Гроші тижня: енергетична криза, продаж Електронмашу, новий банк Ахметова, євробляхи та скандал із перезапуском Kyiv Post
НВ Бізнес обрав головні новини та найцікавіші заяви минулого тижня.
Київський завод Електронмаш продали маловідомій компанії
Київська компанія ТОВ Лортен Груп стала переможцем онлайн-аукціону з приватизації ДП Електронмаш, який пройшов 12 листопада. Вона запропонувала за об'єкт 970 млн грн при стартовій ціні 66,74 млн грн, що в 14,5 разів дорожче за початкову ціну. Лортен Груп, згідно з Єдиним держреєстром юридичних осіб та фізосіб-підприємців, зареєстровано у Києві у травні 2018 року зі статутним капіталом 100 грн. Власник та керівник компанії - Олег Піченевський з Нікополя. За словами голови Фонду держмайна України Дмитра Сенниченка, ТОВ Лортен Груп може бути спеціально створеним кінцевим покупцем підприємством (SPV).
В Україні сповільнилася інфляція
За підсумками жовтня інфляція в Україні у річному обчисленні сповільнилася до 10,9% після 11% за підсумками вересня, повідомили у Держслужбі статистики. У Нацбанку вважають, що пік зростання споживчих цін у 2021 році пройдено, і надалі інфляція знижуватиметься. Жовтневий макропрогноз НБУ передбачає уповільнення інфляції до рівня нижче 10% за підсумками 2021 року та до цільового рівня 5% наприкінці 2022 року.
Кабмін схвалив об'єднання Центренерго з держшахтами
Кабінет Міністрів схвалив постанову про передачу держпакету акцій ПАТ Центренерго та державних вугільних шахт до складу відновленої НАК Енергетична компанія України. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що уряд не відмовляється від плану приватизувати Центренерго. «Ми вважаємо, що створення компанії, де є і видобуток вугілля і генерація, тільки підвищить інтерес до неї під час проведення відкритого аукціону», — заявив він.
Енергетична криза в Україні: імпорт електроенергії з Білорусі та ТЕС на газі
В Україні продовжує погіршуватися ситуація із запасами вугілля. На 11 листопада вони зменшилися до 407,4 тис. тонн. На тлі дефіциту вугілля із 6 листопада Україна відновила імпорт електроенергії з Білорусі. Він становить 9,96 млн кВт-год. (2,2% від загального добового споживання електроенергії).
Щоб зменшити споживання вугілля, київські ТЕЦ-5 та ТЕЦ-6, а також харківська ТЕЦ-5 починають працювати на природному газі, повідомили у Міненерго. Крім того, перший енергоблок Южно-Української АЕС вивели із ремонту на 10 днів раніше, ніж планували. За оцінкою Міненерго, це дозволить заощадити 500 тис. тонн вугілля на місяць. У відомстві повідомили, що у листопаді на теплоелектростанції очікується постачання близько 1,9 млн. тонн вугілля. У тому числі українського видобутку — 1,4 млн т, імпортованого — близько 500 тис. т. Імпорт очікується з Польщі, США та Казахстану.
Кінець пільгового розмитнення євроблях
10 листопада закінчився 180-денний період пільгового розмитнення так званих євроблях. Йдеться про авто, випущені не менше п’яти років тому і які станом на 31 грудня 2020 року перебували в митному режимі тимчасового ввезення або транзиту. За даними Митниці, за останні шість місяців було розмитнено 85,2 тис. авто. До бюджету надійшло 2,9 млрд грн. Для учасників бойових дій, які перебували безпосередньо на території Операції Об'єднаних сил (ООС) понад 90 днів з дня набрання чинності законами про пільгове розмитнення (з 15 травня 2021 року), пільговий період діє до 8 лютого 2022 року.

Який банк хоче купити Укрпошта
Як дізнався НВ Бізнес, державна Укрпошта хоче купити Альпарі Банк. «Ми на різні дивимося. Але, як завжди, по NDA коментувати не можемо. Поки що не можемо», — прокоментував голова держкомпанії Ігор Смілянський. Альпарі Банк давно має проблеми з ліквідністю і не має чіткої бізнес-моделі, тому НБУ запропонував власнику цього банку два варіанти: або знайти покупця, або здати банківську ліцензію і стати фінансовою компанією. 100% акцій Альпарі Банку належить громадянину Об'єднаних Арабських Еміратів та України Бахтарі Хедаятоллаху. Банк він купив у 2016 році. За даними Економічної правди, Укрпошта купує Альпарі Банк за 260 млн грн. Угоду погодили Кабінет Міністрів та Міністерство інфраструктури.
Газпром нарешті почав поповнювати сховища у Європі
9 листопада російський монополіст Газпром оголосив про початок виконання плану закачування газу до п’яти європейських підземних сховищ. В результаті ціни на газ у Європі трохи знизилися. За даними Оператора ГТС України, обсяг щоденного транзиту російського газу через Україну з 9 листопада повернувся до контрактних обсягів у 109 млн кубометрів після зниження майже до 57 млн кубометрів у перші дні листопада. «Жодних додаткових обсягів, що перевищують транзитний контракт, Газпром не забронював. Тому про збільшення постачання в ЄС через Україну говорити не варто», — наголосив директор Оператора ГТС України Сергій Макогон. У Газпромі у відповідь заявили, що «зобов'язання за транзитним договором з Україною цього року будуть перевиконані».
Банк Ахметова купує Ідея Банк
Банк ПУМБ олігарха Ріната Ахметова планує придбати 100% акцій Ідея Банку у польської фінансової групи Getin Holding S.A. Сторони планують завершити угоду до кінця I кварталу 2022 року після отримання необхідних дозволів від Національного банку та Антимонопольного комітету. Після цього Ідея Банк увійде до складу банківської групи ПУМБ як окрема юридична структура та продовжить працювати під своїм брендом у звичайному режимі, зазначили у ПУМБі. За різними оцінками, сума угоди може становити близько $50 млн.
Нацбанк за тиждень купив на міжбанку $843 млн
Цього тижня Національний банк поповнив резерви на $843,3 млн за рахунок купівлі валюти на міжбанківському валютному ринку. Це пов’язано з випуском Укренерго так званих «зелених» облігацій для погашення боргів перед виробниками електроенергії із відновлюваних джерел енергії (ВДЕ): цього тижня пройшли розрахунки за цими паперами на $825 млн. Чиста купівля Нацбанком валюти на міжбанку з початку року становить $2,9 млрд.
Звільнення редакції Kyiv Post
Увечері 8 листопада стало відомо, що найстаріша щотижнева англомовна газета України Kyiv Post тимчасово припиняє випуск. Власник видання Аднан Ківан повідомив НВ Бізнес, що до кінця року видання планують перезапустити чотирма мовами — українською, російською, англійською та арабською. Припинення роботи Kyiv Post та звільнення працівників газети у самій редакції назвали «актом помсти» і спробою власника позбутися незручних і чесних журналістів. Новим гендиректором Kyiv Post став канадець Люк Шеньє, який уже очолював видання з 2016 по 2018 рік. Звільнена редакція Kyiv Post заявила про плани відкрити нове медіа та шукає інвестора для цього проекту.
Цитати тижня
«Більше жодних відстрочок/пільгових періодів не буде. Тепер закон один для всіх».
Нардеп від Слуги народу, голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив, що парламент не продовжуватиме період пільгового розмитнення так званих євроблях, який закінчився 10 листопада.
«Інвестори до нас приходили, ви читали пресу… Були інтенсивні переговори. Наша сторона ще не готова до транзакції».
Сергій Попенко, голова наглядової ради Універсал Банку, в рамках банківської ліцензії якого працює monobank, не підтвердив і не спростував інформацію Forbes Україна про те, що міжнародний консорціум на чолі з LetterOne російських мільярдерів українського походження Михайла Фрідмана та Германа Хана планував придбати monobank за більш ніж $1 млрд.
«Мені шкода, що один із найбільших державних банків виявився неготовим адекватно відреагувати на цю ганебну ситуацію. Це підриває не лише довіру до банку, а й держави загалом».
Міністр фінансів Сергій Марченко розкритикував співробітників державного Укрексімбанку, які зустріли оваціями відновленого на посаді учасника нападу на журналістів програми Схеми Ігоря Тельбізова. Його, а також Олега Осипова відновили 9 листопада після завершення внутрішнього розслідування. 12 листопада наглядова рада банку провела позачергове засідання і одноголосно проголосувала за їх звільнення.