Стисло і зрозуміло: Перестановка в Кабміні і звільнення генпрокурора — оцінки, ризики, прогнози

6 березня 2020, 11:10

П’ятниця, 6 березня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

 • Вчора ввечері Генеральний прокурор Руслан Рябошапка був звільнений під час голосування у Верховній Раді, він став останньою жертвою урядової чистки, яка змушує аналітиків сумніватися в динаміці вільного ринку в Україні. Рябошапка, колишній співробітник Transparency International, був підтриманий урядами західних країн за його зусилля з очищення судової системи України. Депутати від правлячої партії поскаржилися, що Рябошапка не висунув звинувачення колишньому президенту Порошенку. Депутати від правлячої партії пропонують одного з кандидатів: Сергій Іонушас, депутата, який займався питаннями інтелектуальної власності для телестудії президента Зеленського.

Відео дня

 • Реформування Кабміну спонукало Morgan Stanley змінити рейтинг боргових зобов'язаннях України у твердій валюті на «несприятливий», — написали стратеги Аліна Слюсарчук і Саймон Вівер у четвер вранці в електронному звіті. До кінця дня українські доларові суверенні облігації пережили другий день різкого зниження. Облігації на 2032 рік впали на 3,76 центи на долар до $1,0551 повідомляє Refinitiv. Випуски 2027 і 2028 років також втратили більше двох центів. Багато облігацій торгуються на багатомісячних мінімумах.
 • Іноземні вклади державних гривневих облігацій впали на цьому тижні на 2%, до 124,4 млрд гривень, або $5 млрд, повідомляє Національний банк України. Хоча іноземні активи облігацій зросли на 7,3% в цьому році, зростання зупинився в середині лютого.

Огляди думок — на Bloomberg і в інших виданнях — були в цілому скептичні в цей четвер.

 • «Існує недовіра до цієї перестановки в Кабміні», — пише Тімоті Еш з Лондона після дня, проведеного з трейдерами і аналітиками. «Загальна думка, що я чув, така: Що робить президент Володимир Зеленський?... Ринки нагородили його команду і Україну обвалом позик, боргу в твердій валюті з 10% до менш 6% і гривні з 20% до 10%. Умови були гарні для відновлення. Посеред усього цього він вирішив майже повністю змінити команду, поваливши реформаторів і повернувшись до команди, яка не виглядала б недоречно в кабінеті Віктора Януковича приблизно в 2011 році».
 • Зенон Завада з Concorde Capital в Києві пише: «Адміністрація Зеленського страждає від підпорядкування відчайдушному мільярдерові Ігорю Коломойському, скептику МВФ, який намагається повернути собі Приватбанк... Ми вважаємо ці кадрові зміни беззмістовними в загальній схемі, кінцева мета для України якої, щоб нація стала правовим суспільством, інтегрованим в західні інститути».
 • Після дня скептичних коментарів преси новий прем'єр-міністр України Денис Шмигаль написав у четвер, що новий уряд продовжить «конструктивну» роботу з МВФ. «Зміна уряду означає, що ми хочемо ще кращих і швидших реформ в Україні», — написав він у Facebook. «Уряд продовжить обачливу фіскальну політику і конструктивну співпрацю з Міжнародним валютним фондом та іншими кредиторами України... Кабінет міністрів готовий прийняти нові виклики і почати швидше рухатися по шляху реформ і інтеграції з ЄС».
 • Шмигаль отримав позитивний відгук від Андрія Гундера, президента Американської торгової палати в Україні. «Я був вражений Денисом Шмигалем як губернатором регіону, коли я відвідав Івано-Франківськ шість тижнів тому», — написав Гундер вранці в Атлантичній раді після оприлюднення думки про зміни в кабінеті. «Він був одним з найбільш дружніх губернаторів, яких я зустрічав в Україні. Він холоднокровний, завбачливий. Відгуки, які я отримав від компаній в регіоні про нього, були позитивними в усьому».
 • Європейська Бізнес Асоціація відзначає, що у неї були хороші робочі відносини з колишнім прем'єр-міністром Гончаруком. «В останні місяці компанії-члени ЄБА вступили в досить конструктивний діалог з більшістю міністерств і спостерігали швидку реакцію на заклики бізнес-спільноти», — повідомила прес-служба Асоціації Інтерфакс-Україна. «Тому ми дуже сподіваємося, що рішення про перезапуск уряду на чолі з прем'єр-міністром Олексія Гончаруком було прийнято після ретельного аналізу всіх за і проти і має стратегічно обгрунтовану мету».
 • Заглядаючи в майбутнє, аналітики, опитані агентством Reuters, прогнозують, що центральний банк знизить ключову ставку за кредитами в наступний четвер, шостий раз поспіль. Більш низька, ніж очікувалося, інфляція та уповільнення зростання економіки змусять Національний банк України піти з нинішнього рівня в 11%, хоча і не так різко, як зниження на 2,5 процентних пункту в кінці січня. На засіданні з встановлення ставок на наступному тижні 9 з 16 аналітиків прогнозують зниження ставки до 10%. Три бачать зниження до 10,5%. Одна людина бачить скорочення до 9,5%. Решта троє не бачать змін.

Основні моменти виступу президента Зеленського в другій половині дня в Раді:

 • Досягнення: «У цього уряду є досягнення. Зниження інфляції, зниження базової ставки Національного банку України, боротьба з тіньовими ринками, включно з азартними іграми і нелегальними заправками. Початок приватизації державних підприємств, які були розграбовані за всі ці роки. Кредити малому і середньому бізнесу. Зниження ролі держави в економіці. Але правда в тому, що сьогодні українцям цього мало».
 • Потреба в діях: «Нам потрібні нові мізки і нові серця. Цей уряд знає, що робити. Але знати недостатньо — потрібно багато працювати, треба робити. І ми не повинні боятися правди, ми повинні визнати помилки. Тому що в той день, коли ми зануримося в теплу ванну ілюзій, вся країна потоне».
 • Індустріальний спад: «Ми постійно чуємо про економічний стрибок, але створюється враження, що економіка розганяючись, спіткнулася і тепер ризикує зазнати невдачі... На жаль, уряд не надав інструментів, що стимулюють внутрішнє виробництво, і нових виробничих потужностей. Промислова слава України поступово відходить у минуле. Ми ризикуємо, говорячи про наш промисловий потенціал, люди скоро скажуть: «Це було давно, і навіть не було правдою».
 • Іноземці в наглядових радах: «Є питання про зарплати і бонуси багатьох членів наглядової ради. Ми розуміємо, що існують закони ринку. Ми не пропонуємо сплачувати "мінімальну" заробітну плату популістським чином. Але, вибачте, коли більше 10 мільйонів людей живуть за межею бідності, не може бути таких виплат людям, які, будучи членами наглядових рад, приїжджають в Україну два або три рази на рік. Сьогодні фактично стало вигідніше "контролювати", ніж працювати в Україні. І при всій моїй повазі до міжнародних партнерів, з усією вдячністю за їхню допомогу, сьогодні наші громадяни в наглядових радах наших підприємств почуваються національною меншиною».
 • Повертаючись до плану свого (вже колишнього) міністра енергетики, закрити 20 вугільних шахт в Україні до 2030 року: «Закриття шахти не означає закриття питання. Тому спочатку — навчання і перепідготовка людей, створення нових робочих місць, надання хоча б такої же зарплати, і тільки тоді ми зможемо підняти питання про закриття збиткової шахти. Тільки в такому порядку».

Від редактора:

Час для «Маски-шоу»? В середу після обіду в київському розважальному центрі «Арена» ми з трьома друзями відвідали «Мілтон Груп», центр шахрайства в центрі Києва, який нібито вкрав мільйони доларів у літніх людей. В основному це скандинавські пенсіонери. Колись українська поліція, з закритими обличчями і автоматами, увірвалася в Dragon Capital і аеропорт Сікорський. В цьому випадку в цьому немає необхідності в Мандарин Плаза. Потрібно просто зробити так: перейти на перший поверх офісної вежі. Просто говорите англійською голосно. Охоронець проведе вас до двох бічних ліфтів. Натисніть 7 на будь-якому ліфті. Коли двері офісу без розпізнавальних знаків відкриваються, видно як приходять і йдуть співробітники. З огляду на мільйони доларів, які Фінляндія, Норвегія і Швеція перерахували Україні з 2014 року, було б непогано, якби українські слідчі припинили цю шахрайську операцію, захопили всі комп'ютери і притягли до відповідальності всіх учасників. Сприятливі умови для організованої злочинності і корупції надають можливості для крімінальних особистостей. Після візиту до Києва в понеділок міністр закордонних справ Швеції Енн Лінде заявила: «Дуже сумно бачити, як вони розоряють шведських пенсіонерів, які змушені залишати свої будинки і жити на прожитковий мінімум. І після цього шахраї сидять в офісі, сміючись».

Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікування повної версії тексту заборонене.

Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів і інвестиційних менеджерів в Україні.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X