Чи завершилися соєві війни для аграріїв

24 травня 2018, 15:00

"Соєві" перипетії, які сколихнули український аграрний ринок цієї весни, дійшли до логічного завершення.

Днями 249 народних депутатів проголосували за прийняття компромісного законопроекту № 7403-д, який зберігає чинним тимчасове скасування відшкодування ПДВ при експорті соєвих бобів з 1 вересня 2018 року до 31 грудня 2021, ріпаку – з 1 січня 2020 до 31 грудня 2021 року.

Відео дня

Нагадаю, в грудні 2017 року Верховна Рада України прийняла зміни до Податкового кодексу, які вводять тимчасові обмеження на відшкодування ПДВ при експорті сої і тим самим стимулюють розвиток внутрішньої переробки в Україні. Поправки викликали невдоволення серед аграріїв і дебати, в результаті яких компроміс був знайдений.

Чи справді цей законопроект став компромісним, задовольнивши очікування українських фермерів і переробників?

Для малих, середніх фермерських господарств, які виробляють сою та ріпак, як і раніше, залишається право вибору.

Вони зможуть або продавати свій врожай переробнику, який в свою чергу отримує відшкодування ПДВ і спроможний заплатити високу ціну за сировину, або експортувати товар самостійно. Нові положення цього пункту законодавства не поширюються на операції з вивезення сільгоспвиробниками сої та ріпаку за межі території України в митному режимі експорту.

У той же самий час перемога компромісних поправок до законопроекту № 7403-д захищає інтереси аграріїв, які вирощують сою, і сприяє більшому завантаженню потужностей з переробки цієї культури.

Для українських переробників сої і ріпаку з'явиться можливість завантажити виробничі потужності, в які вже були вкладені мільйони доларів, і залучити додаткові інвестиції. Так за різними оцінками введення в Україні заходів щодо стимулювання внутрішньої переробки сої дозволить створити мінімум 12 тис. робочих місць, залучити $500-600 млн інвестицій, а також принесе додаткову вартість АПК України в сумі $250 млн на рік.

Відповідно зміни законодавства будуть сприяти збільшенню обсягів експорту продукту з доданою вартістю за рахунок зниження рівня сировинного дефіциту, який раніше був викликаний масовим експортом сої міжнародними трейдинговими компаніями.

За даними Укроліяпром, в 2016 році зібрано 1,1 млн тонн ріпаку, але оскільки ріпак йде на експорт як сировина, виробництво ріпакової олії в Україні на невисокому рівні. За 10 місяців 2016/2017 МР було віджато 66 тис. тонн олії, що в 2,2 рази менше, ніж за аналогічний період минулого МР. Аналогічна ситуація складається і з соєю. За даними Української асоціації виробників сої, за 9 місяців 2017 року було експортовано 2,7 млн ​​тонн соєвих бобів з 4,28 вирощених в 2016 році. А ось соєвої олії за весь 2016/2017 МР було вироблено всього 159,2 тис. тонн. Що робить Україну просто сировинним придатком зарубіжних переробників і не сприяє розвитку виробництв продукції з високою доданою вартістю. До речі, згідно з дослідженнями Міжнародного інституту регулювання ринків їжі, за останні 15 років різні експортні обмеження ввели 65 країн – членів СОТ. Глобально світовий ринок олійних культур дуже зарегульований, країни конкурують між собою за сировину, впроваджуючи все нові загороджувальні мита.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Міжнародним трейдерам вигідніше продавати сировину на переробні потужності в Європу і ближнє зарубіжжя. Але постраждають навіть не стільки вони, скільки зарубіжні власники переробних потужностей через дефіцит сировини. Наприклад, російська корпорація Співдружність, не зможе повною мірою завантажити свої власні заводи з переробки сої в Калінінграді і недавно побудований новий завод на території Білорусі, збудований під українську сою. Постраждають і такі гіганти, як американська Cargill, що переробляє сою та ріпак в Європі.

А хто ж виграє? Виграє держава Україна, у якої буде ще один шанс стати не "сировинним придатком" Європи, а постачальником високотехнологічного готового продукту.

Показати ще новини
Радіо НВ
X