Гнучкість і терпіння. Добре, звичайно, бути гепардом, але іноді краще — слоном
З приходом у наше життя коронавірусу я зрозуміла, що виховувати в собі потрібно не системність, а зовсім інші якості.
Мені завжди здавалося логічним, що одна з причин, чому вдається досягти певних результатів, досягти успіху і зробити все як треба, полягає в наявності дисципліни і системності. Якщо ви ходили в дитячий садок, то пам’ятаєте, що перші ознаки дисципліни, системності, так само як і насильницької лояльності до інших дрібних громадян, прийшли в наше доросле життя саме звідти.
Виховательки просили/змушували нас складати речі в шафки, спати коли належить, а з кубиків споруджувати будиночки або інші узгоджені правилами об'єкти нерухомості. Потім у школі все те ж саме; добре, що вже без сну і кубиків.
Тому що системність має бути у всьому, структура і порядок. Саме ці навички, казали нам, допоможуть у дорослому житті.
І донедавна я так теж вважала. Як людина, у якої в комп’ютері все згруповано по теках, я щиро і наївно брала на віру, що система і правила — основа всього. Потрібно все робити розмірено, чітко планувати і намагатися цього плану дотримуватися. Але останні кілька років, а тепер ще й з приходом у наше життя коронавірусу, я зрозуміла, що виховувати в собі потрібно не системність, а зовсім інші якості.
Глобально добре сфокусуватися на двох полярних групах якостей, які взаємодоповнюють одне одного. Статика і динаміка.
Щоб залишатися в динаміці, зараз потрібні швидкість, гнучкість, креатив, реакція. Чому?
Тому що виживуть тільки люди-гепарди. Гепард не тільки вміє розганятися за кілька секунд до ста кілометрів, а й так само швидко потім зупинятися і міняти напрямок. Саме така швидкість і маневреність зараз набагато важливіші ніж будь-які інші старовірські навички й уміння. Багато моїх знайомих, не бачачи перспектив у подальшому розвитку своїх бізнесів за раніше прийнятими моделями, винаходять нові форми і моделі роботи. Роблять це швидко і рішуче — як гепарди. У професійному сенсі така ж історія. Колись класні фахівці, які не перебудували свій tool-box, можуть продовжувати пишатися досягненнями минулих днів. Ті, хто переналаштували модель бізнесу, апгрейдили професійні навички і маневреність, прийняли філософію гепарда, встоять і будуть антикрихкими.
Еластична модель гепарда в особистому і професійному просторі дозволяє вижити, доводячи тим самим свою ефективність багаторазово. Її дуже точно сформулював Талеб в «Антикрихкості», припустивши, що гнучке й еластичне здатне протистояти, а антикрихке, пройшовши крізь випробування, допоможе стати краще. Тому — так, добре бути гепардом.
З іншого боку, непогано б навчитися хоч іноді зупинятися і бути/жити «як слон». Спокійний як слон, задоволений як слон. Час від часу потрібно вмикати і такий режим. Спокійно, неспішно, насолоджуючись товщиною шкіри, читай — не бути чутливим до складнощів і проблем, слон просто не звертає на них увагу. Якості-транквілізатори, властиві слону, важливі сьогодні як ніколи. Серед них — терпіння, спокій, і навіть прокрастинація.

Іноді краще все відкласти, зупинити, запастися терпінням. Ось ви, припустимо, спланували захід. Системно все збудували і з усіма домовилися, провели необхідні підготовчі роботи, запустили рекламу. Загалом поводились як гепард. А тут бац — і локдаун, він же — карантин. І ви знову переносите. Зупиняємося. Поспішати більше немає сенсу. Відносно спокійно виходить пережити цю ситуацію тільки завдяки одному ментальному девайсу — терпінню. Дихайте рівно, і будьте спокійні як слон — від вас все одно нічого не залежить.
Системність і розміреність дійсно важливі, але це вже не точно. Ось ми біжимо з вами такі всі як гепарди, миттєво зупиняємося, змінюємо траєкторію руху, іноді нападаємо на когось. Ефективно, швидко, спритно. А іноді це безглуздо; добре б просто зупинитися і «включити слона». І піти далі спокійно, без паніки і суєти.