Зарплати і кадри української логістики

29 листопада 2016, 08:00
Логістичний бізнес стрімко розвивається і диктує свої вимоги на ринку праці, які все рідше знаходять належний відгук

Ринок логістики втрачає фахівців із профільною освітою. Нещодавно до нас у компанію на співбесіду прийшов молодий фахівець. Випускник доволі престижного ВНЗ, економічного факультету. Коли я його запитав «Хто такий логіст? Які функції він виконує?», він не зміг відповісти. І в цьому — проблема не одного конкретного кандидата. Це — біда держави та рівня освіти майбутніх логістів.

Відео дня

Для виходу на міжнародні ринки, для роботи у європейських компаніях та, зрештою, для побудови успішної кар'єри в логістиці, нашим фахівцям недостатньо підготовки, яку вони отримують в Україні. Рівень компетентності наших молодих спеціалістів вкрай рідко відповідає міжнародним стандартам. Тому зараз маємо парадоксальну ситуацію: з одного боку ринок праці перенасичений фахівцями з логістики, компетенції яких не відповідають потребам ринку, з іншого — у компаніях дефіцит високопрофесійних кадрів, попри непогані зарплатні пропозиції.

Скільки заробляють логісти?

Середня зарплата керівників підрозділів, зазвичай, перебуває на рівні 12−14 тис. грн. При цьому мінімальні ставки стартують від 8 тис. грн, а найуспішніші керівники вказують зарплату 20−30 тис. грн. Директори компаній з логістики і ТОП-менеджери вказують зарплату в середньому 40−42 тис. грн, хоча є спеціалісти, які отримують зарплатню в доларах — $3−4 тис. (Дані опитування, проведеного Дослідницьким центром ZAMMLER і міжнародним кадровим порталом HeadHunter Україна у квітні 2016 року серед аудиторії зареєстрованих користувачів hh.ua)

Хто працює в логістиці?

За даними опитування, серед тих, хто уже працює за фахом, профільну освіту в сфері логістики мають 17%, профільну технічну освіту — 35%, економічну освіту іншого напряму — 34%, гуманітарну освіту — 10%, ніякої спеціальної освіти — 4%.

1_06
1_06 Фото:

Однак, ані технічна, ані економічна спеціальності не дають повного розуміння логістичних процесів. Логістична підготовка суттєво відрізняється від технічної, економічної та ЗЕД напрямів.

Спеціальності «логістика» наразі в країні немає, а значить — відсутнє глибинне вивчення логістичної галузі та можливість отримання студентами необхідних компетенцій.

Куди зникла логістика як спеціальність?

У квітні 2015-го Постановою Кабінету Міністрів України № 266 спеціальність «Логістика» виключено з «Переліку галузей знань та спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти». Логістика «розчинилася» у спеціальності «Менеджмент».

У вересні минулого року Українська логістична асоціація та інші професійні об'єднання виступили з ініціативою внести зміни до цього Переліку та доповнити його спеціальністю «Логістика та управління ланцюгами поставок». Натомість, у травні МОН затвердило спеціальність «Транспортні технології», яку, вочевидь, асоціюють з логістикою. Однак, транспортні технології - набагато ширше поняття, ніж логістика. Професійний логіст — це не лише інженер з організації перевезень, насамперед — це менеджер, управлінець, який відповідає за цілісний процес доставки і зберігання вантажів, а також — за якість логістичного обслуговування клієнтів.

Поява окремої спеціальності дозволила б підвищити рівень професійної підготовки, а також — збалансувати попит і пропозицію на ринку праці.

Світовий досвід та українські реалії

У всьому світі давно працює сертифікація логістів (професійні сертифікати присвоюють відповідно до стандартів, визначених міжнародними організаціями, такими як Американське товариство з управління виробництвом і запасами (APICS), Європейська логістична асоціація (ELA) та Міжнародне товариство логістики (SOLE)). Розвинені країни об'єднує взаємне бажання мати один спільний рівень стандартів для логістів з метою досягнення взаємної вигоди.

В Україні явище сертифікації мало поширене. Разом з тим, наявність профільного сертифікату слугувало би вагомим аргументом на користь пошукача, що є особливо важливим в умовах кризи та жорсткої конкуренції на ринку праці за деякими спеціальностями. У розрізі логістики сертифікація фахівців за європейським зразком в Україні дозволила б не лише підвищити якість логістичних послуг у межах країни, а й бути компетентними та конкурентоспроможними логістичними оператороми та окремо взятим спеціалістам на міжнародному ринку.

Зараз, під час гучних реформ — як освітніх, так і транспортних, дуже важливо не втратити той колосальний кадровий потенціал, який є в української логістики. Талановита молодь потребує інвестицій та якісно нових підходів. І в цьому мають бути зацікавлені і бізнес, і держава, адже професія логіста є перспективною як для самих фахівців, так і для країни загалом.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X