Стисло і зрозуміло: Хто і про що підписав угоди в ОАЕ
Вівторок, 16 лютого. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні.

- За останні два дні керівники та посадові особи українських компаній, перебуваючи в Об'єднаних Арабських Еміратах, третій за величиною економіці на Близькому Сході після Туреччини та Саудівської Аравії, підписали угоди і меморандуми на загальну суму $3 млрд. Президент Зеленський очолив делегацію з 18 українських компаній, зокрема: BGV, ДТЕК, Dragon Capital, Epicenter, EastOne, Fortior, Horizon Capital, Interpipe, Mais, Метінвест, Ощадбанк, Одесагаз, Група ТАС, UMG і Unit.Сіті.
- Після недільних договорів з виробництва оборонної продукції більшість вчорашніх контрактів було підписано з Mubadala Investment Fund, суверенним фондом багатою нафтою країни. Минулого місяця агентство Bloomberg повідомило, що вже володіючи активами в $232 млрд, компанія Mubadala планує збільшити активи в цьому десятилітті до півтрильйона доларів. «Ці наміри спрямують фонд у верхні рядки світових суверенних фондів», — повідомляє агентство Bloomberg у статті під заголовком: «Mubadala з $232 млрд в Абу-Дабі хоче бути в десятці найкращих». Для початку, Mubadala в минулому році збільшила свої нові інвестиції на 51%, до $11,5 млрд в 2020 році.
- «Україна має дуже багатообіцяючий потенціал для іноземних інвестицій, і підписання меморандумів з провідними підприємствами України є зобов'язанням вивчити потенційні інвестиції та сфери співробітництва в кожному конкретному випадку», — сказав голова програми фонду для пострадянських країн Фаріс Аль Мазруі, повідомило інформаційне агентство WAM. «Ми вражені якістю й масштабом українського бізнесу».
- Основні моменти угод:
- Генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко підписав меморандум про взаєморозуміння з Masdar, компанією Mubadala в галузі відновлюваної енергетики. Генеральний директор Masdar Мохамед Джаміль Аль Рамахі зазначив, що у Masdar є проекти в 30 країнах, і додав: «Наша бізнес-модель заснована на налагодженні міцних партнерських відносин у секторах і регіонах, в яких ми працюємо, і ми з нетерпінням хочемо вивчити потенційні області співпраці з ДТЕК в Україні».
- Державний Ощадбанк підписав угоду з Mubadala, «щоб визначити потенційні ініціативи для спільних інвестицій в Україні», повідомляє прес-служба банку.
- Абу-Дабі має на меті «збільшити торгівлю та інвестиції в український агросектор в 10 разів за кілька років, тобто збільшити їх до $2 млрд на рік», — написав у Facebook економічний радник Зеленського Тимофій Милованов після зустрічі з шейхом Мохаммедом Бін Заєд Аль Нахайян. Для реалізації цього новий міністр сільського господарства України Роман Лещенко підписав двосторонній меморандум про торгівлю продуктами харчування і про «агрохаб» з Міністерством продовольчої і водної безпеки ОАЕ.
- Компанія INTELMAX Management Consulting в Абу-Дабі планує відкрити представництво в Україні для роботи з Міністерством фінансів України з метою створення платформи для обміну інтелектуальною власністю на основі блокчейна Fantom і впровадження технологій блокчейна в державні процеси і державні служби.

- Dubai Ports World показав президенту Зеленському свою пропозицію про створення кількох нових терміналів у Південному, найзавантаженішому порту України. DP World розробила плани будівництва терміналів для зернових, мінералів, деревини, рідин і навалюваних/рулонних вантажів. У червні минулого року DP World придбала контрольний пакет акцій контейнерного терміналу ТІС в Південному. На вчорашній зустрічі в Dubai Maritime City Зеленський запропонував DP World побудувати готель і пристань для яхт в Одесі і взяти участь у майбутніх концесійних тендерах для чотирьох державних портів.
- Дмитро Сенниченко, голова Фонду держмайна України, і Сергій Цівкач, виконавчий директор UkraineInvest підписали меморандуми з Mubadala, щоб створити можливості для великомасштабних інвестицій в українські держкомпанії, які готуються до приватизації.
- Дефіцит торгового балансу України скоротився в минулому році до $255 млн, що на 93% нижче рівня 2019 року, повідомляє Державна служба статистики. Найбільш динамічним фактором стало падіння імпорту товарів на 12,5% до $59,3 млрд. Експорт товарів знизився — на 7,8% — до $ 59,04 млрд.
- У сфері послуг традиційний профіцит України скоротився на 31% до $6 млрд. Експорт знизився на 28,5% до $11,2 млрд. Імпорт впав на 25% до $5,2 млрд.
- Азія була швидкозростаючим експортним ринком України, повідомляє Міністерство економіки на своєму сайті. «Найважливіші показники — швидке зростання експорту української продукції до В'єтнаму і Китаю — на 93% і 98% відповідно», — заявив міністр економіки Ігор Петрашко. Вперше за кілька років експорт в ЄС знизився на 10%. Дефіцит торгового балансу України з ЄС зріс до $4,8 млрд.
- В кінці минулого року економіка України повернулася в норму, а ВВП в четвертому кварталі знизився всього на 0,7% у порівнянні з четвертим кварталом 2019 року. Незважаючи на карантин вихідного дня в листопаді, споживчий попит був головною силою, яка повернула економічну активність у норму, — повідомляє Міністерство економіки в Facebook. Реальна заробітна плата в країні зросла на 9,6% р/р.
- Відсутність траншу МВФ «не є катастрофою» для України, заявив учора журналістам голова комітету Ради з податкової і митної політики Данило Гетманцев. У суботу МВФ оголосив, що зробить перерву в розгляді Резервної угоди України після шести тижнів віддалених переговорів. «Нам буде набагато складніше пройти 2021 рік без чергового траншу МВФ, але в будь-якому випадку це не буде катастрофою», — сказав він. «У нас є необхідні ресурси. У нас є для цього відповідні можливості. Катастрофи не буде. Бюджетні зобов'язання будуть виконані. У країні буде фінансова стабільність. Буде стабільність валюти».
- Вчора Кабінет Міністрів вніс до Ради законопроєкт про звільнення Артема Ситника, голови Національного антикорупційного бюро України (НАБУ). Фінансоване в основному ЄС і США, бюро відіграє ключову роль у продовженні отримання Україною іноземної допомоги. Kyiv Post повідомляє, що Ситник розсердив президента Зеленського, порушивши справу про хабарництво проти заступника голови Офісу президента Олега Татарова, а також за розслідування можливих розкрадань з боку Міністерства охорони здоров'я при покупці вакцин Covid-19 з Китаю.
Від редактора:
Вау! Це швидше, ніж чистка центрального банку минулого літа. 11 червня минулого року МВФ надав Україні пільговий кредит на $2,1 млрд. Директор-розпорядник МВФ Крісталіна Георгієва сказала, що ключовою умовою є повага до незалежності Національного банку України. Три тижні потому глава центрального банку Яків Смолій був відсторонений від посади.
На цей раз, коли минулого четверга прем'єр-міністр Шмигаль сфотографувався з лідерами ЄС в Брюсселі, Європейський парламент переважною більшістю голосів схвалив напрям, за яким Україна повинна залишатися на шляху до Європи.
У резолюції Європарламент хвалить НАБУ і «шкодує про спроби атакувати і підірвати антикорупційні інститути з боку депутатів Верховної Ради, зокрема про спроби звільнити директора НАБУ». У резолюції також міститься заклик до України «ефективно розслідувати будь-яку корупційну діяльність, зокрема спроби закупити медичне обладнання та вакцини проти COVID-19 за непропорційно високою ціною в розпал пандемії».
Через чотири дні Кабінет міністрів України вживає заходів щодо звільнення директора НАБУ і, найімовірніше, припинення розслідування справи про махінації з вакциною. Або хтось в уряді глухий, або свідомо намагається саботувати шлях в ЄС. З найкращими побажаннями, Джим Брук.