Земля обітована

0 коментувати
Чергова група конфліктів всередині будь-якої реформи – між спокусою нового і стабільністю консерватизму

Суть конфлікту – ставлення до стратегії (способу реалізувати бачення).

Якщо спростити – це вибір. Між звичним (машинальним) і новим (оригінальним).

Вічний конфлікт між більш успішними і стабільними консерваторами, які щось вічно придумують і через ризики досить часто прогорають, та інноваторами, які іноді по-крупному (все частіше за останні п'ять років внаслідок розвитку культури стартапів) виграють. Вибір полягає в тому, чи використовувати перевірені і відпрацьовані форми управління технологічних рішень або відмовитися від них на користь нових (інновативних новаторських, просунутих).

Дві крайності, між якими розгортається простір можливих стратегій:

1) робити звичне, і тому безпечне, і зрозуміле.

2) робити надзвичайне, ризиковане, але те, що обіцяє великий виграш.

Ті, хто вибрав першу крайність, зіткнуться з нудьгою, апатією, втратою інтересу до діяльності. Ті, хто вибрали робити надзвичайне, ризикують виявитися неспроможними і отримати клеймо невдахи.

Ситуації подібного роду гостріше, болючіше відчувають традиціоналісти – їм нудно і нецікаво. Не дозволяючи собі нового, вони впадають в апатію, з якої важко вибратися. Зате все стабільно.

За останні три роки "високих ставок" Україна розділилася на два табори – тих, хто волів би залишити все як було, і тих, хто радий змінам. Цікаво в цьому ракурсі побачити себе в дзеркалі того ж вибору в РФ. Росія звеличує стабільність і традиції, а Україна виглядає як країна-стартап. Лояльним Кремлю росіянам в умовах вибору скреп, традицій і колишньої слави (тобто минулого) залишається лише знецінювати спроби українців побудувати нову країну, і звеличувати російську стабільність, щиро бажаючи невдачі українському проекту оновлення. Оскільки в разі успішного результату українського проекту вони виявляться ретроградами, що немодно.

Емоції тут такі: заздрість з боку консервативних "опортуністів", марнославство і стрес з боку інноваторів. З огляду на перелічене вище, претензії з обох сторін – взаємні образи, знецінення та презирство.

Сценаруючи Земельну відповідь, ми усвідомлюємо, що стосовно земельного питання всередині кожного причетного до земельної реформи є внутрішній конфлікт: залишити все як є означає продовження дії мораторію і звичні стратегії господарювання (оренда, підтримка відносин з пайовиками в межах норми). Відкриття ринку означає приплив інвестицій – але ж не факт, що до тебе. І не факт, що твоя бізнес-модель впорається з конкуренцією "варязьких" моделей. З іншого боку, є розуміння, що світ не стоїть на місці, і конкурентоспроможність досягається за рахунок інновацій в управлінні, бізнес-моделях, технологіях, комунікаціях.

Внутрішній вибір, оптимальна стратегія полягає в тому, щоб прийняти рішення, в якій мірі дозволити собі, компанії, країні "невизначеність нового". Тут важливе почуття міри між тим, що умовно працює (стара система), і бажанням змін. Мабуть, тут доречні невеликі, але постійні еволюційні кроки і маленькі, але оперативні ланцюжки зворотного зв'язку.

Агросектор не унікальний. З погіршенням світової та локальної економічної ситуації, скороченням одних ринків збуту і появою інших, змінювати звичні схеми доведеться майже всім. І для тих, хто раніше цього не робив, дійсно є ризик не впоратися (через відсутність досвіду в практичній реалізації інновацій). Міру змін кожен визначає для себе сам. Для одних достатнім буде освоєння нових ринків зі старими продуктами, аутсорсинг частини бізнес-процесів; а для інших – повна зміна бізнес-моделі, абсолютно нові бізнес-проекти, революційні інновації та "створення блакитних океанів".

На макрорівні система повинна працювати безперебійно. Знести стару і на її руїнах побудувати нову загрожує катастрофою. Нову систему варто вибудовувати поруч, до певного часу не руйнуючи стару. З іншого боку, стару і напівзруйновану не шкода – тому перехід на нову нам має вдатися легше, ніж іншим країнам, без особливого саботажу з боку "традиціоналістів".

Вирушаючи в цю дорогу, нашим "Мойсеям" слід подбати про періодичне явище економічних чудес для підтримки надії правильного курсу.

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця грудня дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити журнал
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: