Звільнення в Нацбанку. Чому ситуація дуже неприємна, але закономірна

14 липня 2021, 09:05

Ситуація, хоч і неприємна, але абсолютно логічна. Навіть органічна, я б сказав. Мені здається, воно приблизно так і повинно було закінчитися.

Те, що відбувається в НБУ, дуже неприємно. І те, як відбувається, і те, які серйозні ризики воно несе для Нацбанку в майбутньому. Не хочу повторюватися.

Але рух від колегіальності до авторитарності, від експертності до ієрархії почався не вчора. І не в минулому році, а приблизно через рік після приходу Шевченка. Тільки не Кирила Євгеновича на посаду Голови НБУ, а Андрія Миколайовича на посаду тренера збірної, тобто році десь у 2017-му, за моїми спостереженнями.

Відео дня

Завжди існував вододіл між «білими людьми» і «простими жабами», читай між тими, хто щось вирішував і на щось впливав (або намагався хоча б) і виконавцями.

У перші роки каденції Валерії Гонтаревої цей вододіл був швидше за принципом експертності та пасіонарності. Ті, кому було не все одно та/або ті, у кого були знання — ті брали участь в ухваленні рішень. Не нарівні, але фактично нарівні з високим начальством, включно з Правлінням.

Не те щоб цей процес був якимось ідеальним і на 100% робочим. Таких на 100% робочих процесів взагалі не буває, якими папірцями їх не регламентуй. Я швидше про можливість і ситуації, коли умовний головний економіст мав можливість не погодитися з позицією, наприклад, члена Правління. Такого економіста не затикали, а навіть слухали (якщо недовго, звичайно). Начальники відділів та управлінь були по суті рівні директорам департаментів та членам Правління. Що, загалом логічно — всі вони/ми прийшли приблизно з однакових позицій і з однаковою експертизою, просто умовний Дмитро Сологуб став заступником голови, а умовна Наталія Задерей — начвідділу. Цілком могло бути навпаки і нікого б не здивувало.

Згодом вододіл почав зміщуватися від експертності до ієрархії: чим вище начальник, тим сильніше він має рацію. Тут можна писати окремий опус, як і чому так сталося. Грейдинг? Так, він допоміг збудувати цю систему, але сам собою був похідною, а не причиною.

За часів, як би висловитися, «середнього Смолія» (за аналогією з палеонтологією — середня крейда, середній тріас, середній силур) вододіл зафіксувався приблизно на рівні правління + директори департаментів vs всі інші. Розрив і за зарплатами і за повноваженнями між директором департаменту і начальником управління був набагато більше, ніж між Правлінням та директором або між начальником управління/відділу і його лінійними працівниками.

В окремих департаментах доходило до смішного (ну так здавалося з боку, а всередині воно було не дуже смішно) — що директора обов’язково на ім'я — по-батькові, а начальника управління на ім'я і на ти. «Сергію, на завтра підготуй документи і розрахунки, швидко і без помилок» — «Так, обов’язково, ХХХ ХХХ, зроблю все як ви сказали, все буде у вас в 10−00». Це діалог між директором департаменту і заступником, тобто людьми, які, в приципі, майже рівні. Але ні, один на ти і в зменшувальній формі, другий — на ви і на ім'я — по-батькові.

Тоді десь і народився жарт про «білих людей» і всіх інших. Тих, хто бере участь у комітетах, приймає колегіальні рішення — Члени Правління та директори департаментів. І тих, хто виконує накази — всі інші. Іноді серед других зустрічалися coloured (знову ж, аналогія з ПАРівським апартеїдом) — трохи більше прав, трохи більше повноважень (трохи більше закордонних відряджень). Але на тому етапі те, кому бути coloured, залежало від знань або професіоналізму, бажання, і навіть не від посади, а від доброї волі «білих».

Зараз вододіл просто перейшов на рівень вище. Тепер він між Правлінням та директорами. Роль директорів департаментів таким же чином, як і раніше, потихеньку звели до виконавської (не плутати з виконавчою). Так, високорівневі, але виконавці.

Абсолютно логічно, що це сталося — до цього йшло. Всі ті, хто будував і цементував таку систему, відмінно це розуміли. Абсолютно логічно, що багатьом людям зараз це не подобається — вчора приймав рішення, сьогодні береш під козирок і виконуєш. Вони, цілком логічно, голосують ногами.

Хіба що публічність здивувала.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X