Стисло і зрозуміло: Що означає зміна глави ОП, нові дороги за $4,5 млрд і майбутнє трудової міграції українців
Середа, 12 лютого. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

- Президент Зеленський звільнив Андрія Богдана з посади голови Офісу президента у вівторок, замінивши його Андрієм Єрмаком. Для шестимісячного уряду України цей крок розглядається як підвищення прагматизму у відносинах з Росією, поліпшення відносин з Білим домом Трампа і віддалення президента від олігарха Ігоря Коломойського.
- «Призначення на керівні посади в Москві і Києві вказують на майбутню відлигу», — пише Reuters у статті, опублікованій в обох столицях. Reuters зазначає, що Єрмак домовився про два обміни полоненими на зустрічах минулої осені з Дмитром Козаком, новим представником Кремля з напрямку України. В інтерв'ю телеканалу «Україна 24», записаному перед його призначенням, Єрмак висловився російському колезі: «У нас було конструктивне спілкування, без якого було б неможливо те, що ми вже бачили».
- Вашингтон пост пише : «Струс і перестановки у вівторок також можуть свідчити про більш тісний зв’язок з адміністрацією Трампа. Новий начальник адміністрації, помічник президента Андрій Єрмак, зустрічався з особистим адвокатом президента Трампа Рудольфом В. Джуліані, який неодноразово згадувався під час слухань у справі про імпічмент Трампа».
- Зазначивши, що Богдан був ключовим юристом Коломойського, The Financial Times пише, що його звільнення є «кроком, який, ймовірно, добре сприйматиметься західними покровителями країни». Аналогічним чином, Dragon Capital надіслав електронною поштою повідомлення своїм інвесторам: «Відставка Богдана схвалюється тими, хто був занепокоєний його попередніми зв’язками з олігархом Ігорем Коломойським ».
- Concorde Capital зазначає неабиякий бізнес-досвід 48-річного Єрмака: «Він очолював Асоціацію підприємців Києва, заснував медіакомпанії і випустив кілька фільмів, а також має частки в більш ніж дюжині підприємств».
- 1 березня прем'єр-міністр Гончарук планує дати старт дорожньо-будівельній кампанії вартістю $4,5 млрд, мета якої — до листопада відновити і відремонтувати 5000 км доріг по всій країні. Частково фінансується грошима, отриманими від Газпрому в грудні в розмірі $2,9 млрд, програма масштабних автомобільних доріг передбачає залучення 12 тис. нових робітників для модернізації 4 тис. км доріг, що з'єднують столиці регіонів.
- «Ми повинні будувати, щоб руйнувати — руйнувати стереотип про те, що Україна і хороші дороги є несумісними поняттями», — заявив у вівторок президент Зеленський на форумі, який став реальним стимулом для програми, офіційно названої «З'єднаємо Україну разом». Він сказав, що 80% робіт будуть по відновленню шосе, а не асфальтування вибоїн. «Цей стартап — заповнення вибоїн — має піти в небуття», — сказав він. Звертаючись до підрядників, які розробляють систему, він закликав регіональних чиновників і державне дорожне агентство «Укравтодор» пригнічити «тендерних тролів».

- Є інший бюрократичний бар'єр — тільки 15 з 24 регіонів представили свої списки доріг для відновлення. Решта перебувають в процесі, але Львів, Суми і Закарпаття «повинні негайно представити свої плани», сказав президент. Відсталі регіони переживають зміну керівництва, сказав він.
- Щоб «не з'їхав асфальт з весняним снігом», Зеленський пообіцяв вирішити питання щодо перезавантажених шляхів вантажівками. У цьому році уряд встановлює 200 камер «вага в русі», призначених для перехоплення перевантажених вантажівок на дорогах, що ведуть до портів Чорного моря.
- Олександр Ярославський, президент найбільшого в Східній Україні будівельного холдингу Development Construction, повідомив журналістам на форумі, що планує цьогоріч збудувати 100−300 км доріг за $100−300 млн. Він заявив, що знайшов «стратегічного партнера», не вказавши, одначе, це іноземна чи українська дорожньо-будівельна компанія.
- Навесні цього року, коли почалося будівництво доріг, чиновники Укравтодору, державного агентства автомобільних доріг, планують розмістити до $800 млн в єврооблігації для фінансування процесу. На форумі новий глава агентства Олександр Кубрак запевнив: «У країни є шанс отримати нормальні дороги, модернізувати основну мережу через два-три роки. Але в цьому році ми можемо показати дійсно безпрецедентний рівень, безпрецедентний обсяг будівництва ».
- Щотижневий аукціон Мінфіну знизив середню прибутковість 14-місячних доларових облігацій до рекордних 3,39% річних. Вчорашні торги також підштовхнули середню прибутковість за гривневими облігаціями до рівня 9,5−10%. На аукціоні міністерство залучило $375 млн, продавши $202 млн в доларових облігаціях і $173 млн в гривневих облігаціях.
- Відповідно до угоди, підписаної у вівторок в Кабінеті міністрів, ЄС виділяє €25 млн на допомогу «Програмі підтримки електронного урядування та цифрової економіки». «Оцифрування — це насамперед перемога над корупцією», — пише в Telegram прем'єр-міністр Гончарук. Він повторив мету адміністрації Зеленського оцифрувати 100% найбільш популярних державних послуг до 2024 року. Він пише: «Жодних чиновників і черг! Держава стане зручним сервісом для людей ».
- Президент Зеленський прагне підвищити заробітну плату до рівня, наближеного до польського, до кінця свого президентського терміну, влітку 2024 року. Наразі середньомісячна зарплата в Польщі — $1 286, що в 2,5 рази перевищує середньомісячну зарплату в Україні $500. З урахуванням більш високих податків в Польщі реальне співвідношення може бути 2: 1. Якщо середня зарплата в Україні зможе вирости до 70% від польської, або $900, у багатьох українців не буде спокуси переїхати туди на роботу, каже Зеленський у відеозверненні. «Я дійсно хочу, щоб наша середня зарплата була такою самою, як у Польщі», — стверджує він. «Чому як у Польщі? Тому що в Польщі вже є мільйони українців. І вони повернуться тільки тоді, коли буде мотивація ».
- Країни з високою заробітною платою в Європі — Німеччина і Франція — можуть представляти майбутнє української трудової міграції в 2020-х роках, пише Девід Заха з Німецької консультативної групи. «Відкритість країн ЄС для трудових мігрантів з України може ще більше зрости», — пише він в новому дослідженні, опублікованому Vox Ukraine. «Через демографічні зміни і старіння населення багато країн, в тому числі старі держави-члени ЄС, як-от Німеччина або Франція, будуть дедалі частіше наражатися на брак робітників і можуть відповідним чином коригувати свою імміграційну політику… посилення демографічного тиску на сусідів України на Заході полегшить трудову міграцію в найближчі роки ».
- Іноземні авіакомпанії дедалі частіше літають через український повітряний простір, згідно з останніми даними UkSATSE, національного агентства обслуговування повітряного руху. У січні перельоти зросли на 14,3% за рік, до 8180 — найдинамічніший сегмент для контролерів. На відміну від цього внутрішні рейси в Україну збільшилися на 1,5%, до 1783, а міжнародні рейси виросли на 2,8%, до 11 540. Після липня 2014 року, коли сталася авіакатастрофа рейсу 17 авіакомпанії Malaysia Airlines над підконтрольним Росією Донбасом, польоти над українською територією суттєво знизилися, а UkSATSE втратив половину свого бюджету.
Від редактора:
У травні 2018 року протягом 10 днів я подорожував на автомобілі по Закарпаттю. Я зрозумів, що для деяких сільських жителів місцеве розвага означає сидіти на стільцях і спостерігати, як міські машини мов на гірському слаломі об'їздять вибоїни місцевих «швейцарських сирних доріг». Навіщо заповнювати діри, коли процвітаючі місцеві майстерні займаються ремонтом вм’ятин на колісних дисках? Пізніше угорські дипломати поскаржилися мені на те, що пільговий кредит в розмірі €50 млн на модернізацію доріг в Закарпатті лишився незатребуваним через «брак потужностей» на українській стороні. Тепер я бачу, що регіональні лідери не можуть попрацювати, щоб скласти список бажаних доріг, які будуть відремонтовані коштами з Києва. Надто складно привабити туристів з ЄС через мозамбіцькі дороги.
Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікацію повної версії тексту заборонено.
Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів та інвестиційних менеджерів в Україні.