Час заробити. Як скористатися можливістю, що з’являється на ринку раз на 12 років?

18 червня 2020, 14:00

Ви — інвестор і вам кажуть, що ви запізнилися: ринки відновилися, і шанс увійти в хороші акції великих компаній за низькими цінами безнадійно втрачено? Не вірте цьому.

Ми стоїмо на порозі нового 12-річного циклу, а це означає зростання. Можливо, процес відновлення вже почався, проте в найближчому майбутньому ми можемо побачити ще одне падіння, а потім відновлення з набагато нижчої точки, ніж в березні цього року.

Відео дня

У будь-якому разі саме зараз випала унікальна можливість вибрати для себе відповідну інвестиційну стратегію, зрозумілі групи активів, сформувати портфель акцій.

Історія доводить — інвестиції, вкладені в кризові роки, є найбільш успішними. Головне вміти чекати, локально обирати перспективні компанії і формувати якісний довгостроковий портфель.

Нинішня криза за ступенем волатильності ринків, швидкості зміни цін істотно відрізняється від падінь початку 2000-х і 2008-2009 рр. Вона більше схожа на Велику депресію 1930-х років. В останні роки ми спостерігали падіння, в тому числі дуже різкі. Але переважно вони були викликані тим, що ФРС підвищувала облікову ставку. Падіння було зумовлено тим, що ФРС припиняла викуповувати папери з ринку: щойно потік грошової ліквідності від центробанку стискається, відразу ж починається просадка на ринку. На початку 2019 року ФРС різко змінила свою політику.

Зараз центробанки у всьому світі друкують гроші, вони настільки налякані тим, що відбувається, що повністю взяли під контроль криву прибутковості. Будь-які ризики у вигляді бунтів в США, банкрутств, стихійних лих, політичних ігор перед президентськими виборами будуть залиті грошовою масою від центральних банків. Ця ситуація сприяє відриву фінансових ринків від реальної економіки. Дехто з інвесторів намагається оцінювати фондовий ринок з точки зору реального сектора економіки, і в цьому, на мій погляд, приховано корінь помилкових рішень. Фондовий ринок на те і ринок — на нього впливають ліквідність, попит і пропозиція, і впливають набагато сильніше, ніж реальна економіка.

Наведу приклад. Акції деяких авіакомпаній, в тому числі American Airlines, протягом останніх тижнів істотно зросли, хоча більша частина авіапарку як і раніше не задіяна у зв'язку з карантином. Капіталізація American Airlines, можливо, скоро сягне показників січня, коли всі літаки були в повітрі. Це відбувається за рахунок того, що алгоритмічні системи рухають ринок вгору, а ті, хто ставить на зниження, закривають позиції, викуповують акції назад.

Очевидно, що інвестори зараз розгублені і не розуміють, що робити. З одного боку, ми бачимо, що локдаун призвів де-факто до штучної зупинки і різкого гальмування світової економіки. З іншого, з 23 березня спостерігаємо зростання, яке базується виключно на ліквідності. Що ж робити? Грати на пониження, як інвесторам підказує їх аналіз, — страшно, адже ринок рухається вгору, і можна потрапити під каток малих алгоритмічних систем і шортлист.

Чимало хто не розуміє, що таке шортлист. Розгляньмо, як це працює на простому прикладі. У вас є відчуття, що вартість нерухомості згодом знизиться і ви займаєте квартиру з можливістю подальшого викупу. Якщо прогноз виправдається, ціна знизиться, ви викупите її на очікувано вигідних умовах. Якщо ж ціна виросла — ви в мінусі. Все просто. Той же принцип працює і з акціями. Коли велика кількість інвесторів ставить на падіння ринку, а ринок зростає, їм доводиться закривати свої позиції і викуповувати акції назад. Це ще більше підігріває зростання цін. На відміну від квартири, акції ліквідні, тому що їх можна продати протягом секунди. Ринок іде вгору.

Історія доводить — інвестиції, вкладені в кризові роки, є найбільш успішними. Головне вміти чекати, локально вибирати перспективні компанії і формувати якісний довгостроковий портфель

Яку стратегію вибрати? Ми рекомендуємо заходити на цей ринок і формувати портфель, утримувати позиції, якщо ви вже на ринку. Якщо ви купуєте або вже маєте в своєму портфелі хороші активи, то з високою часткою ймовірності ліквідність в них буде вливатися швидше за все. Технологічний сектор вже зріс до докризового рівня. Найбільше постраждали від кризи авіалінії, банки, торгові центри, оператори нерухомості і т. ін. Минулого тижня їхні акції зросли в ціні і продовжують зростати.

На наше переконання, зараз склалися унікальні умови, які бувають раз на десять-дванадцять років. Маючи гроші, розуміння і відчуття ситуації, нерозумно прогавити цю можливість.

Чому я рекомендую українським підприємцям заходити на цей ринок? На відміну від своїх західних колег, вони краще підготовлені до волатильності, великим ризиків. Волатильність і ризик — це звичне середовище для наших бізнесменів. Часом трапляється так, що конкурент може підіслати податкову, людей в погонах, бандитів. Ризики зашкалюють, ставки високі, нерви, мов канати, і наші люди за цих умов примудряються працювати, досягати поставлених цілей і отримувати високий прибуток. Зараз саме та ситуація, коли подібні навички знадобляться не для роботи на завмерлому ринку всередині країни, а для примноження капіталу на зовнішніх фінансових ринках.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X