Як безпечно телефонувати та користуватись месенджерами у воєнний час
У соцмережах триває обговорення, які месенджери зараз безпечні в Україні та чи можна телефонувати з тимчасово окупованих територій. НВ.Бізнес запитали про це Тараса Дворяна, tech-lead у Finmap.
«Signal, наприклад, — це достатньо надійний месенджер, який часто рекомендують до використання різного роду спеціалісти з безпеки. Але у будь-якого месенджера є проблема», — пише Тарас Дворян.
«У випадку потрапляння у ворожі руки девайсу, з якого відправлялось повідомлення, або ж самого власника девайса, який знає всі паролі та може розблокувати його за допомогою відбитку пальця чи faceID, надіслані повідомлення та інформацію можна прочитати й чітко ідентифікувати все, що передавалось. Тому можна використовувати WhatsApp, FB-messenger і навіть Skype, тільки якщо ви впевнені, що ваш девайс захищений достатньо. А саме, що на ньому немає ніяких backdoor-програм. Якщо ви впевнені, що ним користуєтесь тільки ви й на ньому не встановлено ніяких програм, які працюють за принципом TeamViewer (віддалений доступ). І також якщо ви впевнені, що ті дані, що передаються вами, не зберігаються локально».
Експерт додає - «якщо ви хочете передати дані про пересування ворожих військ, обстріли чи навіть дані про кількість продуктів у супермаркеті на тимчасово окупованій території, то після передачі, необхідно все локально видалити. Інакше саме наявність такої інформації у вас, незалежно від того, яким месенджером здійснювалась передача, є дуже небезпечною».
Під час евакуації з тимчасово окупованих територій потрібно видалити інформацію з девайсів, яка може становити загрозу для вас.
Що стосується методів передачі даних, то найкращим способом є передача peer-to-peer, але зазвичай інформація передається закритими протоколами безпеки з відповідними ключами шифрування і сервери, на яких зберігається інформація, знаходяться далеко від росії. Були підозри, що власники певних сервісів, наприклад, Viber, Telegram, співпрацюють зі службами безпеки росії, але підтверджень цього на сьогодні немає.
«Зрозуміло, що точно не рекомендується користуватись поштами Яндекс та Mail.ru, месенджерами ВКонтакте та Однокласниками. Навіть просто це якесь приватне листування про буденні речі, краще не пересилати повідомлення за допомогою цих служб.» — каже Дворян.
І ще один дуже важливий момент. Під час евакуації з тимчасово окупованих територій потрібно видалити інформацію з девайсів, яка може становити загрозу для вас. Особливо це стосується фото та відео. Цю інформацію варто видалити як з історії месенджерів, так і з самого девайсу.
Експерт також зазначає, що всі телефонні дзвінки, які здійснюються за допомогою стільникового зв’язку, можуть прослуховуватись окупантами. Любителям супутникового зв’язку варто бути ще більш обережними. Оскільки засоби радіовипромінювання, які відправляють дані у «космос» чудово ідентифікуються і їх координати визначаються не тільки супутниками умовного Starlink або іншими провайдерами, а й засобами радіоелектронної боротьби, зокрема російськими.
