Зростання тарифів при низькій якості

17 лютого 2017, 09:25
У цій країні якість послуг і вирішення питання визначається номіналом хрустких купюр. Починаючи від сантехніка в ЖЕКу і закінчуючи чинами з міністерств

У мене і практично у всього будинку №25 по вулиці Автозаводській в Києві четвертий тиждень немає гарячої води.

По-хорошому, води немає ще з кінця грудня. Просто тоді її зрідка пускали в труби вранці. Так тривало тиждень або два. Всі жителі дружно висловлювали обурення з приводу комунальників при зустрічах у парадному і ліфті і терпляче чекали, коли усунуть усі проблеми «протягом тижня». Обіцяли в місцевому ЖЕКу і Київенерго.

Відео дня

Сервіс Київенерго з їхньою гарячою лінією - це окрема історія за межами здорового глузду і цензурної лексики. Вчора я дзвонила їм 10 разів і під музику слухала ввічливе вибачення робота про те, що всі оператори зайняті. Раз, інший, третій і десятий. Такі собі радянсько-європейські реалії: гаряча лінія, але "всі оператори зайняті", потрібно займати чергу і чекати відповіді. Абсурд. Поговорити з ким-небудь живим за весь день мені так і не вдалося.

Сусідка, яка взяла на себе тягар місцевої активістки, вже написала більше п'яти колективних заяв і скарг від будинку. Київенерго, місцевий ЖЕК, центральний ЖЕК – ККД від них нуль.

У відповідь отримали стандартні відписки про насос, що не працює, і поради дзвонити на гарячу урядову лінію. Ні про яке вирішення проблеми мова не ведеться.

Як я розумію, щоб в Україні якийсь сантехнік Вася розібрався з подачею води у багатоквартирному будинку, потрібен стусан від прем'єра. Це я називаю симбіоз "жити по-новому" і "почути кожного".

Комунальники не ворушаться, тому що знають – люди вище своєї голови не стрибнуть. Погаласують-погаласують, та й заспокояться. А при хорошому розкладі – самі зберуть на новий насос в кишеню якогось чинуші, який обов'язково відстібне пару сотень сантехніку Васі.

Води у нас немає, а платіжка за водопостачання прийшла. І в ній – нові тарифи, які спустошують кишені одразу на кілька сотень. Найабсурдніше, весь будинок справно заплатив за примарну гарячу воду. Тому що українці – народ-терпила та ще й з якимось холопством перед оскаженілою бюрократією.

Сказали платити за газ, світло, воду стільки-то, значить будемо платити. В Європі ж платять. А Україна – це Європа.

Тарифи в ЄС дійсно високі. Наприклад, поляк витрачає на оплату житла 1/10 частину своїх доходів. У Норвегії середня пенсія становить 1500 євро, з них 15-20% йдуть на оплату комунальних платежів. А данці взагалі віддають близько 29% базового доходу на оплату житла і води, електрики і газу.

В Україні ж, за словами Гройсмана, плата за комунальні послуги не перевищує 10% від доходів домогосподарств.

Не знаю, де і які доходи у кого він там звіряв, але при зарплаті в 4 500 тис. грн моя мама-вчителька платить за квартиру близько 2 тис. І це з урахуванням субсидії.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Міряти європейським лекалом Україну – це все одно що вийти у відкрите море кораблю без навігаційних приладів. Дивно, нерозумно та небезпечно. У гонитві за європейським майбутнім ми в реальності проектуємо тільки два варіанти: або ти вмираєш в ілюзіях, або ілюзії вмирають у тобі. Ніхто не збирається почати з малого – навести лад у своєму господарстві.

Якщо у мене бардак у будинку, я проводжу генеральне прибирання і позбуваюся непотрібного мотлоху. Те ж саме можна зробити в держорганах і відомствах. І в компаніях-монополістах. Пропоную почати з Київенерго.

Справа в тому, що європейці завжди платять за сервіс і якість послуг. За ці послуги відповідають конкретні люди своїми посадами та зарплатами. У їхніх будинках з утепленими фасадами і з датчиками тепла завжди нормальний температурний режим, вони підкручують батареї, коли погода налагоджується і навпаки, і не опалюють атмосферу. З крана постійно тече гаряча вода завдяки бойлеру. Центральне гаряче водопостачання для більшості країн – минуле століття. А будь-яке питання вирішується в один дзвінок на гарячу лінію. Кожен отримує за свою роботу – сантехнік за відремонтований кран, електрик за справну проводку і т. д.

В Україні ж без півлітра не розберешся. У кращому разі. У гіршому – доводиться збирати кілька тисяч гривень на ремонт несправного насоса всім будинком.

Питання одне – за що платити? За нахабство і бездіяльність комунальної влади? Так я і без того проявляю непомірну щедрість - щомісяця сплачуючи платіжки за невидиму послугу.

А поки у нас назріло одне рішення – не платити за гарячу воду всім будинком. Цікаво, в чиїй кишені ми зробимо дірку?

Показати ще новини
Радіо НВ
X