Зразковий продаж активів банків-банкрутів

26 квітня 2018, 09:00

ProZorro.Продажі отримала у Вашингтоні міжнародну антикорупційну нагороду від C5 Accelerate та USA Institute of Peace.

Наш проект, якому трохи більше року, отримав міжнародне визнання за значний антикорупційний ефект.

Цей ефект дійсно значний. Всього за рік нам вдалося докорінно змінити сферу продажу активів банків банкрутів. В червні 2016 року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб разом з Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Національним банком України та Transparency International Україна домовились про створення пілотного проекту. В жовтні відбувся перший відкритий аукціон, а з 1 лютого 2017 року всі активи банків-банкрутів почали виставляти на аукціони виключно в ProZorro.Продажі. Станом на березень обсяг продажів активів банків-банкрутів перевищив 6 млрд грн.

Відео дня

Ще два роки тому такі досягнення виглядали б неймовірно. Ситуація була надскладною. Майже 90 банків були визнані банкрутами. Держава увійшла в тяжкий період очищення банківської системи. З одного боку, необхідно було забезпечити гарантовані виплати всім вкладникам. А з іншого – отримати від банків-банкрутів гроші за активи. І якщо з першим держава впоралася досить швидко (хоча і непросто, адже Фонд був змушений звертатися за запозиченнями до НБУ та Міністерства фінансів), то із другим ситуація виявилася ще складнішою. Недарма ж ці банки збанкрутували – у них було безліч кредитів, виданих пов’язаним особам, і більшість із цих кредитів були незабезпечені. Тобто гроші просто виводилися з банків. А по кредитах, що мали забезпечення, недобросовісні позичальники платити не збиралися. І користувалися всіма законними і не дуже засобами, щоб не повертати ані копійки.

Крім того, недосконалою була і система продажу активів. До цього подібної процедури реалізації банківських активів в країні не існувало, і Фонд її створював фактично з нуля, іноді навчаючись на власних помилках . Актив виставляли на один з акредитованих майданчиків, у порядку черги. Решта майданчиків (а відповідно і їхні клієнти теж) не мали змоги брати участь в аукціоні. Все це призводило до маніпуляцій, затягування та й зрештою незадовільної для Фонду ефективності продажів.

Ми побачили, як за дуже короткий час вдалося реформувати систему державних закупівель. Чому б не зробити те саме і не змінити підхід в продажі активів банків? Так почалася історія проекту ProZorro.Продажі.

Як я вже зазначав, з моменту старту проекту ми продали банківських активів більш ніж на 6 млрд гривень. Це безпрецедентний показник не тільки для України, а й для всього світу. Це справді важливий і показовий кейс роботи з токсичними активами банків-банкрутів. І міжнародна нагорода, яку ми отримали в лютому, це підтверджує.

Ми говоримо зараз не тільки про інноваційне технічне рішення – дворівневу систему із залученням необмеженої кількості майданчиків. Ми говоримо ще й про унікальну, розроблену в Україні модель аукціонів на основі голландської. Наразі ми продали вже більш як на пів мільярда гривень за цією моделлю, і це - лише початок. Впевнений, що розроблений та реалізований такий український продукт допоможе не одній європейській країні.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Але головним досягненням я все ж вважаю велику довіру, яку ми отримали від громадськості і бізнесу, завдяки повній прозорості системи. Тепер ProZorro.Продажі – це місце, де можна чесно, відкрито, за конкурентною ціною купити актив.

Отже, що ми маємо сьогодні? Найбільш інноваційний антикорупційний проект в світі, про що свідчить наша нагорода "The Shield in the Cloud Innovation Challenge". Маємо більш ніж на 6 млрд грн проданих активів і амбіцію продати щонайменше на 10 млрд цього року. І все це – трохи більше ніж за рік. Вже за кілька місяців проект, який починався як класичний стартап, перетвориться на повноцінний державний інститут.

Згадуючи останній рік, я іноді сам не вірю, що вдалося зробити так багато. Але це факт. Чому це стало можливим? У першу чергу, завдяки підтримці держави. Адже саме завдяки зусиллям передусім Фонду гарантування вкладів, Нацбанку, Міністерства економічного розвитку і торгівлі вдалося швидко забезпечити інституційну підтримку проекту. І навіть більше – швидко забезпечувати його розвиток: ми просто на ходу запроваджували нові, відкриті правила. Без державної підтримки це було б просто неможливо.

Не менш важлива складова – це довіра громадськості. Проект не відбувся б, якщо б активісти не мали б повний доступ до всіх документів і процедур на кожному етапі. Величезна подяка Transparency Interantioanl за те, що від самого початку проекту вони тримали високий стандарт прозорості і підзвітності.

Ми проводили ще й величезну дослідницьку роботу, адже шукали найбільш ефективний спосіб продажу активів. І в цьому питанні отримали повну експерту підтримку від KSE. Саме завдяки їхній допомозі нам вдалося розробити унікальну модель аукціонів на основі голландської моделі.

Звісно, можна було б зробити ще більше, але ми змушені працювати в досить важких умовах. Головним ворогом реформи залишаються недобросовісні позичальники – великі компанії, які не гребують брудними методами для блокування аукціонів. На жаль, вони користуються всіма слабкостями судової системи, щоб отримати неправомірні рішення. Фонд активно бореться в судах, щоб відстояти свої рішення, але супротивник часто використовує заборонені прийоми. Втім, боротьба триває.

Цей рік має стати ключовим для Фонду та сфери продажу активів банків-банкрутів. Ми плануємо завершити ліквідацію значної частини банків, і для цього маємо продати усі активи, що перебувають у них на балансі. І таким чином завершимо "український кейс", який стане прикладом для десятків країн. Ми вже готові ділитися цим досвідом зі світом.

Показати ще новини
Радіо NV
X