Стисло і зрозуміло: Загроза ескалації послабила українські облігації та російський рубль
Середа, 7 квітня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні.

- Катарська Nebras Power і українська UDP Renewables об'єдналися в консорціум, покликаний забезпечити до $250 млн спільних інвестицій в українські сонячні і вітряні електростанції до кінця наступного року, написав вчора в Facebook співзасновник і керівний партнер UDP Сергій Євтушенко після повернення з Дохи. Євтушенко каже, що державна компанія Nebras отримає контроль над шістьма сонячними станціями. Угода відбулася в понеділок після двох років переговорів. Він додав: «Наступним етапом партнерства стане реалізація нових проектів у галузі вітроенергетики… [створення] нових потужностей зеленої енергії для задоволення потреб приблизно 310 тис. середніх домогосподарств».
- Крім «забезпечення продовольчої безпеки Катару», Україна обговорює можливість використання Катару як логістичного центру для постачання продуктів харчування в регіон, повідомив Укрінформ Ігор Жовква, заступник голови Офісу президента. Розповідаючи про одноденний візит президента Зеленського в Доху в понеділок, Жовква сказав: «Під час переговорів лідери обговорили можливість використання логістичної мережі Катару для постачання українського продовольства в інші країни регіону». Порт Хамад у Досі і міжнародний аеропорт Хамад є одними з найбільш завантажених у Перській затоці. Зеленський також закликав до розширення авіасполучення — нинішнього єдиного рейсу Qatar Airways між Дохою і київським Борисполем.
- Загальна вартість злиттів і поглинань впала на 62% у минулому році, опустившись нижче $1 млрд. Відповідно до опублікованого вчора звіту KPMG, кількість угод M&A становила 69, що на 15% менше, ніж у 2019 році. Хоча в цьому році інтенсивність укладання угод сповільнилася, в звіті прогнозується: «Імпульс дійсно почне наростати в другій половині року, з більш світлими перспективами в подальшому». Чотири основні сектори: ІТ, сільське господарство, нерухомість і інфраструктура.
- МВФ збільшив прогноз зростання ВВП України до 4% в цьому році в порівнянні з прогнозом в 3%, зробленим шість місяців тому. У цьому році світовий ВВП має зрости на 6%, «відображаючи додаткову фінансову підтримку в кількох великих економіках і очікуване відновлення за рахунок вакцинації в другій половині року», — пише МВФ в квітневому огляді World Economic Outlook. Минулого тижня Світовий банк підвищив прогноз зростання економіки України в цьому році до 3,8%. Опитування 13 економістів, проведене агентством Bloomberg, прогнозує зростання на 4,4%. Мінекономіки України прогнозує зростання на 4,6%.
- У минулому році Україна порівняно добре пережила рецесію Covid. За даними Альфа-Банку Україна, падіння ВВП за 2020 рік становило: Польща — 2,8%; США — 3,5%; Україна — 4,1%; Німеччина — 5%; Чеська — 5,6%; ЄС — 6,4%; Франція — 8,3%; Італія — 8,8%; і Іспанія — 11%.
- Продажі смартфонів зросли на 6% у минулому році до 6,9 мільйона, повідомляє аналітична фірма International Data Corporation. Продажі впали під час карантину у другому кварталі, потім різко зросли, збільшившись на 37% річних в останньому кварталі. Цього року IDC прогнозує помірне зростання, продажі перевищать 7 мільйонів. За низької купівельної спроможності в Україні середня ціна впала торік на $19, до $192. Частково через зростання продажів китайських Xiaomi, «дешева» частка українського ринку зросла в минулому році з 62% до 71%.

- Річна інфляція в Україні досягла 1,5-річного максимуму в 8% у березні, що перевищує прогноз центрального банку в 7,6%, показує щомісячне опитування українських аналітиків Reuters. Аналітики вважають, що споживчі ціни підскочили в основному через ціни на товари, які імпортують зі світових ринків. Зокрема пшениці, кукурудзи, соняшникової олії і сирої нафти. Олексій Блінов, керівник аналітичного відділу Альфа-Банку Україна, сказав: «Ці зміни зовнішніх цін прямо або побічно передаються на споживчу інфляцію в Україні». МВФ прогнозує, що індекс споживчих цін України до кінця цього року становитиме 7,9%.
- Forbes включив сім українців у свій останній список із 2 755 мільярдерів світу. Це: Рінат Ахметов — $7,6 млрд; Віктор Пінчук — $2,5 млрд; Костянтин Жеваго — $2,3 млрд; Ігор Коломойський — $1,8 млрд; Геннадій Боголюбов — $1,7 млрд; Петро Порошенко — $1,7 млрд; і Вадим Новинський — $1,4 млрд.
- Морські порти України обробили вантажний тоннаж на 20,5% менше, ніж за той самий період із січня до березня минулого року, повідомляє Адміністрація морських портів. Істотним фактором падіння до 33 млн тонн стало зниження обсягів експорту зерна на 37%, до 8,6 млн тонн. Експорт руди знизився на 12%, до 9 млн тонн. Протягом першого кварталу порти обробили 253 170 контейнерів, що майже на 5% менше, ніж роком раніше. Незважаючи на це зниження тоннажу, експорт України виріс на 12% у першому кварталі, до $13,75 млрд.
- Експорт кукурудзи знизився на 25% річних, рік до року, повідомляє АПК-Інформ. З 15,9 млн тонн, експортованих натепер, основними ринками є: Китай — 6 млн тонн; ЄС — 5 млн тонн; і Єгипет — 1,7 млн тонн. Очікується, що в цьому році Україна експортує 23 млн тонн з 30 мільйонів тонн врожаю. Погана погода і скорочення посівів знизили урожай.
- Бойкотуючи білоруські автобуси, мер Львова Андрій Садовий заявляє, що не прийме результати тендеру Європейського інвестиційного банку, який присуджує контракт на постачання 100 автобусів для Львова білоруської компанії МАЗ. «Ми не маємо права фінансувати режим», — сказав він, маючи на увазі широко поширений опір населення самопроголошеному президенту Олександрові Лукашенку. «У нас є українські виробники, яким потрібна підтримка». Найбільші виробники автобусів в Україні — Богдан, Еталон і Львівський Електрон. «Чому це важливо?» — запитує Садовій. «Україні необхідно 30 тис. одиниць громадського транспорту — мільярди гривень і десятки тисяч робочих місць, які залишаться в Україні».
- Військова прокуратура Ірану висунула звинувачення проти 10 осіб, імовірно, причетних до збитого 8 січня 2020 року пасажирського літака МАУ над Тегераном, унаслідок чого загинули всі 176 людей, які були на борту. Минулого місяця Іран оприлюднив «остаточний» звіт, в якому звинуватив невпізнаного оператора системи ППО Tor-M1, який прийняв пасажирський літак за американську ціль. Канада, громадяни якої становлять майже третину загиблих, засудила довгоочікуваний звіт, заявивши, що він «не намагається відповісти на критичні питання про те, що насправді сталося».
- Нарощування російських військових сил на кордоні України і в Криму «також призвело до зниження суверенних облігацій України до найнижчого рівня з листопада», — повідомило вчора агентство Reuters. Adamant Capital пояснив: «Ціна 11-річних еталонних єврооблігацій України (2032) знизилася за останній тиждень (приблизно на 370 базисних пунктів), що свідчить про побоювання інвесторів з приводу можливості військової ескалації». З іншого боку, курс російського рубля вчора впав до 77 за долар, найнижчого рівня з листопада.
- Вчора ввечері Адамант проаналізував: «Ми схиляємося до того, що дії Москви, найімовірніше, демонстрація сили, ніж реальною підготовкою до конфронтації… Повторний перехід [на Донбас], особливо при пильній увазі з боку світу, повністю зруйнує наратив Путіна, що конфлікт є внутрішньою справою України».
Від редактора
Вчора ввечері російська служба Голосу Америки поставила мене в безвихідь, запитавши в прямому ефірі про ймовірність військового конфлікту між Росією і Україною. Я ризикнув: 70% немає; 30% так. Відеозаписи перетину військової техніки Керченського моста і колони, що прямує на південь Білорусі, які «просочилися» в інтернет, пахнуть швидше політичною загрозою, ніж військовою. Проте, заголовок Bloomberg минулої ночі відображає загальний настрій: «Росія проводить масові військові навчання в міру зростання напруженості в Україні». Принаймні, у квітні — грязевому сезоні в Україні — нічого не станеться. Для історичної перспективи подивіться «Загублені в грязі» (майже) забутий крах німецької армії на Західній Україні, березень і квітень 1944 року. З повагою, Джим Брук.
Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікацію повної версії тексту заборонено.