Комплексна забудова. Що потрібно змінити в Україні та з кого брати приклад?
Розвиток міста, особливо такого, як Київ, складно уявити без комплексного підходу до забудови територій та детального планування інфраструктури.
Важливо враховувати містобудівні норми та зростаючі потреби жителів. Людям потрібне не лише житло, але й місця для відпочинку та роботи, школи й дитячі садки, магазини та сервісні служби.
На жаль, більшість українських девелоперів зводять будинки за принципом точкової забудови: у вже наявному житловому кварталі розчищається відносно невеликий майданчик і на ньому зводиться висотний багатоквартирний будинок.
За таким принципом за останні 15 років у Києві здали сотні об'єктів. І якщо в центрі, окрім житлових комплексів, будують і ділові квартали, і суспільні простори, то ближче до периферії відчувається нестача суспільно-ділової інфраструктури в пішохідному доступі від будинку. Більшою мірою через це киянам доводиться витрачати багато часу на те, щоб дістатися до місця роботи. Або віддавати дітей в школи з переповненими класами. Або кружляти у пошуках місця для парковки автомобіля.
Спектр інфраструктурних об'єктів, офісних будівель та малих виробництв у 10-хвилинному доступі від житлових будинків становить в середньому 10% площ забудови. У європейських же країнах нормою є 40%.
Комплексне освоєння міського простору давно й міцно увійшло як належне у світовій практиці будівництва. Девелопери й архітектори тепер беруть за основу такі поняття, як «спосіб життя», «якість середовища» та «міський простір».
У Європі безліч оригінальних проєктів комплексної забудови. Наприклад, одним з найпривабливіших вважається елітний житловий квартал St. George Wharf в Лондоні на набережній Темзи. Під комерційну інфраструктуру віддано перші два поверхи комплексу, а поруч розташована офісна будівля. Отже, за своєю суттю цей район можна вважати мінімістом. Територія між комплексом і річкою перетворена на зону для прогулянок.
Наймасштабніші і найцікавіші проєкти комплексної забудови реалізують на Близькому Сході. Торік в Дубаї розпочали реалізацію Генерального плану розвитку емірату Urban Master Plan 2040. У найближчі 20 років площа пляжів виросте на 40%, на 134% збільшиться площа земельних ділянок під туристичну інфраструктуру, на 25% — під охорону здоров’я та освіту. Подбають і про настільки важливе для тих місць озеленення. У підсумку влада обіцяє зробити Дубай найкращим для життя містом у світі.
У Києві поступово почали з’являтись проєкти комплексної забудови. У житлових комплексах запроєктовано різнобічну внутрішню інфраструктуру. Девелопери починають розуміти, що якісний житловий комплекс зараз — це місце, де можна отримати всі необхідні послуги, відпочити, зробити покупки, попрацювати.