Час заробити. Як скористатися можливістю, що з’являється на ринку раз на 12 років?
Ви — інвестор і вам кажуть, що ви запізнилися: ринки відновилися, і шанс увійти в хороші акції великих компаній за низькими цінами безнадійно втрачено? Не вірте цьому.
Ми стоїмо на порозі нового 12-річного циклу, а це означає зростання. Можливо, процес відновлення вже почався, проте в найближчому майбутньому ми можемо побачити ще одне падіння, а потім відновлення з набагато нижчої точки, ніж в березні цього року.
У будь-якому разі саме зараз випала унікальна можливість вибрати для себе відповідну інвестиційну стратегію, зрозумілі групи активів, сформувати портфель акцій.
Історія доводить — інвестиції, вкладені в кризові роки, є найбільш успішними. Головне вміти чекати, локально обирати перспективні компанії і формувати якісний довгостроковий портфель.
Нинішня криза за ступенем волатильності ринків, швидкості зміни цін істотно відрізняється від падінь початку 2000-х і 2008-2009 рр. Вона більше схожа на Велику депресію 1930-х років. В останні роки ми спостерігали падіння, в тому числі дуже різкі. Але переважно вони були викликані тим, що ФРС підвищувала облікову ставку. Падіння було зумовлено тим, що ФРС припиняла викуповувати папери з ринку: щойно потік грошової ліквідності від центробанку стискається, відразу ж починається просадка на ринку. На початку 2019 року ФРС різко змінила свою політику.
Зараз центробанки у всьому світі друкують гроші, вони настільки налякані тим, що відбувається, що повністю взяли під контроль криву прибутковості. Будь-які ризики у вигляді бунтів в США, банкрутств, стихійних лих, політичних ігор перед президентськими виборами будуть залиті грошовою масою від центральних банків. Ця ситуація сприяє відриву фінансових ринків від реальної економіки. Дехто з інвесторів намагається оцінювати фондовий ринок з точки зору реального сектора економіки, і в цьому, на мій погляд, приховано корінь помилкових рішень. Фондовий ринок на те і ринок — на нього впливають ліквідність, попит і пропозиція, і впливають набагато сильніше, ніж реальна економіка.
Наведу приклад. Акції деяких авіакомпаній, в тому числі American Airlines, протягом останніх тижнів істотно зросли, хоча більша частина авіапарку як і раніше не задіяна у зв'язку з карантином. Капіталізація American Airlines, можливо, скоро сягне показників січня, коли всі літаки були в повітрі. Це відбувається за рахунок того, що алгоритмічні системи рухають ринок вгору, а ті, хто ставить на зниження, закривають позиції, викуповують акції назад.
Очевидно, що інвестори зараз розгублені і не розуміють, що робити. З одного боку, ми бачимо, що локдаун призвів де-факто до штучної зупинки і різкого гальмування світової економіки. З іншого, з 23 березня спостерігаємо зростання, яке базується виключно на ліквідності. Що ж робити? Грати на пониження, як інвесторам підказує їх аналіз, — страшно, адже ринок рухається вгору, і можна потрапити під каток малих алгоритмічних систем і шортлист.
Чимало хто не розуміє, що таке шортлист. Розгляньмо, як це працює на простому прикладі. У вас є відчуття, що вартість нерухомості згодом знизиться і ви займаєте квартиру з можливістю подальшого викупу. Якщо прогноз виправдається, ціна знизиться, ви викупите її на очікувано вигідних умовах. Якщо ж ціна виросла — ви в мінусі. Все просто. Той же принцип працює і з акціями. Коли велика кількість інвесторів ставить на падіння ринку, а ринок зростає, їм доводиться закривати свої позиції і викуповувати акції назад. Це ще більше підігріває зростання цін. На відміну від квартири, акції ліквідні, тому що їх можна продати протягом секунди. Ринок іде вгору.
Яку стратегію вибрати? Ми рекомендуємо заходити на цей ринок і формувати портфель, утримувати позиції, якщо ви вже на ринку. Якщо ви купуєте або вже маєте в своєму портфелі хороші активи, то з високою часткою ймовірності ліквідність в них буде вливатися швидше за все. Технологічний сектор вже зріс до докризового рівня. Найбільше постраждали від кризи авіалінії, банки, торгові центри, оператори нерухомості
На наше переконання, зараз склалися унікальні умови, які бувають раз на десять-дванадцять років. Маючи гроші, розуміння і відчуття ситуації, нерозумно прогавити цю можливість.
Чому я рекомендую українським підприємцям заходити на цей ринок? На відміну від своїх західних колег, вони краще підготовлені до волатильності, великим ризиків. Волатильність і ризик — це звичне середовище для наших бізнесменів. Часом трапляється так, що конкурент може підіслати податкову, людей в погонах, бандитів. Ризики зашкалюють, ставки високі, нерви, мов канати, і наші люди за цих умов примудряються працювати, досягати поставлених цілей і отримувати високий прибуток. Зараз саме та ситуація, коли подібні навички знадобляться не для роботи на завмерлому ринку всередині країни, а для примноження капіталу на зовнішніх фінансових ринках.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.