Законотворчість, що веде до безправ'я бізнесу

9 липня 2018, 17:00

Найсерйознішим же фактором ризику для небанківського ринку є те, що Нацбанк як регулятор отримає практично абсолютну владу над компаніями небанківського фінансового сектору.

Багато років поспіль український бізнес чує про те, що держава зацікавлена ​​в дерегуляції, що законодавча і виконавча влада готова створювати умови для чесної конкуренції, розвитку і зростання різних секторів економіки. Про поліпшення позиції України в рейтингу Doing Business. Про неприпустимість безконтрольного тиску держави на бізнес. Як ніколи часто такі заклики лунали за чотири "післяреволюційні" роки.

Відео дня

Однак реальність для страхового ринку виявляється цілком протилежною. Частина законодавчих ініціатив ставить наш ринок перед загрозою бути відкинутим в розвитку на кілька років назад.

Для страхового ринку таким неприйнятним законопроектом є т.зв. "Закон про СПЛІТ" – про передачу функцій контролю над небанківським фінансовим ринком (в тому числі і страховим) від нинішнього регулятора Нацкомфінпослуг в Нацбанк.

Чому ж більшість учасників небанківського фінансового ринку так протестеє проти СПЛІТа?

Багато вже було сказано про невідповідність мегарегулятора, яким став би НБУ в разі прийняття закону, нинішньому етапу розвитку фінансового ринку в Україні. Про те, що у Нацбанку немає системної, обгрунтованої і продуманої стратегії розвитку небанківського фінансового сектору, як і немає достатнього рівня розуміння специфіки роботи, наприклад, страхового бізнесу.

Що передача регуляторної та нормотворчих функцій передбачена в форматі "спочатку передамо повноваження, а потім розберемося, як саме будемо ми регулювати і розвивати ринок" – від початку неефективно і неприйнятно.

Найсерйознішим же фактором ризику для небанківського ринку є те, що Нацбанк як регулятор отримає практично абсолютну владу над компаніями небанківського фінансового сектору.

Те, що прихильники СПЛІТа намагаються уявити, як зміцнення інституційної здатності регулятора, насправді є спробою дати йому безконтрольну владу над майже 2000 компаніями небанківського фінансового сектору, позбавити бізнес можливостей оскаржувати безпідставні або помилкові рішення регулятора.

Я щотижня беру участь в засіданнях ради при Державній регуляторної службі (ГРС), де розглядаються звернення держорганів на проведення позапланових перевірок за скаргами споживачів під час мораторію на перевірки. Кожне засідання велика частина звернень Нацкомфінпослуг відхиляються як безпідставні.

Згідно з діючими нормами, кожна скарга на компанію – це привід для позапланової перевірки Нацкомфінпослуг. Кожна перевірка, незалежно від того лягло в її основу реальне порушення або уявне – відволікання ресурсів бізнесу на її проходження, один зі способів тиску на бізнес і нечесної конкурентної боротьби.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Зараз в небанківському фінансовому секторі існує баланс повноважень Нацкомфінпослуг, ГРС, Антимонопольного комітету і Мін'юсту, який дозволяє знаходити компроміс між необхідністю нагляду за ринком та надмірною зарегульованістю і тиском на бізнес.

Не будь ГРС включена в систему контролю скарг на страховиків – щотижня ми б отримували кілька десятків нічим не обгрунтованих перевірок компаній страхового сектору.

Тих повноважень, якими зараз наділена Нацкомфінпослуг як регулятор небанківського ринку, вистачає для якісного виконання функцій нагляду. Сучасні підходи до нагляду (наприклад, пруденційний нагляд – оцінка фінансового стану і нормативів) також можуть бути реалізовані в рамках роботи Комісії, для цього зовсім не потрібна передача її повноважень НБУ.

Навіть існуючі зараз повноваження Нацкомфінпослуг не заважають Комісії намагатися вийти за їхні рамки, і нав'язати ринку дискримінаційні правила гри.

Яскравим прикладом є спроби прийняти Положення про обов'язкові критерії та нормативи достатності капіталу та платоспроможності, з вимогою збільшення розмірів капіталу до 30 млн. грн. для всіх компаній. Ухвалення таких документів виходить за рамки повноважень Нацкомфінпослуг, є дискримінаційним і методологічно невірним. Якщо документ буде прийнятий, з ринку за найближчі півтора року буде змушене піти близько 150 страхових компаній, у яких річні платежі складають менше 200 млн. грн. Велика частина з них – нормально працюючі бізнеси, що є фінансово стабільними і виконують свої зобов'язання перед клієнтами.

Якщо нинішні регуляторні правила дозволяють нам оскаржувати рішення регулятора в ГРС, не допускати їх проходження через Мін'юст через невідповідність законодавству, то перехід регуляторних функцій до Нацбанку поставить ринок в безвихідне становище: "доктор сказав в морг, значить в морг".

Державі зараз, як ніколи, потрібна широка підтримка бізнесу, в тому числі малого і середнього. Бізнесу потрібна підтримка держави. Нічого складного і неможливого: зрозумілі правила гри, умови для чесної конкуренції, баланс інтересів держави, бізнесу і споживачів. Законопроект про СПЛІТ– один з багатьох іспитів нашої держави на реальну готовність будувати діалог "влада-бізнес". Подивимося, як вона з ним впорається.

Показати ще новини
Радіо NV
X