Закон про валюту: не зупинятись на досягнутому

4 липня 2018, 15:59

Насправді тектонічних трансформацій найближчими роками можна очікувати після підписання сьогодні закону про валюту.

Це можливість для українських громадян отримувати фінансові послуги європейської якості від європейських компаній та банків у себе вдома. Це відкриття сорокамільйонного потенційного ринку для європейських компаній, що надають фінансові послуги. Це відкриття європейського ринку для тих українськх фінансових посередників, які залишилися на плаву та мають достатньо сили для конкуренції з європейцями на їх полі. Але до повноцінного відкриття ринку Україна поки що зовсім не готова. Регулятори мають докласти всіх зусиль, щоб забезпечити здорове конкурентне середовище на ринку до 2019 року, коли на стіл ляже питання про режим вільного ринку у галузі фіаннсових послуг.

Відео дня

Прийняття закону про валюту стало фінальною крапкою на важкому шляху довжиною в кілька років, коли із 2015 року НБУ, за допомогою українських експертів та експертів технічної допомоги Євросоюзу розробляв дизайн моделі нового валютного регулювання – валютного регулювання вільної країни.

Сотні приватних зустрічей, десятки круглих столів та панельних дискусій, важка праця багатьох людей була винагороджена: нове, ліберальне по духу законодавство прийшло на заміну Декрету 1993 року, просякнутому заборонами та успадкованими від командно-адміністративної системи страхами перед глобалізованим та ринково-орієнтованим світом.

Із точки зору фінансових послуг на кордоні Україна-ЄС, тим не менш, все ще тремтять залишки залізної завіси. Як результат цієї політики, Україна далеко позаду Європи із точки зору розвитку фінансових послуг. Немає PayPal, половина населення не користується банківськими послугами, менше 1% людей мають індивідуальні пенсійні плани, менше 1% людей хоча би колись купували на українському ринку цінні папери, а іще менше – на глобальному ринку.

Отже, пройшовши шлях до прийняття закону, Україна має одразу розпочати новий. Завіса вже тріщить, і остаточно впаде вона, коли буде імплементовано Угоду про асоціацію.

Угода про асоціацію між Україною та Європейським союзом передбачає національний режим заснування та транскордонного надання фінансових послуг, і новий закон про валюту зробить це можливим. Передбачається, що ми перейдемо до «режиму внутрішнього ринку» з Європою - не буде жодних обмежень на заснування дочірніх компаній чи філій та жодних обмежень у наданні послуг.

По суті для європейських фінансових посередників це означатиме можливість працювати з українськими клієнтами так само, як і з європейськими, а для українців – отримувати послуги європейської якості від європейських фінансових установ, не виїжджаючи при цьому в Європу. Ті сильні українські компанії та банки, які залишилися на ринку після кризи (нажаль, поодинокі, але вони існують), зможуть залучати клієнтів не лише всередині країни, але й в європейських країнах.

Для повноцінного впровадження вільного ринку потрібно рухатись далі - нові кроки потрібні до 2019 року, коли відбудеться перегляд відповідності українського регулювання європейським стандартам. Всього Україна має привести своє регулювання у відповідність до 48 директив ЄС, які стосуються боротьби із відмиванням грошей, аудиторських перевірок, банківської звітності, переказів, зловживань на ринку та ін. Частина із них вже пропрацьована, але багато очікують своєї черги.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Ми вітаємо нашу країну із тим, що нарешті відбулася зміна у свідомості, і ми готові працювати із глобальним світом, бути його частиною, бути в ньому успішними, а не марно намагатися сховатись від нього у власному минулому. Головне, щоб ця реформа не зупинилася на півдорозі.

Показати ще новини
Радіо NV
X