За контрабанду повинні ув’язнювати

7 лютого 2019, 06:16

Скасування кримінального покарання в одному законі та введення його в іншому свідчить про вибірковий та несистемний підхід України

Кордон – місце прибутку та контрабанди. І приклад цьому останні події на західній частині українського кордону. Нещодавно на Закарпатті силовики проводили масштабну спецоперацію, в ході якої було виявлено чергову партію контрабанди.

Відео дня

З одного боку, діями правоохоронців можна пишатися, а з іншого – виникає питання: а чи потрібні вони? Адже в Україні кримінальна відповідальність не передбачена для всіх товарів, які незаконно переміщені через митний кордон країни поза митним контролем або потай від нього.

Тільки з 2019 року незаконне переміщення лісоматеріалів визнали кримінальним злочином в Україні. Згідно зі законом, відтоді за контрабанду заборонених порід дерев передбачено від трьох до п’яти років в’язниці. Посилились і штрафи за незаконну порубку, перевезення чи зберігання лісу. Тепер порушникові доведеться заплатити від 15 до 30 неоподатковуваних мінімумів, а якщо він посадова особа – від 75 до 150. При повторному правопорушенні протягом року – штраф збільшиться в п’ять разів.

Бюджет України не отримує більше 12 млрд гривень в рік

Як адвокат і громадянин цієї країни я вважаю, що більш суворе покарання стане інструментом для запобігання незаконних схем вивезення з України «дров», які при перетині кордону з ЄС перетворюються в «кругляк». Але враховуючи рівень корумпованості в нашій країні, цей закон теж обійдуть, подаючи митним органам неправдиві відомості про породу лісоматеріалів.

Контрабанда лісу – це лише одна з проблем. З 2012 року в Україні скасовано кримінальну відповідальність за незаконне переміщення через кордон тютюнових виробів та алкоголю. До порушників застосовується тільки адміністративне покарання – штраф у розмірі 100% вартості нелегальних товарів та їх конфіскація. У разі повторного порушення протягом року – штраф 200%.

Але такого покарання, як на мене, замало. Бо криміналізація контрабанди алкоголю та тютюнових виробів не тільки впливає на дохідну частину бюджету, а й дозволить скоротити рівень цього нелегального бізнесу, позаяк наявність виключно адміністративної відповідальності не є істотним ризиком для контрабандистів. Крім цього, в разі посилення покарання економічну підтримку отримають національні виробники спирту.

За результатами аудиту міжнародної компанії PricewaterhouseCoopers, завдяки «чорному ринку» бюджет України не отримує більше 12 млрд гривень в рік. За даними Міжнародного валютного фонду, виробництво нелегального алкоголю в Україні становить близько 60% всього ринку, тоді як в інших країнах – не більше 25%. Близько половини державних спиртових заводів виробляють нелегальний алкоголь, а 10 з 30 займаються виробництвом контрафактної продукції.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У більшості країн світу контрабанда визнана одним з найбільш небезпечних видів злочинів. Наприклад, в Ірландії контрабандисту загрожує від 12 місяців до 5 років за гратами, а у Великобританії – до 7-ми. У Туреччині в 2002 році парламент проголосував за відміну смертної кари за контрабанду, замінивши її довічним ув’язненням. Спійманого в Туреччині контрабандиста будуть судити за турецькими законами, громадянином якої країни він би не був. А в Румунії можна потрапити у в’язницю за перевезення навіть однієї пачки контрабандних сигарет через «зелений коридор».

Проблему слід вирішувати в комплексі. Насамперед ввести кримінальну відповідальність за контрабанду алкоголю та тютюнових виробів на кордоні – й тільки потім збільшувати відповідальність за неліцензовану торгівлю через інтернет-магазини, та посилювати контроль за продажом таких товарів неповнолітнім.

Також владі варто замислитися про введення європейської моделі контролю за пересуванням сигарет – нанесення спеціальних кодів для електронного зчитування.

Скасування кримінального покарання в одному законі та введення його в іншому свідчить лише про вибірковий та несистемний підхід до боротьби з контрабандою. Адже злочинці, затримані правоохоронцями минулого тижня, швидше за все обійдуться легким переляком, а ось економіка може постраждати.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Показати ще новини
Радіо NV
X