Спершу заплати податки, щоб розмірковувати про їх розтрату

2 жовтня 2017, 12:45
Дивно, який протест в суспільстві викликає твердження, що податки треба платити. І що коли ви ухиляєтеся від податків, то чините злочин

Українці продовжують жити в парадигмі чужої держави, коли обдурити державу – це добре. І потім не розуміють, чому ми живемо так бідно. Все це продовжує нагадувати ситуацію на перехресті, коли в заторі кожен з потоків не стежить за тим, щоб не виїжджати на червоне світло. І у кожного є привід: адже інша сторона, інший потік, теж виїжджає і треба не дати їм і виїхати самим. Що ми отримуємо в результаті? Тотальний затор. Всі разом приїдемо набагато пізніше.

Відео дня

Українці люблять обманювати державу. Придумують для цього тисячі причин. Які, насправді, є банальними виправданнями і відмовками. Як виправдовуються грабіжники банків, кажучи, що там знаходяться їх, накрадені буржуями, гроші. Так і люди, які не хочуть платити податки і стверджують, що чиновники крадуть, а олігархи крадуть ще більше. І це дає право їм також красти.

Чи є вихід з такої ситуації? Звичайно, ні. Це замкнене коло. З якого ніколи не вибратися. Ви думаєте, що у чиновників немає виправдання для свого злодійства? Так вони перші скажуть вам, що "не ми такі, життя таке", і що "всі крадуть, а значить і нам можна". А олігархи скажуть, що без трансфертного ціноутворення взагалі їм не вижити.

І якщо середній клас говорить так само і стверджує, що не платитиме, поки не будуть інші. То чим він, середній клас, кращий? Чим він заслужив право бути кращим, якщо охоче приймає загальні правила? А якщо він такий же, як зажерливий чиновник, нахабний прокурор або "щасливий" олігарх, то чому ж вважає, що у нього є моральне право вимагати змін?

Коли ви крадете у держави, то ви крадете не у президента або депутатів. Ви крадете у платників податків. Немає грошей держави, є гроші платників податків. І є ті люди, які чесно платять податки. На утримання держави, на пенсії і зарплати вчителям, на дороги. А є люди, які цього не роблять. І вони чинять злочин не проти олігархів або чиновників, яким плювати. Ви чините злочин проти своїх же співгромадян.

В Україні є дві реальності. Одна – заповнені ресторани міст, де яблуку ніде впасти. Друга – дуже високий рівень бідності. Ці дві реальності існують паралельно. У підсумку, є дві частини населення країни. Перші – використовують багато можливостей в бідній країні, другі – створюють цю бідність. Ці дві реальності можуть співіснувати разом тільки в зв'язку з високим рівнем тіньової економіки. Адже перші – це частина цієї тіні. Або маленька частина світу, яка сплачує податки.

Але ось біда, одержувачі податків отримують свої кошти тільки з білої частини. І цих грошей просто таки не вистачає на всіх. У підсумку ми маємо чудову картину, коли бідність йде поряд з успіхом дуже багатьох, із заповненими ресторанами і аеропортами. У підсумку, український ВВП в 6 разів менше ВВП Аргентини. У той час як показники за населенням або, наприклад, за таким дуже важливим індикатором, як споживання електрики, у нас однакові.

А реальний ВВП України набагато вище. Але він в тіні. І чиста частина просто не здатна підтримувати інфраструктуру держави і утримувати людей, які на цю держава покладаються.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Так, проблеми бідних – це їх особисті проблеми. Адже ніхто не змушував їх ставати вчителем. Або бюджетником. Кожна вчителька може піти працювати хостес в стриптиз-клуб. Благо, оголошення в кожному вагоні метро. Така ж логіка?

Вона справедлива у всьому, крім одного. Проблеми бідних все одно стають проблемами середнього класу. Тому що ці бідні не виявляють ініціативи, але вони голосують. І, як бідні люди, вони голосують за популістів. А ті вже блокують будь-які зміни, які б могли зменшити корупцію, лібералізувати ринок або змусити олігархів платити податки. І поки ви не поборете цю бідність, то нічого не зміниться.

Так, офшори це проблема. І її треба вирішувати. А вирішити її можна тільки тоді, коли до влади прийде політична сила, підтримувана багатьма виборцями, що голосують не за гречку. Але й всередині країни створено величезний внутрішній офшор, що значно впливає на добробут залежних від держави громадян.

Це велетенський тіньовий ринок і суспільство, яке вважає, що не платити податки – це норма. Суспільство, яке охоче отримує зарплати в конвертах і при цьому скаржиться, що держава не будує нових шкіл та садочків. Суспільство, яке вважає, що депутати накрали, але саме виступає проти фінансового моніторингу та контролю в банках. А що це означає? Що кожен маленький неплатник податків мріє стати великим олігархом. Він просто заздрить олігархам, які не платять багато в силу свого великого бізнесу. І, чи буде він виправляти ситуацію, якщо стане таким олігархом – питання риторичне.

І так, олігархи або чиновники не виступають проти системи, що існує. Це ключова відмінність, яка не дозволяє посилатися на "сам дурень" або заплачу податки тоді, коли Ахметов заплатить". А середній клас, як раз, її активно намагається побороти. Начебто. На словах. Але на ділі знаходить тисячу реальних і не існуючих причин, щоб не платити податки.

Чи треба виправляти ситуацію? Звісно так. Але ви її не виправите, поки країна вибирає популістів. І поки сам середній клас є спільником. Тому що спільники ніколи не виступають проти системи, бо вони є її частиною.

Показати ще новини
Радіо NV
X