За що Києву нарахували додаткову плату за газ

6 листопада 2018, 17:00

Газзбут КиївГазЕнерджі, який є дочірнім підприємством Київгазу, донарахував плату за газ тим киянам, домівки яких не обладнані лічильниками газу та у яких в останні місяці не було централізованого постачання гарячої води.

Класична дилема з якої звістки починати – доброї чи поганої, вже не стоїть, бо є погані і дуже погані.

КиївГазЕнерджі, як і будь-який інший постачальник газу в Україні, на цілком законних підставах може донарахувати плату за газ тим споживачам, помешкання яких не обладнані лічильниками газу, в разі перерви в централізованому постачанні гарячої води. І не важливо, чи ви користувалися електричним водонагрівачем (бойлером), як це найчастіше буває, чи гріли воду на плиті.

Відео дня

Далі – гірше. В повідомленні КиївГазЕнерджі, яке було розіслало споживачам, обґрунтовує свою вимогу та величину донарахування постановою КМУ № 203 від 2016 року. Це є протизаконно, тому що цього року суд визнав цю постанову протиправною та нечинною, але від того нікому не легше. Справа у тому, що це рішення суду фактично відновило дію старої постанови КМУ № 619 в редакції, чинній з 1996 року, без будь-яких змін, які вносились в неї. А ці норми в три рази вищі, ніж діяли до оскарження постанови № 203, а саме:

  • плита газова за наявності централізованого гарячого водопостачання - 9,8 м3/місяць/особа
  • плита газова у разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача – 18,3 м3/місяць/особа.

Тобто, якщо ви не маєте лічильника газу і користуєтеся газовою плитою, але також електрочайником, мікрохвильовкою та бойлером, вас все одно можуть змусити платити за газ за нормами минулого століття. А за час відсутності гарячої води зможуть вимагати доплату не за (5,4-3,3)=2,1 м3/місяць/особа, а за (18,3-3,3)=15 м3/місяць/особа. Тобто більш, ніж у сім разів більше!

На яку суму можуть вимагати доплати за газ від киян, які не мали гарячої води? Близько півмільярда гривень. Але це ще не все.

Ця проблема системна. Через порушення процедури підготовки регуляторних актів Мінпаливенерго та КМУ суди визнали протиправними/незаконними та нечинними декілька постанов (або їх частин) КМУ щодо норм споживання газу: № 237, № 203 та № 204. Чи є це випадковістю? Сумніваюся. Але менше з тим наслідки для споживачів колосальні – мільярдні донарахування.

Схема спрацювала так: приймається постанова зі зменшеними нормами, суспільство заспокоєне і перебуває в ейфорії "перемоги", а через 2,5 роки "переможне" рішення скасовується в суді, і норми стають ще вищими, ніж були до цього. А відіграти назад вже немає можливості.

Якою може бути величина донарахувань за газ всім українцям, які не мали лічильників газу цих 2,5 роки? Щонайменше десяток мільярдів гривень!

Лічильник газу міг би вирішити проблему з донарахуваннями, але лічильник не поставиш заднім числом. Встановлені урядом низькі норми споживання зіграли злий жарт із споживачами – вони втратили мотивацію до самостійного встановлення лічильників. Але норми скасували та підвищили заднім числом, і за ці 2,5 роки донарахувань той лічильник би давно окупився.

То може в майбутньому лічильник спасе від подібних сюрпризів? 100%. Але відкритим залишається питання за чий рахунок ставити лічильник. Лічильники мали бути встановлені ще до початку цього року, але облгази, якими здебільшого володіють Фірташ та інших "регіоналів" не спромоглися цього зробити. Минулого року Верховна Рада подовжила цей термін до 2021 року і прийняла закон, що дозволяє споживачу, який встановить лічильник в 2018 році за свій рахунок, компенсувати ці витрати за рахунок облгазу. Що б це запрацювало, уряд мав розробити відповідну постанову. До сьогодні її немає, а рік вже закінчується, і ніхто жодного лічильника за цим механізмом компенсації не поставить.

Залишаються відкритими прості питання.

Хто зробив все для того, щоб регулярно програвати суди по нормах на користь газзбутів/облгазів?

Чи українці занадто багаті, щоб наймати таких "дешевих" чиновників?

Як тут не згадати про дешеву рибку і погану юшку.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X