникам Хрещатика в межах гарантійної суми були виплачені компенсації на 2,74 млрд грн (97,4% запланованих виплат).