Стисло і зрозуміло: Чи потрібно боятися посухи в Україні?

29 квітня 2020, 13:00

Середа, 29 квітня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

 • Суха погода призведе до зниження врожаю в Україні в цьому році на 20%, у порівнянні з торішніми рекордними 75 мільйонами тонн, прогнозує Міністерство економічного розвитку торгівлі та сільського господарства. «Через дефіцит вологи і економічних чинників, викликаних пандемією Covid-19, фермери зберуть 60 млн тонн зернобобових культур», — йдеться в повідомленні міністерства. Незважаючи на дуже суху землю, близько половини весняних посівів кукурудзи та соняшнику вже завершені.

Відео дня

 • Дніпро і кілька інших річок в Україні досягли найнижчого рівня води за останні 100 років, повідомляє Kyiv Post з посиланням на кількох експертів. «Максимальний щоденний приплив води до Київського водосховища в кінці березня був у чотири рази нижче звичайного», — йдеться в статті, відзначаючи загрозу для сільського господарства цього літа. Крім того, державне інформаційне агентство «Укрінформ» зазначає, що на початку березня 2020 року Державне агентство водних ресурсів попередило, що вперше за 120 років Україна може встановити обмеження на доступ користувачів до води.

 • У відповідь Агентство заявило, що в понеділок шість водосховищ на Дніпрі заповнені на 94%, і води досить для доставки, зрошення та пиття. Після того, як грудень виявився без снігу, уряд почав заповнювати водосховища в січні, набагато раніше графіка, повідомило агентство. «Ми продовжуємо забезпечувати аграріїв водою для зрошення півдня України, де отримують воду з Дніпра і дніпровських водосховищ», — сказали в агентстві. «Шановні представники ЗМІ, будь ласка, не створюйте і не поширюйте неправдиву інформацію. Не створюйте паніку серед населення і фермерів!».

 • Вчора експорт зерна з України досяг 50 млн тонн, що на 18% більше, ніж за аналогічний період минулого року, повідомляє Міністерство економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства. За маркетинговий рік, який почався в липні, у трьох найбільших зернових культурах зростання склало: кукурудза +7% до 30 млн тонн; пшениця +41% до 15,6 млн тонн; і ячмінь +52% до 3,7 млн тонн. За прогнозами міністерства, з урахуванням того, що в маркетинговому році залишилося два місяці, обсяг експорту складе 54 млн тонн.

 • Держави-імпортери продовольства все більше нервують через перебої з поставками, викликані коронавірусними обмеженнями, державне агентство Саудівської Аравії купило 60 тис. тонн пшениці на українських фермах, повідомляє Reuters. Купівля SAGO у SALIC — перша покупка Саудівської Аравії у саудівських інвесторів в сільське господарство за кордоном, спрямованих на підвищення продовольчої безпеки країни. Щоб підтримати запаси пшениці, королівство звернулося до саудівських приватних інвесторів з іноземними сільськогосподарськими угіддями, щоб забезпечити запас 355 тис. тонн пшениці, що становить близько 10% потреб країни в цьому році.

 • Зіткнувшись з міжнародним тиском, уряд України передумало і прийняло рішення не обмежувати експорт кукурудзи в цьому році, повідомив у понеділок АПК-Інформ.

 • Український ринок сільськогосподарських земель почне працювати в липні 2021 року, згідно з новим законом, підписаним вчора президентом Зеленським. «Це історичний момент для всіх українців і для мене особисто», — заявив Зеленський, підписуючи законопроєкт. «Україна чекала цього закону з моменту здобуття незалежності». Закон забороняє продаж іноземцям та обмежує продаж українцям до 100 га. 1 січня 2024 року цей ліміт буде збільшений до 10 тис. Дозвіл продавати землю іноземцям та компаніям з іноземним капіталом, буде прийматися на загальнонаціональному референдумі.

 • Щоб поекспериментувати з іноземними інвестиціями, депутати могли б відкрити можливості для «сильно постраждалих від посухи регіонів країни, де відчайдушно необхідні інвестиції в створення іригаційних систем, щоб уникнути зниження врожайності сільськогосподарських культур»,пише Бейт Томс, голова Британської української торгової палати в Atlantic Council. «Це все більше турбує фермерів, на більшій території півдня України, включно з Херсонською областю, де Олеські піски є найбільшою пустелею Європи. Для стабільного використання землі необхідно залучення довгострокових великих інвестицій для дорогих іригаційних систем.

 • Без права власності на землю 2 тис. українських дрібних фермерів отримали фінансування в розмірі $1 млрд за останні п'ять років в рахунок «майбутнього врожаю», повідомляє Міжнародна фінансова корпорація, підрозділ Світового банку, орієнтований на приватний сектор. В межах цього проєкту, що здійснюється за допомогою Швеції, фермери використовують майбутні врожаї як заставу для отримання грошей на покупку насіння, розсади і добрив. Джейсон Пеллмар, регіональний менеджер IFC, каже: «Доходи від сільськогосподарських культур охоплюють понад 40 унікальних ланцюжків створення вартості. У неї входять традиційні зернові та олійні культури, а також є ніша органічних культур та інших сільськогосподарських продуктів, таких як сіно, мед, молоко і велика рогата худоба».

 • Виробництво сталі в Україні в квітні-травні впаде на 25% у порівнянні з тим же періодом минулого року, прогнозує головний аналітик ГМК-Центр Андрій Тарасенко на українському новинному сайті з металургії і видобутку корисних копалин. Він також говорить, що низькі ціни збережуться протягом року, оскільки світовий попит на сталь може скоротитися на 10% в цьому році. Скорочуючи попит на українські напівфабрикати, кілька прокатних заводів в Європі були зупинені, імовірно через коронавірус. Він прогнозує, що виробництво сталі в Україні повернеться до рівня 2019 року тільки в 2021 році.

 • За даними Державної служби статистики, в березні обсяг виробництва металургії знизився на 16% за рік, а загальне промислове виробництво в Україні скоротилося на 7,7%. Аналізуючи місяць, коли страхи пандемії почали охоплювати країну, виробництво фармацевтичної продукції підскочило на 22%, а загальний обсяг виробництва знизився на 8,5%.

 • Вчора процентні ставки виросли лише незначно, коли Міністерство фінансів провело свій перший і єдиний аукціон з продажу державних облігацій у квітні. Уряд продав доларові облігації на суму $164 млн. Найпопулярніші 9-місячні цінні папери продалися зі ставкою 3,5% річних, а 6-місячні — зі ставкою 3,3% річних. На аукціоні 24 березня, 3-місячні цінні папери мали ставку 3%. Минулого тижня центральний банк України знизив облікову ставку з 10% до 8%.

 • Кількість підтверджених випадків коронавірусу в Україні вчора збільшилася на 401, до 9 410. Схоже, що більшість хворих лікуються вдома, без госпіталізації. «У нас немає пікового навантаження на нашу систему охорони здоров'я», — заявив в понеділок увечері заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко в ефірі «Свободи слова» на каналі ICTV. «У нас не буде сплеску захворювань на цьому тижні, але можливо буде пізніше, оскільки від Великодня пройшло всього сім днів».

 • Очікується, що сьогодні Кабінет міністрів вирішить відкрити 280 державних ринків, заявив прем'єр-міністр Шмигаль. В останні дні фермери протестували в Херсоні та Чернівцях, заявляючи, що їх продукція псується і вони втрачають гроші. У понеділок мер Львова Андрій Садовий приєднався до обурень і написав у Facebook: «Я б не хотів, щоб мільйони людей страждали через одного або двох порушників карантинних правил». Міністерство охорони здоров'я планує ввести жорсткі правила і зробити носіння масок обов'язковим, проводити вимірювання температури, а також дезінфікувати приміщення.

 • Зенон Завада з Concorde Capital пише: «Ми очікували, що українці виявлять нетерпіння і почнуть протестувати в травні, але терпіння тих, хто найбільше постраждав від цього вірусу лопнуло раніше». Перші дев'ять днів травня є одними з найбільш важливих святкових сезонів в українському календарі, тому фермери і постачальники хочуть мати можливість продавати свою продукцію, а потім ... якщо вони отримають зелене світло, то за ними підуть інші бізнес сектори з черговими вимогами. Це також стосується непродовольчих магазинів.

 • Чеські залізниці, або Českе dráhy, відновили в неділю пасажирські перевезення на далекі відстані всередині Чеської Республіки, повідомляє Гудок, залізничний новинний сайт. Залізниця веде переговори про покупку Leo Express, 10-річного приватного залізничного оператора з Праги, який сильно постраждав через блокування коронавірусу. Хорватські авіалінії відновлюють внутрішні рейси 11 травня. Під час кризи коронавірусу авіакомпанія продовжувала свій рейс між Загребом і Франкфуртом, відправивши 23 тис. хорватів додому.

Від редактора:

Коли я був студентом, у нас була гра — протягом двох осінніх вечорів поспіль ми з друзями знімали весь одяг і бігали колами. Озираючись назад, я задаюся запитанням: «Навіщо ми це робили?». Точно так само безглуздо виглядає коронавірусна істерія цієї весни, вона ґрунтується на необгрунтованих наукових факторах. Сьогодні температура підніметься до 23C (73F). Київ, місто-сад, в повному розквіті. Але Київ, ділове місто, виглядає як в пост-апокаліпсис.

Не виправдавши прогнозів про масову загибель людей минулого місяця, Україна, мабуть, втратила 239 осіб через хвороби, викликані цією епідемією, з моменту першої смерті 13 березня. Це п'ять смертей на день. Таким чином і з такою швидкістю коронавірус знищить все населення України — через 20 тис. років. Просто порахуйте. Для порівняння, в минулому році п'ять українців щодня помирали від пожеж в будинках і 10 — в дорожньо-транспортних пригодах. Тепер, коли всі ми отримали глобальний урок: мити руки і не кашляти один одному в обличчя, давайте продовжимо жити і насолоджуватися влітку.

Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікування повної версії тексту заборонене.

Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів і інвестиційних менеджерів в Україні.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X