Записки економіста. Як працює поведінкова економіка?

20 лютого 2019, 14:30

Раніше економісти припускали, що людина завжди діє раціонально – обирає найкращу для себе альтернативу використовуючи усю наявну інформацію. Але у реальності все не так

Погода або настрій теж впливають на наші рішення і роблять їх нераціональними. Поведінкова економіка враховує це і «дозволяє» людині мати нераціональні вподобання, нераціональні переконання та зрештою приймати рішення нераціонально.

Абонемент в спортзал, або Чому наші уподобання нераціональні

Уявіть, що ви купили річний абонемент в спортзал і твердо вирішили тренуватися щотижня. Однак, за декілька місяців виявилося, що ви майже зал не відвідуєте. Чому так сталося? Це означає, що ваші уподобання нераціональні.

Відео дня

З одного боку, ви все ще хочете вести здоровий образ життя та розумієте, що тренування принесуть вам великі довгострокові переваги, але з іншого вас долає спокуса залишитися вдома. Традиційна економічна теорія не може пояснити такі парадокси, коли людина хоче зробити щось одне, але робить зовсім інше, однак такі приклади зустрічаються усюди. Люди хочуть кинути палити, але не роблять цього. Студенти хочуть закінчити завдання раніше, але відкладають до останнього моменту.

Чи пропонує поведінкова економіка якесь вирішення цієї проблеми? Все дуже просто. Потрібно заздалегідь розуміти, що в майбутньому ви можете відмовитись від своїх попередніх планів. Якби ви були впевнені, що завтра прокинетесь одразу з будильником, наступного ранку у вас може виникнути спокуса поспати ще додаткові п’ять хвилин. Якщо ви розумієте це, ви можете обмежити свій вибір у майбутньому, щоб стимулювати бажану вам поведінку. На цьому принципі побудований додаток-будильник, який переводить гроші з рахунку власника на рахунок благодійної організації «Повернись живим», якщо будильник не було відключено протягом певного часу.

Квиток на літак, або Чому наші переконання нераціональні

Традиційна економічна теорія передбачає, що люди правильно інтерпретують наявну у них інформацію. Однак, насправді це не так. Наприклад, статистика показує, що вірогідність загинути в авіакатастрофі є набагато нижчою за вірогідність загинути в ДТП. Утім, набагато менше людей бояться їздити в автомобілях, ніж подорожувати в літаках. За даними Google, люди майже в чотири рази більше шукають інформацію про страх польотів ніж про страх водіння машини. Чому? Поведінкові економісти виявили, що це не є випадковістю: переконання людей можуть бути нераціональними. Люди сильно переоцінюють невеликі ризики як авіакатастрофа та недооцінюють великі ризики як автокатастрофа. Це пояснює і багато інших на перший погляд дивних вчинків людей, які не може пояснити традиційна економічна теорія, наприклад, чому так багато людей купують лотерейні квитки, коли ймовірність виграти є неймовірно низькою.

Похід в супермаркет, або Чому ми приймаємо рішення нераціонально

Коли ви обираєте пластівці на сніданок в супермаркеті, як ви будете це робити? Уважно продивлятись склад на кожній коробці чи зупините свій вибір на найбільш яскравому пакунку? Традиційна економічна теорія стверджує, що дизайн упаковки особливо не впливає на вибір: люди мають знати свої вподобання та що вони цінують у пластівцях. На відміну від цього підходу, поведінкова економіка враховує, що ви можете приймати рішення нераціонально, а на ваш вибір пластівців може впливати і колір коробки, і соціальний тиск (добрі пластівці – тільки вирощені екологічно), і навіть настрій, з яким ви сьогодні вийшли із дому.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Ці приклади знаходяться поза «дією» традиційної економічної теорії. Людина поведінкової економіки – «жива» і не завжди поводиться раціонально, не завжди знає чого вона насправді хоче та не завжди правильно оцінює інформацію. Якщо урядовці, фінансисти, виробники будуть пам’ятати про ці особливості, вони зможуть запропонувати нам кращі рішення для більш якісного життя.

Записки економіста – щотижнева колонка ЦЕС 

Показати ще новини
Радіо НВ
X