Зустріч інвесторів з президентом. Рік по тому

10 липня 2017, 12:30
2223
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Рівно рік тому відбулася зустріч Президента України Петра Порошенка з представниками інвестиційного та IT-ринків країни

Тоді учасниками зустрічі стали 10 представників галузі. Серед них – представники інвестиційного ринку, в тому числі і члени нашої Асоціації венчурного капіталу та прямих інвестицій (UVCA): я, як Голова Наглядової Ради UVCA, Олена Кошарна (член наглядової ради UVCA, засновник і керуючий партнер Horizon Capital), Євген Уткін (KM Core, член UVCA), а також засновники та директори провідних IT-компаній і стартапів України.

З боку Адміністрації президента у зустрічі брали участь Петро Порошенко, заступник глави Адміністрації президента Дмитро Шимків та інші представники команди президента.

Пройшов рік, і настав час підсумовувати. Пропоную пройтися по всіх 6 проектах, які були запропоновані для спільної реалізації рік тому. І подивитися, що було зроблено по кожному з них.

По-перше, припинення неправомірного тиску на ІТ-підприємства з боку правоохоронних органів, або простіше кажучи, обшуків. Масштаби дійсно вдалося знизити за останній рік. Але не припинити повністю – за рік пройшло більше десятка обшуків, здійснених в тому числі СБУ, підконтрольною президенту. Багато з обшуків були, м'яко кажучи, сумнівними і, як завжди, не дійшли навіть до суду. Тільки тиждень тому Юрій Луценко, генпрокурор України, оголосив, що тепер обшуки у великих платників податків будуть контролюватися прокуратурою. А чому не у всіх компаніях, в тому числі і в ІТ? Чому не в цих резонансних справах, які завдають шкоди іміджу всієї країни? Прокуратура – контролюючий орган за своїм визначенням, але виходить, не по суті. За рік з'явився і ще один тривожний сигнал – почались обшуки в інвестиційних фондах. Так, серед постраждалих опинилися Dragon Capital, KM Core. Поки не буде наведено лад, інвестори боятимуться інвестувати в Україну. Ніхто так і не відповів (і чи чекати відповіді?) за те, що в країну не приходять мільярдні інвестиції.

По-друге, створення державного інституту, відповідального за інноваційну політику України, за зразком Office of the Chief Scientist (Офіс головного вченого) в Ізраїлі. В Україні досі не з'явився орган, який би з одного боку міг відповісти за роботу з ІТ-сектором, а з іншого стати "інтерфейсом" країни в спілкуванні з міжнародною спільнотою, іноземними компаніями і фондами. Олександр Данченко (голова Комітету з питань інформатизації та зв'язку Верховної Ради) постійно говорить про це: у владі немає відповідального за сектор, а значить ринку нема до кого апелювати в разі виникнення проблем. Рішення є (чому б не скористатися світовим досвідом), а його реалізація відсутня. В цей час, Данія навіть створила посаду "цифрового посла" для цих цілей, а в Україні "хура й досі там".

Третьою проблемою, що обговорювалася минулого року, був захист інтелектуальної власності. З одного боку, закрилися 2 основних піратських файлообмінника. І це великий плюс для розвитку українського кіно і захисту прав власності. З іншого боку, кожен, як і раніше, може замовити собі додому приставку для перегляду російських каналів. Минулого року на зустрічі, я запропонував президенту разом з РНБО спробувати зробити таке "замовлення". Не знаю про ці результати, але знаю, що можливість доступу до каналів країни агресора досі є. А це загроза інформаційній безпеці країни.

Одним з обговорюваних питань рік тому було створення конкурентних умов для ведення інноваційної діяльності в Україні. UVCA ініціювала створення робочої групи разом з EBA, ІТ-Асоціацією України та ACC для створення документа, в якому буде запропоновано конкретні кроки і процедури впровадження нових умов, зокрема фіскальних, для конкурентного ведення ІТ-бізнесу по відношенню до інших країн. Це забезпечить розвиток сектора і, як результат, економічне зростання країни.

Найбільший результат ми бачимо за порушеною нами проблемою – отримання робочої візи для іноземних висококваліфікованих фахівців. Верховна Рада 23 травня, завдяки 239 голосам депутатів, прийняла закон про скасування реєстрації іноземних інвестицій та спрощення працевлаштування в Україні іноземних фахівців. Сподіваємося, це дозволить уникнути корупції і бюрократії, і сприятиме залученню міжнародних фахівців і підприємців вести бізнес в Україні і з українськими партнерами. Президент підписав закон і він набуде чинності через 3 місяці

І, нарешті, впровадження проекту "фонду фондів" для інвестування в існуючі фонди, яких уже на ринку близько 20, і появи нових. Модель "фонду фондів" використовується останні 20 років у більшості країн Європи і світу, як ефективний інструмент залучення інвестицій в країну. Весь цей рік наша Асоціація вела переговори, ми перебували в постійному діалозі з міжнародними інституціями: ЄБРР, European Investment Bank та ін. Вони потенційно відкриті, висловлюють інтерес до цього проекту, тому що він використовувався багатьма країнами раніше для залучення інвестицій, але всі вони запитують: "у чому полягатиме участь держави, крім моральної підтримки". На зустрічі рік тому президент чітко сказав, що для такого фонду грошей немає. Але це незрозуміло для міжнародних інвесторів, яким необхідна хоча б мінімальна державна фінансова участь, як це відповідає світовій практиці. У держави поки не знайшлося хоча б $5 млн (мова йде приблизно про таку суму), які в результаті допоможуть залучити $500 млн інвестицій в Україну. Продовжуємо сподіватися, що держава зрозуміє всі переваги і проект "фонд фондів" буде розморожений.

Сподіваємося, це питання буде зрушено з мертвої точки на нашій запланованій зустрічі з прем'єр-міністром країни Володимиром Гройсманом. Маю надію, що від формату "стурбованості" і "зацікавленості" уряд зможе перейти до реальних дій і роботи з локальними та міжнародними інвесторами, в тому числі членами Української Асоціації венчурного капіталу та прямих інвестицій.

Телеграм НВ

Підпишіться на наш канал у Телеграм. Там ми публікуємо термінові новини та найцікавіші історії дня України та світу.

Підписатися