Шум навколо виборів не дає світу почути про прибутковий міжнародний бізнес в Україні

5 квітня 2019, 12:50

Як себе почуває міжнародний бізнес в Україні. Що очікує від наступного президента

Правоохоронці у балаклавах, з автоматами Калашникова, що вибивають двері офісу компанії в пошуку фінансових чи податкових документів – найвірогідніше є найгіршим сигналом, який уряд може адресувати власникам бізнесу, акціонерам або генеральним директорам. Саме це декілька років тому я сказав Президентові Петру Порошенку під час однієї з регулярних зустрічей з міжнародною бізнес-спільнотою. Результатом цього стало запровадження Парламентом нового законодавства, що обмежує неправомірний силовий тиск на бізнес. Ці драматичні рейди на бізнес є тепер лише спогадом про негативні моменти минулого, з якими зіткнулися інвестори під час ведення бізнесу в Україні. Загалом, починаючи з 2015 року було здійснено багато реформ, і Україна знову з'являється на радарах інвесторів. Однак обсяг прямих іноземних інвестицій досі лишається вкрай низьким – близько 2% ВВП.

Відео дня

21 квітня українці обиратимуть свого наступного Президента, і хто б не переміг – чи Петро Порошенко, чи Володимир Зеленський, Президент повинен буде зосередитися на залученні прямих іноземних інвестицій. Хоча Президент є відповідальним за обороноздатність країни, зовнішню політику, службу безпеки і прокуратуру, він також має відігравати ключову роль у тому, аби залучити інвесторів до України. З огляду на те, що обидва кандидати є успішними бізнесменами, наступний Президент має особливо уважно піклуватися про інвесторів.

День у день, спілкуючись з компаніями-членами, я чую численні історії успіху про бізнес, що ефективно та прибутково працює в Україні. У березні я приїхав до Ужгорода на відкриття фабрики компанії Jabil, глобальної компанії зі штаб-квартирою у Флориді, яка надає послуги з виробництва електроніки. У компанії працює понад 177 тис. співробітників по всьому світу, з них 3300 – в Ужгороді, за півтора кілометри від кордону з сусідньою Словаччиною. В Україні Jabil виробляє сотні тисяч кавових машин Nespresso, ті самі машини, які рекламує актор Джордж Клуні і які продаються по всьому світу. За кілька кроків від Jabil знаходиться завод Yazaki, світовий виробник продукції у сфері автомобілебудування. Завод виробляє кабельні джгути для нового електричного кросовера Jaguar I-Pace. У сусідньому місті Мукачево, Flex – американська мультинаціональна компанія, працевлаштувала понад 3000 людей, що виробляють споживчу електроніку, яка потім експортується у всі куточки світу.


Бізнес-спільнота в Україні розуміє, чого очікувати від п'яти років президентства Порошенка. Якщо його буде переобрано, то це, ймовірно, буде business as usual approach. Про Володимира Зеленського ми знаємо набагато менше. Незважаючи на те, що його ім’я вже стало популярним брендом, ми не знаємо яким саме президентом він може стати. Його виборча програма наразі є надто загальною.

Бізнес-спільнота в Україні розуміє, чого очікувати від п'яти років президентства Порошенка. Якщо його буде переобрано, то це, ймовірно, буде business as usual approach, звичний підхід до ведення бізнесу. Про Володимира Зеленського ми знаємо набагато менше. Незважаючи на те, що його ім’я вже стало популярним брендом, він є дуже талановитим телевізійним ведучим, коміком та успішним бізнесменом, ми не знаємо яким саме Президентом він може стати. Його виборча програма наразі є надто загальною.

Коли я зустрівся з Зеленським два тижні тому, він заявив про те, що оточує себе реформаторами, такими як колишній Міністр економіки Айварас Абромавічус, екс-Міністр фінансів Олександр Данилюк, народний депутат Сергій Лещенко. Під час зустрічі Володимир Зеленський зосередився на тому, аби запевнити нас, що його погляди та наміри відповідають пріоритетам бізнес-спільноти, зокрема, щодо верховенства права, макроекономічного зростання та боротьби з корупцією.

Я торкнувся теми інтелектуальної власності. Важливість цієї теми Зеленський розуміє дуже добре, адже його розважальний бізнес приніс йому неабиякі статки. Галузі промисловості, складовою яких є права інтелектуальної власності, з належним захистом авторських прав, патентів та торгових марок, дозволяють людям отримувати визнання та фінансові вигоди від того, що вони створюють. Такі галузі становлять понад 38% ВВП США. Це сфера, де Україна може значно покращити свої позиції.

Економічне зростання України на рівні близько трьох відсотків за останні три роки є позитивним знаком, але для досягнення національного благополуччя, країна повинна значно прискорити це зростання. Цього можна досягти лише за рахунок збільшення надходжень прямих іноземних інвестицій.

Такі історії, як кавові машини Nespresso, що виробляються в Україні, сьогодні губляться в міжнародних медіа через бруд і шум навколо виборів. Не залежно від того, хто переможе 21 квітня, залучення прямих іноземних інвестицій залишається надзвичайно важливим для зростання економіки України, економіки з великим потенціалом. 


Переклад статті з Atlantic Council 


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X