Земельний кадастр. Що сьогодні можна отримати онлайн

23 квітня 2018, 10:38
2339
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

В останні кілька років, такий складний і забюрократизований процес, як оформлення земельної ділянки або отримання про неї необхідної інформації, стрімко переходить з категорії паперової тяганини в категорію державних онлайн-сервісів.

Процес "діджиталізаціі" кадастру почався в 2013 році, коли була запущена публічна кадастрова карта. На ній відображалися зареєстровані земельні ділянки, але інформація про власників була прихована. У 2015 році ця інформація стала публічною. Запрацювала функція онлайн-замовлення Виписки з державного земельного кадастру (цей документ необхідний для реєстрації угод у нотаріусів, а його отримання раніше створювало в районних держустановах кілометрові черги, в яких власники ділянок прагнули вирішити питання "швидше"). Далі був впроваджений принцип екстериторіальності при узгодженні проектів землеустрою, кадастр перейшов на blockchain і багато іншого.

Для того, щоб скористатися такими послугами, необхідно авторизуватися в системі за допомогою BankID або персональним ключем з електронним цифровим підписом заявника. Ось найпопулярніші й найзатребуваніші послуги, які вже сьогодні можна отримати онлайн.

Отримання необхідної інформації про землі і власників

Сьогодні, за допомогою сервісів можна отримати інформацію про права власності або оренди будь-яких земельних ділянок, замовити Виписку з такою інформацією з кадастру в паперовому вигляді і забрати в будь-якому зручному для себе ЦНАП (центрі надання адміністративних послуг). Наприклад, перебуваючи у Львові, власник ділянки може замовити виписку на дільницю, розташовану в Запоріжжі, а містом, в якому йому буде зручно забрати виписку він може вказати Київ.

За допомогою цих сервісів також можна замовити онлайн Довідку з державної статистичної звітності про наявність і розподіл земель або Виписку з нормативної грошової оцінки, необхідної для укладення договору оренди або для оформлення договору дарування.

Реєстрація земельної ділянки та погодження документації за принципом екстериторіальності

Останнім і проривним нововведенням стала можливість подачі документації та електронного обмінного файлу в режимі онлайн за допомогою "кабінету розробника". Такі заяви можуть розглядатися в день подачі, в той час як при подачі документації в паперовому вигляді, термін розгляду заяви настає не раніше ніж через 7 днів.

Подача такої документації здійснюється інженером-землевпорядником онлайн, не виходячи зі свого офісу. Це в рази скорочує час, який потрібно витратити на черзі і прийомні дні, і зменшує корупційні ризики, тому що система зберігає всі електронні копії документів, що подаються, а кадастровий реєстратор тепер не може вимагати "довідку на довідку" або дати неаргументовану відмову.

Цей сервіс набирає популярність і з кожним днем ​​все більше документацій подається онлайн і все менше – в паперовому вигляді.

А завдяки узгодженню землевпорядної документації за принципом екстериторіальності, поняття "домовитися" за узгодження проекту сьогодні кануло в лету. Більш докладно про цей принцип я писав раніше в своєму матеріалі "Зламати хребет гідрі корупції"

Онлайн-подача клопотання (заяви) на отримання земельної ділянки у власність за межами населеного пункту

Тим громадянам, які планують отримати земельну ділянку сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, сьогодні немає необхідності їхати до обласного управління Держгеокадастру, щоб подати клопотання (заяву). Для цього достатньо заповнити онлайн-форму на сайті e.land.gov.ua. Для цього у заявника повинен бути ключ електронного цифрового підпису. Також варто звернути увагу на те, що право розпоряджатися такими землями вже могло перейти від Держгеокадастру до ОТО (Об'єднаної територіальної громади). Інформацію про це можна отримати на спеціально створеному ресурсі.

Містобудівні кадастри міст і областей

Слідом за системами земельного кадастру, активно розвиваються сервіси містобудівних кадастрів міст і областей. Як правило, вони виділені в окремі геопортали, на яких вже сьогодні користувач може побачити функціональне призначення території, інформацію про затверджені детальні плани територій, про "червоні лінії", а також інформацію про видані дозволи на початок будівельних робіт. Такі геопортали активно використовуються у Львові, Києві, Одесі та інших містах.

Мінрегіон спільно з командою Офісу ефективного регулювання (BRDO) активно розвивають і наповнюють сервіс Відкрите просторове планування. На цьому ресурсі можна дізнатися про наявність розробленої містобудівної документації на територію, що зацікавила.

А спеціально для зручності потенційних покупців нерухомості, Київська міська державна адміністрація створила реєстр незаконно побудованих об'єктів. Щоб потім не шкодувати про невдалу інвестицію, покупка квартири в Києві повинна починатися з відвідування цього ресурсу.

Ми живемо в цифрову епоху – користуйтеся електронними сервісами для економії своїх нервів, часу і грошей. І стежте за їх розвитком!

Журнал НВ (№9)

Справа, котра топить президента

Напередодні президентських виборів Петро Порошенко опинився в епіцентрі потужного скандалу в оборонному секторі, який може коштувати йому другого терміну

Читати журнал українською

Головне

Геополітика

Сьогодні, 06:06

thumb img
У США думають над новим пакетом обмежень для РФ після санкцій за агресію в Керченській протоці
Країни

Сьогодні, 08:09

thumb img
Екс-адвокат Трампа отримував гроші від фірми російського олігарха Вексельберга
Економіка

Вчора, 16:10

thumb img
Амбромавічус і Данилюк. Що вони роблять поруч із Зеленським?

Вибір редакції

Політика

Вчора, 15:28

thumb img
Свіжа соціологія. Шанси Порошенка на другий термін тануть - експерти
Ігри

Вчора, 21:02

thumb img
Гра року. Усе, що відомо про Mortal Kombat 11
Food&Drink

Сьогодні, 07:52

thumb img
Ягідними місцями. П'ять нових ресторанів Києва, які варто відвідати

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

kolonka@nv.ua