Ощадбанк. Як об'єднати 300 регіональних міні-банків в одну ІТ-структуру

12 жовтня 2018, 10:53
Новини компаній
 Фото надано службою Ощадбанку

Фото надано службою Ощадбанку

Завдяки тому що система трансформується сьогодні, а не 20 років тому, у нас є можливість отримати значні конкурентні переваги

Донедавна Ощадбанк, досить успішно конкуруючи з провідними комерційними банками, продовжував працювати на застарілому й різношерстому програмному забезпеченні. У 2015 році нова команда Ощадбанку прийняла складне для виконання рішення - повністю замінити IT-фундамент. Для цього банк розробив нову IT-стратегію у співпраці з провідними українськими IT- та консалтинговими компаніями. Одним з важливих етапів, за який банк узявся в рамках такого глобального завдання, було впровадження Мульти-МФО. Метою проекту було побудувати єдину ІТ-інфраструктуру, звести клієнтську інформацію в єдиному інформаційному просторі та створити базис для обслуговування клієнтів у «єдиному вікні». Для такої глобальної трансформації банку з радянським минулим було створено об'єднану команду фахівців Ощадбанку, компаній «Делойт» та UNITY-BARS.В результаті реалізації проекту «UnitedData/Об’єднані дані» відбулось кардинальне оновлення ключового програмного забезпечення Ощадбанку, централізація його технічної архітектури.

Відео дня

Приклад унікального кейса: як трансформувати банк із пережитками радянських стандартів та «ідеалами» епохи перебудови, не втративши жодного клієнта


Для багатьох банк - перш за все установа, в якій зберігаються гроші. Але сьогоднішні реалії такі, що банк - це ще й ІТ-компанія. Адже інформаційні технології - це та сторона життя банку, про яку не замислюється клієнт, доки вона злагоджено працює. Без правильно вибудуваної ІТ-вертикалі жоден банк не зможе вирішити завдання, поставлені перед ним клієнтом.

Саме для того щоб відповідати очікуванням клієнтів, у 2015 році в Ощадбанку було прийнято рішення розпочати реалізацію надзавдання - до 2020 року оновити ключове програмне забезпечення, побудувати всередині банку сучасну автоматизовану систему і звести дані клієнтів у єдину базу. Можна сказати, що метою було повністю замінити фундамент величезного будинку з назвою «Ощадбанк», причому так, щоб «мешканці» абсолютно не відчули незручностей від такого «ремонту».

Щоб уявити масштаби трансформації, необхідно знати, чим був Ощадбанк раніше. До моменту становлення української банківської системи Ощадбанк вже налічував у собі більше 300 регіональних міні-банків з окремим програмно-апаратним комплексом. По суті під вивіскою Ощадбанку була схема франчайзингу. Всі комерційні банки-конкуренти будувалися «з нуля», і будувалися правильно. І поки вони наймали зарубіжних консультантів і впроваджували міжнародні стандарти, Ощадбанку доводилось виконувати соціальну місію: виплачувати компенсації за вкладами колишнього Сбербанку СРСР, обслуговувати людей у найбільш віддалених селах і подібні завдання.

Але, як не голосно це звучить, саме завдяки тому що ІТ-система Ощадбанку трансформується сьогодні, а не 20 років тому, в нас є можливість у нас є можливість отримати значні конкурентні переваги і використовувати його вже в доступному для огляду майбутньому. Устаткування, на якому тепер працює наше Мульти-МФО, відповідає тим обсягам завдань і сучасним вимогам, які на нього покладено. Воно дає високу продуктивність і нові можливості роботи з базами даних. Ощадбанк обробляє величезну кількість даних - у нас 90 мільйонів рахунків, мільйони карткових клієнтів, 30-40 мільйонів трансакцій щодня.

Новації, про які сьогодні йдеться, сприяють побудові нових схем процесів роботи з клієнтами, модифікації існуючих підходів. Система здійснює поглиблену аналітику, виявляє потреби клієнта, надає актуальні пропозиції щодо обслуговування. Ми досягли поставленої мети на рік швидше ніж планувалось. І нехай у розумінні банківського співтовариства Ощадбанк просто привів внутрішні процеси до загальноприйнятих стандартів, сьогодні ми готові говорити, що здійснили цифровий прорив. Це унікальний приклад модернізації величезної компанії.

Проект «UnitedData/Об’єднані дані» є колосальною платформою для подальшого розвитку банківського бізнесу. Наприклад, незабаром завдяки такій трансформації наші клієнти зможуть формувати й відправляти контрагентам платежі навіть у вихідні та святкові дні.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Нагородою за це успішно виконане завдання для нас буде ще більш складний проект - перехід на єдине МФО. Наступним етапом стане перебудова бізнес-процесів, завдяки чому клієнт зможе обслуговуватись за всіма діючими продуктами в будь-якому відділенні Ощадбанку незалежно від того, де відкривались рахунки і куди звернувся клієнт.

Це також буде титанічна праця. Її результатами ми поділимось за 3-4 роки. Можливо, раніше ...

На початку проекту «картинка» виглядала гнітюче. По всіх регіонах розкидано бази даних. Не було не те що єдиної точки входу - єдиного аналізу стану баз даних. А значить, Київ не мав інструмента впливу на бази в регіонах. Для такого величезного банку це нонсенс.

Перед нами стояло завдання створити базу даних, яка зможе працювати з великими обсягами інформації. В Україні подібного кейса з такими обсягами даних ми не знаємо. В базу після міграції було залито інформацію по майже 100 мільйонах рахунків.

І оскільки подібних проектів в Україні ще не було, використовувати чиїсь розробки в нас не було можливості. Тому як архітекторів програмного забезпечення ми залучили фахівців найвищої кваліфікації.

Для розробки проекту нам необхідно було написати програмне забезпечення фактично «з нуля», у відповідності з найбільш прогресивними технологіями для створення web-форм. Ми з цим завданням успішно впорались.

Далі вже справа бізнесу - розвивати можливості, які дає Мульти-МФО.

В Україні прийнято думати, що ми завжди когось наздоганяємо, і банківський бізнес є не останнім прикладом для цього. Але в світі дуже багато організацій з подібною децентралізованою структурою управління, які стикаються з тими викликами, з якими Ощадбанк вже успішно попрощався. А саме зі складнощами в координації дій та адмініструванні сегментованої IT-інфраструктури. Перехід на єдину інформаційну систему був очевидним рішенням, але вимагав значних зусиль.

Перенесення даних загалом зайняло б близько п'яти днів. Для цього потрібно було повністю вимкнути систему. Уявити ситуацію, в якій величезний банк майже тиждень не працює, - це катастрофа. Ми не могли просто сказати: «Приносимо вибачення за незручності, ми реформуємо найстаріший банк в Україні». А змінити автоматизовану систему без її відключення - ось це був справжній виклик, досвід якого складно переоцінити для всіх учасників проекту.

Компанія «Делойт» в Україні з ентузіазмом прийняла запрошення на участь у такому складному проекті. Наша команда здійснювала як верхньорівневе управління проектом і контроль якості переходу на нову систему, так і безпосередній аналіз поточної ситуації в Ощадбанку (в т.ч. у регіонах) і організацію тестування перед впровадженням. Нам було дуже приємно спостерігати якісне зростання команди з боку банку протягом всього проекту, а також повну віддачу команди розробника.

В результаті переходу на єдину систему Ощадбанк отримав можливість консолідації інформації. Він став більш контрольованим. Це надасть керівництву можливість швидше приймати й доводити управлінські рішення. Обробка інформації за операціями клієнтів прискорилась вдвічі. Тобто люди й бізнес отримали більш клієнтоорієнтований банк.

Це дійсно успішний проект, який є унікальним не лише для України, а й для інших країн. Саме тому така практика може бути використана за межами нашої країни та банківського сектора. Стосовно Ощадбанку – подальший його розвиток ми бачимо в переході на єдине МФО. Свою допомогу, зрозуміло, гарантуємо.

Показати ще новини
Радіо NV
X