Чи замінять технології лікарів

27 квітня 2019, 09:30

Як штучний інтелект бореться з лікарськими помилками і скільки заробляють медичні ШІ-стартапи

За даними CB Insights, у 2018 році найбільшу увагу інвесторів привернули медичні ШІ-стартапи. Найперспективнішим напрямом назвали медичну візуалізацію і діагностику.

Accenture зазначає, що якщо впровадити головні клінічні додатки ШІ в галузі охорони здоров'я, то до 2026 року економіка США може заощадити до $150 млрд. Водночас найперспективнішою галуззю (здатною зберегти $40 млн) аналітики вважають застосування роботів-асистентів у хірургії.

Відео дня

Не варто вважати, що роботизовані системи замінюють лікарів. Вони допомагають уникати помилок внаслідок неуважності, проблем зі сном, поганого настрою чи самопочуття лікарів. Звернемося до застосування штучного інтелекту для проведення операцій і підготовки до них.

Як технології допомагають хірургам

Зараз хірургія на 100% залежить від експертизи лікарів. Дослідження показують, що водночас 25% навичок — технічні (здатність зробити надріз), а 75% пов'язані з прийняттям рішень.

Загалом виходить, що такі послуги дорогі і доступні не для всіх. До того ж їх якість безпосередньо залежить від людського фактора. Про це говорять у британській компанії Digital Surgery, пропонуючи використовувати штучний інтелект і big data в хірургії, щоб забезпечити безпечніші, дешевші й доступніші операції. Водночас Digital Surgery не відмовляється від роботи людини-хірурга, залишаючи за ним технічні навички. У листопаді 2017 року компанія отримала $20 млн інвестицій.

Зараз хірургія на 100% залежить від експертизи лікарів. Дослідження показують, що водночас 25% навичок — технічні (здатність зробити надріз), а 75% пов'язані з прийняттям рішень.

Digital Surgery випускає додаток-симулятор Touch Surgery, доступний для iOS і Android. Додаток працює абсолютно безкоштовно. Він орієнтується на хірургів і дає їм можливість відточувати навички. Але водночас може бути корисний тим, хто цікавиться медициною.

Платформа відкриває доступ до більш ніж 200 хірургічних симуляцій у 14 спеціалізаціях. Як продемонструвало дослідження, проведене 2018 року університетською лікарнею Гейдельберга в Німеччині, додаток дійсно допомагає в підготовці молодих фахівців. Група, в навчанні якої використовували симулятор Touch Surgery, впевненіше поводилася з інструментами і працювала швидше. Додатком користується понад 1,5 млн користувачів по всьому світу. Восени 2018 року компанія Digital Surgery стала офіційним партнером Microsoft у сфері змішаної реальності.

Зараз компанія розробляє ШІ-інструмент, який можна використовувати в операційній. Передбачається, що за допомогою камери штучний інтелект розумітиме, на якому етапі перебуває операція, і давати поради хірургу.

Touch Surgery — не єдиний проект, який використовує технології mixed reality для допомоги лікарям. EchoPixel True 3D — платформа, яка візуалізує медичні зображення в 3D і дає можливість взаємодіяти з ними як з фізичними об'єктами. Також інструмент допомагає хірургам ретельно спланувати операцію.

Є ще компанія Immersive Touch, яка розробила і VR-інструменти для діагностики та хірургії (їх можна використовувати в операційній), і VR-платформу, що навчає проводити операції. Обидва інструменти схвалені FDA.

Як повідомляє Medtechdive, експерти в Штатах побоюються, що ринок хірургічної робототехніки перенасичений. Дозвіл FDA у жовтні 2018 року одержала система Senhance компанії TransEnterix. Компанії з великою експертизою в медицині, включно з Johnson & Johnson, також прагнуть впровадити інновації в робототехніці. Серед помітних гравців ринку — Mazor Robotics і Intuitive Surgical.

За даними звіту GlobalData, компанії-розробники хірургічних роботів отримали $296 млн інвестицій за рік (з липня 2017 по липень 2018). І великі компанії, і стартапи прагнуть розширити спектр хірургічних рішень.

Діагностика захворювань

Помилки під час встановлення діагнозу є причиною 10% смертей пацієнтів у США. Збільшити точність діагностики допомагають ШІ-системи. У навчанні студентів-медиків допомагає хмарна мультимедійна система i-Human Patients, яка повністю імітує прийом пацієнта. Платформа дає можливість скласти історію хвороби, відзначити функціонування життєво важливих систем і пріоритезувати диференціальні діагнози.

IBM Watson — найвідоміша на світовому ринку медична ШІ-система для діагностики захворювань. На сьогодні суперкомп'ютери IBM використовують у лікарнях США для виявлення раку на ранніх стадіях, зокрема рак печінки, який зазвичай діагностується досить пізно.

Помилки під час встановлення діагнозу є причиною 10% смертей пацієнтів у США. Збільшити точність діагностики допомагають ШІ-системи.

ШІ-підрозділ Google DeepMind співпрацює з британською офтальмологічною клінікою Moorfields. Компанія розробила ШІ-інструмент, який сканує сітківку ока на наявність захворювань.

Але у IBM і Google DeepMind є конкуренти на цьому ринку, менш відомі за межами США. Наприклад, дві розробки хмарної платформи для діагностики серцевих і онкологічних захворювань Arterys були схвалені Управлінням з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) і можуть застосовуватися в лікарнях. Одна з технологій виявляє рак легенів і печінки, а інша — хвороби серця.

$33 млн інвестицій залучив восени 2018 року проект IDX, який також отримав дозвіл FDA на впровадження. Система IDx-DR аналізує зображення сітківки, виявляючи ознаки ускладнення діабету — ретинопатії. Це дає можливість не залучати фахівця для встановлення діагнозу.

Розробка стартапу Butterfly Network, який у вересні 2018 року став «єдинорогом», дозволяє робити УЗД у домашніх умовах за допомогою спеціального девайса і мобільного додатку. Вартість Butterfly IQ — приблизнко $2 000 (дані Business Insider). Він не замінює стаціонарний апарат УЗД, але може використовуватися в екстрених випадках. Планується, що наступні версії гаджета зможуть самостійно діагностувати захворювання.

Відстежувати перебіг хронічних хвороб може лондонська компанія Medopad, заснована 2011 року. Спільно з китайською компанією Tencent стартап розробив додаток для спостереження за хворобою Паркінсона. Пацієнт повинен знімати себе на відео, які потім аналізує система. Додаток дозволяє зафіксувати незначні зміни, що свідчать про прогрес хвороби.

Чому штучний інтелект не замінить лікарів

Національна служба охорони здоров'я Великобританії все більше використовує штучний інтелект для лікування пацієнтів. Уряд країни планує, що до 2030 року ШІ, робота з даними та інші сучасні технології трансформують систему охорони здоров'я. Крім того використання технологій стосуватиметься і адміністративних питань, а не тільки лікування. Це дасть можливість значно знизити витрати клінік на персонал, а також збільшити можливості особистого спілкування пацієнта і лікаря.

Адже в деяких випадках — якщо ми говоримо, наприклад, про терапевтів, стоматологів, педіатрів і сімейних лікарів — встановлення контакту з пацієнтом, бесіда і відповіді на запитання допомагають не тільки медику, але й пацієнтові. Він заспокоюється і отримує необхідну підтримку, а отже, може довіритися лікареві і розповісти більше про симптоми і спосіб життя. Це та інформація, отримати яку за допомогою технологій не завжди можливо.


Робота з даними

Одна з проблем, з якою стикаються медичні установи — необхідність якісних, повних і систематизованих даних про пацієнтів. Зараз до лікарів надходить багато «брудних» даних, у яких людині непросто розібратися. Як наслідок, у лікарів залишається менше часу на контакт з пацієнтами.

Крім того, щоб впроваджувати ШІ-інструменти в лікарні на державному рівні, дані мають бути уніфіковані в усіх установах. Розрізнені способи збору даних і маркування, ведення паперових історій хвороби і відсутність єдиної системи, а також обмежений доступ до персональних даних пацієнтів впливають на доступність і ефективність ШІ-систем, адже вони навчаються на основі цієї інформації. З такою проблемою стикається навіть Національна служба охорони здоров'я Великобританії, яка є найбільшою в світі єдиною організацією охорони здоров'я.

Розв'язання цієї проблеми — справа часу. Вже зараз з'являються рішення (знову ж таки, на основі ШІ), які систематизують інформацію і здійснюють пошук за оцифрованими версіями паперових документів.

Тому можна говорити про те, що в найближчі роки технології змінять системи охорони здоров'я по всьому світу. Рання діагностика і таргетована терапія підвищать якість життя і рівень виживання пацієнтів, а також дадуть можливість попередити розвиток хвороб.

Спеціально для НВ Бізнес

Більше поглядів — у розділі Експерти НВ Бізнес

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X