Замкнуте коло навколо органу фінрозслідувань

2 листопада 2017, 18:05
Минулого тижня президент анонсував внесення нового, вже третього законопроекту Про орган фінансових розслідувань

Служба фінансових розслідувань (СФР) – новий правоохоронний аналітичний орган, який буде розслідувати злочини проти публічних фінансів держави та замінить собою податкову міліцію та економічні підрозділи інших правоохоронних органів. Відповідний законопроект начебто мав розглядатись на Національній раді реформ при президентові України вже цієї п'ятниці.

Відео дня

Питання в тому, чи буде тепер розглядатися, враховуючи останні події.

Напередодні Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) затримує сина Арсена Авакова, міністра внутрішніх справ, і в інформаційному просторі чуємо заяви наближених до міністра та його партії політиків, що місія Авакова – забезпечувати баланс розстановки сил і не дати Банковій узурпувати вплив на всі правоохоронні органи.

Те, що правоохоронні органи мають бути незалежними від політиків та їх впливів, а також у правовій державі мають підкорюватися лише закону, наших політиків обходить мало. В дивні часи живемо: СБУ критикувати за тиск на бізнес не можна, бо вони виконують іншу важливу місію під час так званої АТО.

Реформувати СБУ – не на часі, бо в нас війна. Критикувати міністра внутрішніх справ чи його родичів не можна, бо він запобігає узурпації влади з боку президента. Десь між цими правоохоронними органами знаходиться податкова міліція без повноважень, на яку тепер впливають всі, кому заманеться – і СБУ, і прокуратура, а поліція тепер перейняла її ініціативи в силовому тиску на підприємців та боротьбі з господарськими злочинами.

Саме через таку, криво вибудувану систему стримувань і противаг, третій рік поспіль фінансова поліція чи служба фінансових розслідувань знаходиться лише на стадії обговорень, і справа ніяк не дійде до конкретних дій – створення дієвого органу фінансових розслідувань, ліквідації податкової міліції, проведення реформи СБУ, яка виключить будь-яку можливість навіть оперативно-розшуковою діяльністю займатися "по економіці", вивільнивши СБУ час на боротьбу зі шпигунством, державною зрадою, фінансуванням тероризму, вчиненням терактів.

Хочу нагадати, що у березні 2016 року разом з групою авторів – народних депутатів та експертів – зареєструвала законопроект Про фінансову поліцію під номером 4228. Пізніше міністр фінансів взяв цей законопроект, змінив назву органу та законопроекту з фінансової поліції на СФР, пішов на кілька поступок силовикам (на кшталт невизначеного міністра, можливо й міністра внутрішніх справ, якому СФР має підпорядковуватись), та вніс цей законопроект в уряд. Кабмін підтримав, але в Раду не вніс, а направив на Нацраду реформ. Там урядові ініціативи не розглядали, а процес підвис.

Натомість, законопроект 4228 було перекинуто з податкового комітету Ради на правоохоронний, де депутати здебільшого колишні силовики і, відповідно, не дуже зацікавлені в кардинальних змінах системи. На засіданні ради регіонів президент зазначив, що концепцію та інший законопроект підготує голова податкового комітету Ніна Южаніна.

І це мало би бути зроблено вже цієї п'ятниці.

Після оголошення НАБУ підозри сину Авакова, який очевидно вважає це переслідуванням з політичних мотивів, годі й чекати з боку міністра або з боку Народного фронту підтримки в створенні органу фінансових розслідувань. В МВС і раніше не були великими прихильниками створення непідконтрольного їм правоохоронного органу, який ще й забере частину повноважень щодо підслідності, бо вважали, що непідконтрольний їм дорівнює підконтрольний Банковій.

Питання про створення Служби фінансових розслідувань підвисло і не зрушувалось з місця, насамперед тому, що не було згоди між командами Банкової та Авакова з основних питань: хто впливає, хто контролює, хто призначає керівника, які злочини буде розслідувати. Політикам не зрозуміло, як у разі створення фінансової поліції забезпечити подальший "баланс політичних сил", а думка про незалежний правоохоронний орган, який підкоряється лише закону, така проста, що навіть не розглядається.

То чи в правовій державі ми живемо, якщо створити незалежний правоохоронний орган не можемо вже третій рік?

І не тому, що не знаємо як, а тому, що постійно йдуть торги за контроль над правоохоронними органами та фінансами держави.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X