Записки економіста. Чи вкраде робот твоє робоче місце?

23 січня 2019, 10:17

Доки ми обговорюємо прогнози на 2019 рік, світ замислюється над тим, що чекає економіку та людей у двадцятирічному горизонті

На сайті Світового економічного форуму опублікували візію майбутнього ринку праці. Стефан Касріель, керівник глобального фрілансерського майданчику Upwork, бачить наступні тренди:

Відео дня

  • Штучний інтелект та роботизація насправді створять більше робочих місць. Саме так відбувається зараз – кількість роботів досягла рекордного рівня, а безробіття у світі зменшилося до 5,2% – мінімуму за 38 років.
  • Нестачі робочих місць не буде – буде нестача кваліфікованих людей, які зможуть заповнити ці робочі місця. Технології змінюватимуться все швидше, а значить навчатися новому необхідно буде не лише в школі чи університеті, а впродовж всього життя.
  • Віддалена робота стане новою нормою, а міста конкуруватимуть за таланти. Свобода жити та працювати у будь-якому куточку світу перетворить цю конкуренцію на справжню війну за мобільну робочу силу.

Які поточні політики в Україні та в Києві можна трансформувати вже зараз, зважаючи на майбутні зміни?

Варто сконцентруватися на доступності освіти впродовж життя, при цьому це має бути сучасна освіта високої якості. Щоб така освіта була доступна хоча би на мінімальному рівні, людина має знати англійську мову та мати доступ до комп’ютера та інтернету. Ці дві передумови держава може забезпечити усім своїм громадянам через шкільне навчання.

Віддалена робота стане новою нормою

Віддалена робота стане новою нормою і допоможе підвищити зайнятість вразливих груп – осіб з інвалідністю, матерів та батьків у декреті, одиноких батьків, людей похилого віку. Вони стануть менш залежними від державної допомоги, тому публічна політика має вітати ці трансформації та всіляко допомагати їм. Бізнесам в якийсь момент доведеться пристосовуватися до гнучких робочих годин та віддаленої роботи працівників і планувати свій розвиток відповідно.

Потрібно, щоб через 20 років Київ був екологічним та добре пристосованим для життя містом, якщо ми не хочемо втратити найбільш активну та розумну частку населення. Якість повітря, чиста вода, ревіталізація річок – усі екологічні програми потребують тривалого часу на втілення, тому думати про них потрібно вже зараз.

Життя поза містом буде розвиватися надалі, важливо забезпечити збереження там екології та природного середовища, в якому приємно жити, припинивши хаотичну вирубку сусідніх лісів, забудову передмість висотками та розвинувши зручне транспортне сполучення із містами-супутниками.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Можлива ситуація, коли Київ та його околиці стануть центром тяжіння не лише для українців, але й для іноземців, і це – бажаний варіант розвитку подій. Державна міграційна бюрократична процедура має стати зручною.

Розвиток айті та геймерського кластерів в Україні продемонстрував: українці цілком здатні бути повноцінною й успішною частиною світу майбутнього. І якщо, можливо, Україні зарано візіонерствувати про українські ракети на Сатурні чи hyperloop у Глевасі, деякі поточні державні політики вже зараз можна порівняно безболісно трансформувати чи посилити із прицілом на майбутнє.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Показати ще новини
Радіо NV
X