Це лише початок. Ціна на золото виросла до 1 500 доларів за унцію

13 серпня 2019, 08:30

З 2013 року ціна на золото не росла навіть в умовах величезних вливань грошей у світову економіку з боку Центральних Банків світу. Чому ж зараз золото дорожчає?

Ціна на золото вперше з 2013 року зросла до психологічно важливої позначки 1 500 доларів за унцію. Прикладними причинами зростання ціни на золото стали наростаючі побоювання з приводу майбутніх перспектив розвитку світової економіки в зв'язку з торговими і валютними війнами і турбулентність на фінансових ринках світу.

Відео дня

Однак варто згадати, що з 2013 року ціна на золото не росла навіть в умовах величезних вливань грошей у світову економіку з боку Центральних Банків світу. За останні 5 років фінансові ринки світу не раз падали на набагато більшу величину ніж зараз, і ніяка турбулентність не призводила до зростання ціни на золото.

Чому ж зараз золото зростає в ціні? Для відповіді на це питання потрібно розуміти причину падіння ціни на золото в 2011-2013 роках. Причиною цього падіння й основним спусковим гачком до цього були зміни, які привнесли введення в дію третьої частини Базельської угоди з банківського нагляду, що містить методичні рекомендації в галузі банківського регулювання і був затверджений у 2010-2011 роках.

Базель 3 – це документ, який регулює діяльність банківської системи всього світу. До 2010 року банки керувалися минулою угодою Базель-2. І саме введення в дію третьої угоди і стало причиною падіння цін на золото в минулі роки.

Вся справа в тому, що за угодою Базель 3, золото фактично перестало бути грошима. Нова угода посилила вимоги до капіталу банків. Золото в цій угоді було прирівняне до ризикових сировинних активів третьої категорії, таких як нафта, мідь, руда та інші сировинні товари. А до таких активів, при розрахунку достатності капіталу банку, застосовується дисконт у розмірі 50%.

Це означало що банки, володіючи золотом, наприклад, на суму 1 млн доларів, при розрахунку достатності свого капіталу оцінювали це золото в розмірі всього 500 тисяч доларів. Для банків золото за нормами Базеля 3 стало «поганим» активом, який псував баланс банків. І тому перехід банківської системи світу на стандарти Базель 3 супроводжувався масовим розпродажем золотих активів.

За новими правилами фізичне золото стало вважатися капіталом першого рівня, прирівняного до грошей, тобто при обліку капіталів банків золото буде оцінюватися без дисконтів на 100%

Але 29 березня 2019 року Базельський комітет з банківського нагляду вніс зміни в угоду Базель 3. За новими правилами фізичне золото стало вважатися капіталом першого рівня, прирівняного до грошей, тобто при обліку капіталів банків золото буде оцінюватися без дисконтів на 100%.

І саме це і є головною причиною поточного зростання ціни на золото. Торгові та валютні війни, а також турбулентність на фінансових ринках є лише приводом, а не основною причиною. А це означає, що ціна на золото в майбутньому буде зростати, навіть якщо торгова війна США і Китаю припиниться і фінансові ринки світу зростатимуть.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Ціни на золото з 2011 року практично ніяк не відіграли вливання грошей у світову економіку. Тепер золоту ніщо не заважає відіграти втрачені можливості. А це робить цілком реальним досягнення ціною на золото величини 2 000 доларів за унцію в найближчі кілька років, а можливо і швидше.

На наш погляд золото й активи, пов'язані з золотом, такі як акції золотодобувних компаній, на даний момент є відмінною інвестицією, яка вбереже і примножить капітал у найближчі роки незалежно від того, буде в світі нова економічна криза чи ні.

Спеціально для НВ Бізнес
Більше поглядів  у розділі Експерти НВ Бізнес

Показати ще новини
Радіо НВ
X